Kwas hialuronowy to półprodukt kosmetyczny, po który sięga wiele z nas. Nie ma w tym żadnej przesady, bo łatwo się go stosuje i bez problemu dostosowuje do potrzeb swojej skóry, można go używać na wiele sposobów. Sprawia to, że jest uniwersalnym i świetnym kosmetykiem wspomagającym nawilżenie każdego rodzaju cery.
Jakie jest działanie kwasem hialuronowego?
Wbrew swej nazwie kwas hialuronowy nie pełni roli kwasów, nie ma funkcji złuszczających, nie działa peelingująco, nie trzeba po jego zastosowaniu używać ochrony przeciwsłonecznej, bo nie uwrażliwia na słońce. Nie należy się go obawiać, bo jego działanie jest pożądane i ważne. Występuje naturalnie w naszym organizmie i jest odpowiedzialny za utrzymanie nawilżonej skóry, jej elastyczności i tego, że wygląda ona młodo. Z wiekiem ilość kwasu hialuronowego na powierzchni skóry maleje, a cera staje się wysuszona i krucha, zmarszczki i bruzdy stają się bardziej widoczne. To kwas hialuronowy wraz z włóknami kolagenu i elastyny tworzy podporę skóry, wypełnia przestrzenie międyzkomórkowe wiążąc wodę i nadając skórze jędrność.
Kwas hialuronowy ma również kolejną funkcję – dzięki wiązaniu wody (jedna cząsteczka wiąże do kilkuset cząsteczek wody) i wypełnianiu przestrzeni międzykomórkowej tworzy również powłokę chroniącą przed działaniem bakterii. Jest to funkcja kwasu hialuronowego, która będzie ceniona również przez osoby z trądzikiem, skłonnością do wyprysków i stanów zapalnych skóry. Skóra dzięki niej szybciej się goi i regeneruje.
Pochodzenie i stężenie
Kwas hialuronowy nie jest wytwarzany przez rośliny, dlatego najczęściej tworzony jest metodami biotechnologicznymi, mimo iż kiedyś wykonywany był z części pochodzących od zwierząt. Wytwarzany jest jako proszek, który w połączeniu z wodą tworzy żel o różnym stężeniu. Procenty widoczne na opakowaniu to informacja ile procent kwasu hialuronowego w postaci proszku znajduje się w roztworze z wodą. Najczęściej pojawiające się kwasy hialuronowe to 1%, 2% lub 3%, zdarzają się również większe jego stężenia np. 5%. Im większy procent, tym konsystencja żelu jest gęstsza, a tym samym jest trudniejszy w stosowaniu.
Rodzaje cząsteczek
Rozróżniamy trzy rodzaje cząsteczek kwasu hialuronowego: małocząsteczkowy, wielkocząsteczkowy i ultramałocząsteczkowy. Cząsteczki kwasu są sztucznie pomniejszane, by dotrzeć głębiej do warstw skóry.
Kwas wielkocząsteczkowy będzie więc wpływał i działał bardziej na powierzchni skóry, tworzy filtr ochronny zapobiegający utracie nawilżenia i zwiększając wchłanialność substancji aktywnych w głąb naskórka. Dlatego stanowi dobre połączenie np. z olejami.
Kwas małocząsteczkowy sprawia, że będzie wiązał wodę głębiej, w górnych warstwach naskórka, a ultramałocząsteczkowy wnikał będzie najgłębiej, do głębszych warstw skóry.
Więc jesli potrzebujemy nawilżenia i wspomagania wchłaniania substancji aktywnych to kwas hialuronowy 1% wielkocząsteczkowy będzie dobrym rozwiązaniem. Ale jeśli nasza skóra wymaga już głębszego nawilżenia, by utrzymać jędrność, zmniejszyć widoczność bruzd to kwas 3% o kilku rodzajach cząsteczek sprawdzi się lepiej. Wtedy należy szukać tzw. kwasu hialuronowego potrójnego, czyli posiadającego 3 rodzaje cząsteczek.
Najczęściej kwas hialuronowy jest zakonserwowany, by jego trwałość przedłużyć. W przypadku kwasów hialuronowych bez konserwantów np. Biocosmetics warto taki produkt przechowywać w lodówce lub zużyć w ciągu 2 miesięcy od jego otwarcia.
Jak stosować kwas hialuronowy?
Najprostszą metodą zastosowania jest zmieszanie kwasu z kremem w zagłębieniu dłoni. Jeżeli stosujecie pielęgnacje skóry olejami, to taki olej również można zmieszać z kwasem hialuronowym – substancje aktywne przenikną z większą łatwością w głąb skóry i otrzymacie wtedy produkt nie tylko nawilżający, ale i tworzący ochronną powłokę lipidową na skórze chroniącą przed wysuszeniem.
W sklepie mamy również kilka rodzajów serum z kwasem hialuronowym, w których oprócz kwasu hialuronowego pojawiają się inne składniki np. algi, mocznik, kwas mlekowy, substancje roślinne jak np. w serum Orientana.
[ts_one_fourth][ps_product_list id_product=891 tpl=product-list-blog.tpl][/ts_one_fourth]
[ts_one_fourth][ps_product_list id_product=2546 tpl=product-list-blog.tpl][/ts_one_fourth]
[ts_one_fourth][ps_product_list id_product=5113 tpl=product-list-blog.tpl][/ts_one_fourth]
[ts_one_fourth][ps_product_list id_product=2401 tpl=product-list-blog.tpl][/ts_one_fourth]