Skóra jest największym organem człowieka i potrzebuje odpowiedniego nawilżenia, aby zachować jędrność, elastyczność i zdrowy wygląd. Tymczasem w ciągu doby nasz organizm traci ponad 2 l wody, z czego 1,5 l wydalamy z moczem, a 300-400 ml odparowuje przez skórę. Nasza skóra magazynuje aż 20 proc. wody z całego organizmu. Zapasy te wymagają regularnego uzupełniania najlepiej przy użyciu naturalnych metod. Naturalnych, czyli jakich?
Woda odgrywa ważną rolę w utrzymaniu homeostazy w organizmie. Wpływa korzystnie na funkcjonowanie mózgu, układu pokarmowego i nerek. Sucha skóra nie tylko wywołuje dyskomfort, ale może także wpływać na samopoczucie i pewność siebie. Znamy naturalne metody, które pomogą przywrócić skórze blask i miękkość bez konieczności sięgania po kosztowne kosmetyki.
Pielęgnacja skóry suchej
Sucha skórę twarzy i ciała jest wynikiem dużej utraty zawartości wody. Staje się wtedy szorstka w dotyku i swędząca, czemu dodatkowo towarzyszy uczucie kłucia i pieczenia. Skóra może stać się sucha w wyniku błędnej pielęgnacji, ale w wielu przypadkach jest to uwarunkowane genetycznie. Wysuszona skóra noże być również skutkiem zbyt intensywnego opalania. Ubytek wilgoci to jedna z głównych przyczyn starzenia się skóry.
Główną potrzebą suchej skóry jest odpowiednie nawilżenie. W przypadku suchej skóry ciała często wystarczy codzienne nakładanie balsamu nawilżającego oraz zmniejszenie liczby gorących kąpieli. W poważniejszych sytuacjach warto zastosować kosmetyki emolientowe, które przyniosą ulgę przesuszonej skórze nóg, rąk czy pleców. Do takich preparatów należą produkty do mycia oraz kremy do ciała. Powinny to być preparaty, które skórę dogłębnie nawilżą, zatrzymają wodę w naskórku oraz wzmocnią jej strukturę.
Domowe maski nawilżające
Maseczki poprawiają stan nawodnienia naskórka, dostarczając odpowiednich substancji nawilżających. Dermatolodzy dedykują je skórze suchej, ze zmarszczkami oraz mieszanej, ale zimą potrzebuje ich każda skóra. Domowe maski nawilżające zatrzymują w naskórku naturalną wilgoć i zwiększają przyswajanie wody.
Maseczki na twarz są tanie, skuteczne i proste w przygotowaniu. Wykorzystują domowe receptury oraz składniki naturalne, które prawdopodobnie ma każda kobieta w szafce kuchennej lub w lodówce. Najprostszym sposobem regeneracji skóry jest maseczka do twarzy z wykorzystaniem jajka kurzego, która przeznaczona jest do skóry podrażnionej, suchej i skłonnej do wyprysków
Taka maseczka do twarzy zawiera tylko jeden składnik – jajko kurze. Aby ją wykonać, należy na wstępie oddzielić żółtko od białka, żółtko wymieszać i nałożyć dokładnie na suchą i oczyszczoną skórę twarzy. Po upływie 20 minut trzeba spłukać żółtko letnią wodą. W żółtku znajdują się cenne witaminy (A, E, D), które intensywnie nawilżają skórę.
Zdrowe tłuszcze
Dobre serum nawilżające powinno zawierać kwas hialuronowy oraz zdrowe tłuszcze, takie jak olej z awokado, olej jojoba, olej ze słodkich migdałów czy ekstrakt z aloesu. Olej lniany, oliwa czy olej z orzechów zawierają antyoksydanty, które chronią skórę przed szkodliwym wpływem wolnych rodników.
Niezwykle skuteczna może być również domowa maseczka z miodem, jogurtem i cytryną, która ma nie tylko działanie nawilżające, ale także łagodzi podrażnienia, działa rozjaśniająco i łagodząco oraz niweluje przebarwienia. Do przygotowania domowej maseczki potrzebna jest łyżeczka miodu, łyżeczka jogurtu naturalnego oraz łyżeczka soku z cytryny.
Wszystkie składniki dokładnie mieszamy w miseczce i nakładamy grubą warstwę na oczyszczoną skórę twarzy i szyję. Miód użyty do maseczki powinien mieć ciekłą formę, a jeśli jest zbyt gęsty, możemy go podgrzać w kąpieli wodnej. Maseczkę pozostawiamy na 15 minut i spłukujemy letnią lub ciepłą wodą. Kuracja ma efekt odmładzający, pozostawia skórę miękką i świeżą.
Olejki do ciała
Olejki do ciała zawierają niezwykle dużo substancji działających odżywczo i kojąco na skórę. Do ich najważniejszych składników należą witaminy i przeciwutleniacze. Są bardzo często kosmetykami naturalnymi o prostym i wegańskim składzie. Dzięki ich skoncentrowaniu mają silne działanie nawilżające, regenerujące i wygładzające skórę. W wyniku regularnego stosowania olejków do ciała skóra staje się bardziej elastyczna i jędrna.
Odpowiednio dobrany olejek do ciała może być stosowany jako balsam czy płyn do demakijażu. Często wykorzystywane są oleje z marchwi (zapewniają suchej skórze witaminę A), róży (poprawiają elastyczność skóry), lawendy (działanie uspokajające), cytryny i pomarańczy (nawilżają i koją skórę) lub kokosa (pielęgnują i wygładzają skórę, delikatnie ją nabłyszczając).
Porady dermatologiczne
Jeśli zawiodą domowe receptury, konieczna może się okazać wizyta w poradni dermatologicznej. Zaleca się ją każdemu, kto zaobserwował u siebie zmiany skórne czy pogorszenie stanu skóry. By odbyć darmową wizytę w ramach NFZ, trzeba mieć skierowanie, które można otrzymać od lekarza pierwszego kontaktu. Do dermatologa można udać się bez skierowania, ale tylko prywatnie, co oznacza, że za wizytę i badanie należy zapłacić.
Wielu pacjentów korzysta z e-wizyt w gabinecie telemedycznym, w trakcie których specjaliści mogą udzielać porad, prowadzić wstępną diagnostykę problemów zdrowotnych oraz zapisać niezbędne lekarstwa.