Wpływ zmian sezonowych na skórę i jak się do nich przygotować?

Wpływ zmian sezonowych na skórę

Sezonowa pielęgnacja jest bardzo ważna dla zachowania zdrowego i młodego wyglądu cery. W zależności od pory roku różne czynniki zewnętrzne oddziałują na skórę, przez co potrzebuje ona zróżnicowanej ochrony i różnych składników odżywczych. Codzienną pielęgnację powinniśmy więc zmieniać tak, jak ubranie. Latem skóra potrzebuje lżejszych kremów, wiosną warto zadbać o jej odświeżenie, a zimą konieczne są tłuste kremy, aby mróz czy wiatr nie uszkodziły jej warstwy ochronnej.

Teorii na temat pielęgnacji skóry jest wiele. Według niektórych z nich, krem do twarzy trzeba zmieniać nawet raz w miesiącu. Są również osoby, które twierdzą, że dopiero po zużyciu kilku opakowań zaczyna on działać. Inni mają swoje ulubione kosmetyki i używają ich nieprzerwanie od lat. Niezależnie od tego, kto ma rację jedno jest pewne: prawidłowa pielęgnacja twarzy powinna uwzględniać aktualnie panujące warunki atmosferyczne oraz zmiany zachodzące w skórze, w tym związane z wiekiem i procesem starzenia się cery.

Co to są zmiany sezonowe

Skóra składa się z milionów komórek i jest największym organem organizmu. To dynamiczny narząd, który ciągle regeneruje się w cyklu trwającym około 28 dni. Zmiany skórne związane z problemami zdrowotnymi mogą się więc uwidocznić dopiero po upływie tego czasu. Jeśli nie nawadniamy jej wystarczająco lub nie dbamy o pełnowartościową dietę, staje się sucha i łuszczy się lub pojawia się na niej wysypka.

Skóra pełni ważną rolę w regulacji temperatury oraz ochronie organizmu przed zakażeniami, słońcem i uszkodzeniami fizycznymi. Badania wykazują, że wilgotność może wpływać na teksturę skóry oraz na jej zaburzenia. W sezonie zimowym szybko zmieniające się temperatury (gdy wychodzimy z ogrzewanych pomieszczeń na zewnątrz) wpływają na naczynia włosowate, a długotrwałe narażenie na wilgoć w powietrzu może osłabiać funkcję bariery skóry.

Szczególnie ważne dla zdrowia skóry są witaminy A, C, E, B2 i B3. Źródłem tych substancji są produkty spożywcze. Dlatego zróżnicowana i pełnowartościowa dieta jest niezbędna, by skóra była zdrowa i mogła należycie pełnić swoje funkcje. Warto spożywać zwłaszcza ryby, jajka, produkty zbożowe i mleczne, orzechy oraz warzywa, takie jak szpinak, marchew, dynia, kapusta czy brukselka.

Kondycja skóry a pory roku

Około 60 proc. masy ciała człowieka stanowi woda, dlatego z punktu widzenia funkcji komórkowych i funkcjonowania całego organizmu niezwykle ważne dla zachowania równowagi jest uzupełnianie wody wydalanej z organizmu.  Odwodniona skóra jest szorstka w dotyku i brakuje jej elastyczności typowej dla nawilżonej, zdrowej skóry.

Sucha skóra nie jest także w stanie pełnić swoich funkcji ochronnych, czyli bronić organizmu przed wniknięciem alergenów i czynników drażniących, przez co jest bardziej narażona na powstawanie stanów zapalnych. Im bardziej suche powietrze, tym więcej wody ucieka ze skóry. Zimą, gdy przebywamy w ogrzewanych pomieszczeniach, skóra szybko reaguje przesuszeniem, łuszczeniem, ściągnięciem, a nawet pieczeniem i podrażnieniem. Osoby szczególnie wrażliwe na czynniki zewnętrzne powinny w tym okresie intensywnie nawilżać skórę, nawet kilkakrotnie w ciągu dnia. Ważne jest utrzymywanie wilgotności w pomieszczeniu, np. stosując specjalny nawilżacz powietrza.

Zimą nie możemy zapominać o ochronie przeciwsłonecznej. Świecące o tej porze słońce jest równie szkodliwe, jak latem. Światło słoneczne odbija się od białej powierzchni śniegu, co potęguje jego szkodliwe działanie na skórę, uszkadza jej komórki i przyspiesza starzenie się. Słońce w połączeniu z zanieczyszczeniami powietrza stanowi szczególnie groźną mieszankę dla skóry, powodując silny stres oksydacyjny i utlenianie komórek.

Jak zadbać o skórę o każdej porze roku

Skóra zaczyna się starzeć w wieku 25-30 lat, kiedy spowalnia się produkcja kolagenu. Cera dojrzała wymaga szczególnej uwagi, gdyż nie regeneruje się tak, jak młoda. Do codziennej pielęgnacji należy używać preparaty zawierające aktywne składniki, w tym retinol, witaminy C i E oraz koenzym Q10, które mają działanie przeciwstarzeniowe. Aby zachować jędrność skóry, warto wykonywać masaże twarzy. Kremy z filtrem UV należy stosować przez cały rok. Warto także dodać do pielęgnacji peelingi enzymatyczne lub drobnoziarniste, które przyspieszają procesy regeneracyjne.

Zimą ciepłe czapki niszczą fryzurę. Pod nakryciem głowy włosy tracą puszystość, przetłuszczają się u nasady i wysuszają na końcach. Niskie temperatury powodują znaczne osłabienie pracy gruczołów łojowych, a konsekwencją zaburzeń w wydzielaniu sebum może być nadmierne wypadanie włosów. Od mrozu włosy robią się matowe, a po długim przebywaniu w ogrzewanych pomieszczeniach zaczynają się elektryzować.

Dlatego zimą trzeba sięgnąć po odżywki i maski bogate w lipidy, np. oleje kokosowy, arganowy czy ze słodkich migdałów lub masło kakaowe. Lipidy zawarte w maskach i odżywkach uzupełniają ceramidy w łodygach włosów, dzięki czemu tracą one mniej wody, kiedy przebywamy w suchych i ogrzewanych pomieszczeniach.

Jak dobrać kosmetyki

Kosmetyki i elementy pielęgnacji należy dostosować do zmieniających się pór roku, ale istnieją również uniwersalne składniki, które służą cerze przez cały rok. Są to antyoksydanty (np. witamina C, witamina E, koenzym Q10, ekstrakt z zielonej herbaty, kurkuma, olej rokitnikowy, olej marchwiowy), filtry UV (zawarte w kremie lub serum), witamina B3 oraz peptydy.