Domowa tężnia solankowa

Domowa tężnia solankowa

Specyficzny nadmorski mikroklimat jest zalecany osobom borykającym się z problemami zdrowotnymi. Ale nie każdy może sobie pozwolić na wyjazd nad morze. Nawet gdy brakuje czasu i pieniędzy, nie musisz rezygnować z tej formy odpoczynku. Postaraj się o prywatną tężnię. Zamiast tracić czas na podróż do Ciechocinka, Buska Zdroju czy Nałęczowa zorganizuj inhalację w domu. Nie jest to znowu takie trudne.

Inhalacje z wykorzystaniem soli znane są w Europie od wieków. Moda na korzystanie z sanatoriów i uzdrowisk dysponujących tężniami solankowymi wróciła w XIX wieku. Czy wiesz, że w okolicach Inowrocławia odkryto najstarszą tężnię solną w Europie? Jest to specjalna konstrukcja z drewna i brzozy, na którą wylewano roztwór solanki.

Mini tężnia solankowa zewnętrzna

Działanie tężni solankowej polega na rozpylaniu solanki wydobywanej z kopalni lub głębokiego odwiertu. To budowla z drewna i gałęzi tarniny, która służy do zwiększania stężenia soli w solance. W przeszłości miejsca takie były tworzone często w celu pozyskiwania soli kuchennej, ale dziś korzystanie z nich ma na celu poprawę kondycji naszego organizmu.

Pobyt pod tężnią wpływa korzystnie na zdrowie. W tężni solankowej w sposób naturalny powstaje solny aerozol podobny do tego znad brzegu morza. Dla mieszkańców miast zmagających się ze smogiem to nieoceniona pomoc. Solny aerozol wpiera leczenie chorób dróg oddechowych, a także pomaga oczyścić drogi oddechowe z zanieczyszczeń, jakie codziennie wdychamy.

Seanse oddechowe w tężni są̨ zalecane m.in. w chorobach tarczycy, schorzeniach alergicznych skóry i w leczeniu nadciśnienia tętniczego krwi. Lekarze rekomendują kurację solankową na astmę oskrzelową i alergiczne choroby układu oddechowego, zapalenie gardła i krtani, łuszczycę, trądzik, łojotok oraz bóle stawów.

Ile czasu można siedzieć przy tężni?

Wiele osób zastanawia się, jak często można siedzieć przy tężni solankowej. Odpowiedź zależy od indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia. Średnio zaleca się pobyt w tężni solankowej przez co najmniej pół godziny, jednak najlepsze rezultaty odczuwane są po godzinie. Przyjmuje się, że w ciągu godziny wdychania aerozolu solankowego wchłania się tyle jodu, ile podczas trzech dni spędzonych na nadmorskiej plaży.

Domowa tężnia solankowa – czy da się zrobić ją samemu?

Tężnie ogrodowe to nie tylko ozdoby ogrodu, ale także źródło relaksu i korzyści dla zdrowia. Dzięki wykorzystaniu solanki i naturalnych składników tężnie tworzą przyjazny mikroklimat, który pomaga w redukcji stresu. Budowa tężni w ogrodzie pozwala cieszyć się korzyściami haloterapii w komfortowej atmosferze własnego domu.

Ile kosztuje domowa tężnia solankowa? Koszty budowy prywatnej tężni zależą m.in. od jej rozmiaru tężni, materiałów użytych do budowy, wyposażenia dodatkowego (np. oświetlenie, system regulacji soli) oraz stopnia zaawansowania technologicznego. W zależności od tych czynników ceny tężni ogrodowych wynoszą od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Koszt solanki do tężni różni się w zależności od dostawcy i jakości soli.

Jak zrobić tężnię solną w domu?

Przystępując do budowy, wybierz dobrze nasłonecznione i dobrze przewietrzone miejsce w ogrodzie, aby stworzyć korzystne warunki dla tężni. Opracuj dokładny plan tężni, uwzględniając rozmiar, kształt i materiały, z których będzie zbudowana. Aby mieć tężnię solankową w ogrodzie, potrzebne są materiały na konstrukcję. Zwykle są to deski, które wzmocnisz stalowym rusztowaniem. Całość może przypominać prostokątny pojemnik, drewniany domek lub okrągłą wieżę z dachem. Oprócz desek, słupków i podstawy niezbędne są gałęzie.

Z jakich gałęzi robi się tężnie? Najczęściej wykorzystuje się pędy tarniny. Gałęzie tarniny są bogate w naturalne olejki eteryczne, mają działanie antybakteryjne. Kiedy solanka jest rozpylana na gałęzie tarniny, uwalniają się substancje czynne, które wpływają na czystość powietrza i korzystnie oddziałują na drogi oddechowe. Obecność tarniny w tężniach przyczynia się do stworzenia korzystnego mikroklimatu, poprawiając jakość powietrza, które jest wdychane przez osoby korzystające z tężni.

Zamiast tarniny możesz zastosować gałązki brzozy. Dla uzyskania optymalnego efektu zabiegów potrzeba dużo gałęzi, które ciasno zamocuj na drewnianej konstrukcji tężni. Budowę rozpocznij od przygotowania fundamentu, a następnie zbuduj konstrukcję. Upewnij się, czy jest stabilna i odporna na warunki atmosferyczne. Przygotuj zbiornik na solankę, który będzie umieszczony w tężni. By tężnia prawidłowo działała, potrzebujesz specjalnego mechanizmu rozpylającego solankę po gałęziach.

Może być to odpowiedni system do nawadniania roślin i kwiatów lub generator solanki. Urządzenia tego typu potrzebują zasilania prądem, dlatego zanim zaplanujesz miejsce pod tężnię w domu, upewnij się, że masz dostęp do gniazdka, które jest zabezpieczone przed wilgocią. Solanka powinna być dostarczana do tężni za pomocą systemu rur i dysz, zapewniając równomierne uwalnianie soli do powietrza. Na koniec dodaj elementy wykończeniowe, np. ławki, oświetlenie czy roślinność.

Do tężni domowej potrzebujesz solanki wysokiej jakości. Możesz kupić gotowy roztwór o odpowiednim stężeniu lub zdecydować się na samodzielnie przygotowanie mieszanki. Wystarczy zmieszać sól z wodą we właściwych proporcjach i wlać do pojemnika, z którego pompa do tężni solankowej będzie transportować płyn do dyfuzora i rozpylać solankę. Niektóre sole są wzbogacone o naturalne olejki eteryczne lub zioła, dzięki czemu w pomieszczeniu panuje przyjemny zapach.

Budowa tężni przydomowej może być skomplikowana i wymagać specjalistycznej wiedzy. Dlatego mimo wszystko warto zlecić jej budowę specjalistom.