Siarka ma decydujący wpływ w leczeniu wielu dolegliwości, w zachowaniu pięknej i jędrnej skóry, a nawet na hamowanie procesów starzenia się. Bezpośrednim źródłem dostarczenia siarki do naszego organizmu jest woda siarczkowa, na bazie której produkowane są liczne leki oraz kosmetyki. Lekarze ostrzegają, że niedobór siarki może być bardzo szkodliwy dla zdrowia. Może trudno w to uwierzyć, że wpływa na kondycję skóry, włosów i paznokci, a nawet na nasze stany emocjonalne. Rekomendujemy więc prosty dostęp do wody siarczkowej.
Właściwości wód siarczkowych znane są od wieków. Każdego roku do miejscowości uzdrowiskowych słynących ze źródeł takiej drogocennej wody przyjeżdżają dziesiątki tysięcy osób. Na rynku dostępne są liczne leki i kosmetyki powstałe na bazie wody siarczkowej.
Właściwości solanki siarczkowej
Siarka znajduje się we wszystkich komórkach organizmu ludzkiego, przy czym najwięcej jest jej w skórze i chrząstkach. Organizm dorosłej osoby zawiera ok. 100 g siarki. Siarka jest jednym z makroelementów niezbędnych do życia i zajmuje czołowe miejsce na liście makroskładników mineralnych potrzebnych organizmowi ludzkiemu.
Minerał ten można uzupełnić spożywaniem produktów spożywczych. Najwięcej siarki zawiera mięso, podroby, drób, ryby, jaja, mleko i nabiał, chrzan, kapusta, kalafior czy rzeżucha. Lekarze zalecają również szparagi, awokado, brokuły, selery, czarne i czerwone porzeczki, dynia, kukurydza, figi, groch, fasola, sałata, majeranek, cebula, owies, pasternak, gruszki, ziemniaki, rzodkiewka, rzepa, soja i pomidory.
Ale siarkę można łatwiej i skuteczniej dostarczyć organizmowi przez kąpiele w wodach leczniczych, które są od wieków stosowane w uzdrowiskach. W kuracjach uzdrowiskowych wykorzystywana jest naturalna kopalina, czyli woda siarczkowo-siarkowodorowa słona, w której znajduje się nie mniej niż 1 mg siarki na litr. Woda siarczkowa zawiera siarkę dwuwartościową, jony wodorosiarczkowe, siarkę koloidalną, siarkowodór, sole wapnia i magnezu oraz chlorki, jodki, bromki, selen i inne mikroelementy.
Balneologia ma zastosowanie m.in. w leczeniu schorzeń reumatologicznych i pourazowych narządów ruchu, przewodu pokarmowego i dróg oddechowych, przemiany materii, zatruć przemysłowych oraz systemu nerwowego.
Solanka siarczkowa w pielęgnacji
Zawarte w naturalnych wodach związki siarki przenikają przez skórę do organizmu. Naczynia włosowate rozszerzają się, przez co następuje otwarcie dotychczas nieczynnych naczyń, co prowadzi do długotrwałej poprawy mikrokrążenia. Wchłanianiu cennych składników sprzyja tzw. płaszcz solny, który tworzy kryształki soli zmieniające ładunek elektryczny skóry.
Wielosiarczki stopniowo uwalniają się do krwioobiegu i poprzez naczynia krwionośne przenikają do tkanek okołostawowych. Wchłonięte związki siarki biorą udział w syntezie kwasu chondroitynosiarkowego, głównego składnika budulcowego chrząstki stawowej.
Solanka działa pobudzająco na korę nadnerczy, czego efektem jest działanie przeciwzapalne. Obniża poziom cholesterolu, trójglicerydów, cukru oraz kwasu moczowego. Stosowana jest w wielu stanach chorobowych organizmu, w tym obniżonej odporności, chorobach zwyrodnieniowych i zapalnych stawów i kręgosłupa oraz w chorobach wątroby i nerek.
Solanka siarczkowa na problemy skórne
Woda siarczkowa jest antybakteryjna i bakteriobójcza, a przez to świetnie sprawdza się w leczeniu i pielęgnacji skóry tłustej ze zmianami trądzikowymi. Solanka działa grzybobójczo i zmniejsza przetłuszczanie się skóry, co wykorzystywane jest w zwalczaniu łupieżu i łojotoku skóry głowy. Złuszczające i zmiękczające działanie solanki siarczkowej na skórę sprawdza się w pielęgnacji praktycznie każdego typu skóry, zwłaszcza przesuszonej i zrogowaciałej, z objawami cellulitu, łuszczycy, zapaleń łojotokowych czy atopowych
Warto pamiętać, że woda siarczkowa rozszerza naczynia krwionośne, poprawia mikrokrążenie skóry, poprawia jej metabolizm, ułatwia usuwanie toksyn. Ze względu na właściwości przeciwzapalne siarki regularne kąpiele w solance przynoszą ulgę w dolegliwościach bólowych, zmniejszają obrzęk stawów i poprawiają ich ruchomość.
W wyniku reakcji z wolnymi rodnikami woda siarczkowa hamuje rozwój patogenów skóry. Siarka wchodzi w reakcje z mocznikiem na powierzchni skóry, tworząc siarczan amonu o właściwościach odkażających. Pielęgnacja głowy wodą siarczkową i preparatami z siarką na włosy to sposób na poprawę kondycji włosów. Kurację powinny rozważyć także osoby borykające się z problemem nadmiernej utraty włosów.
Solanka siarczkowa na twarz
Bogata w cenne składniki maseczka siarkowa odżywia naskórek, zmniejszając widoczność porów, rozszerzonych naczynek krwionośnych oraz niedoskonałości skórnych. Polecana jest szczególnie osobom z poszarzałą, wiotką skórą. Problem ten narasta z wiekiem i w wyniku zmian hormonalnych, przez to skóra może wyglądać na bardziej zmęczoną.
Naturalna maska siarczkowa zawiera aktywne substancje, które delikatnie złuszczają obumarły naskórek oraz przyspieszają regenerację nowych komórek. Siarka nawilża, dzięki czemu można zauważyć przywrócenie jędrności, elastyczności oraz spłycenie drobnych zmarszczek. Regularne stosowanie produktów na bazie siarki pozwala delikatnie, ale skutecznie, pozbywać się gromadzącej się warstwy martwego naskórka, dzięki czemu substancje odżywcze znacznie lepiej przenikają do głębszych warstw naskórka.
Solanka siarczkowa w kosmetykach
Kosmetyki z solanką siarczkową sprzyjają pielęgnacji cery problematycznej – w leczeniu trądziku młodzieńczego oraz różowatego. Dzięki preparatom zawierającym siarkę maleje problem podrażnień skóry przy cerze wrażliwej. Dodatkowo siarka wykazuje zdolności keratolityczne, co oznacza, że potrafi rozpuścić zrogowaciałą warstwę naskórka, wspomagając odnowę powłoki skóry.