Wypadanie włosów – jak je powstrzymać?

Ile włosów wypada dziennie? Dużo, czasem aż za dużo! Wypadające włosy są zmartwieniem milionów osób na całym świecie. Czy coś z tym można robić? W tym miejscu zebraliśmy odpowiedzi na pytania zadawane przez wszystkich łysiejących. Najważniejsze to właściwe zdiagnozowanie przyczyn problemu i szybkie podjęcie leczenia na podstawie badań morfologicznych. Jaki szampon na wypadanie włosów jest skuteczny? Czy są tabletki na wypadanie włosów? A może witaminy na wypadanie włosów? Otwieramy bank informacji!

Wypadanie włosów

Wypadanie włosów to normalne zjawisko. Jak twierdzą eksperci, codziennie zdrowy człowiek traci ok. 50-100 włosów. Jeśli więc znajdziesz kilka włosów na swojej szczotce do włosów, nie martw się. Ale jeżeli po przebudzeniu widzisz, że poduszka jest pokryta włosami lub jeśli po kąpieli zobaczysz garść włosów w sitku wanny, warto skontaktować się z lekarzem. Być może to schorzenie, które trzeba leczyć.

Dlaczego wypadają włosy?

Osoby gwałtownie łysiejące zastanawiają się, jaka jest przyczyna wypadania włosów. Otóż nie ma jednej, to najczęściej splot okoliczności. Z powodu sezonowej ekspozycji na słońce wszystkie ssaki, w tym ludzie, zrzucają jesienią więcej włosów. Dodatkowy kłopot mają mężczyźni. Dzięki testosteronowi włosy mężczyzn rosną szybciej niż włosy kobiet, ale przez to codziennie tracą więcej włosów niż ich partnerki.

Wśród dominujących przyczyn nadmiernego wypadania włosów eksperci wymieniają stres i przemęczenie, niewłaściwą dietę, uboczne skutki niektórych lekarstw, niedożywienie, niedobory witamin, niewłaściwą pielęgnację, różne choroby skóry. Ważna przyczyną niezależną od nas jest łysienie androgenowe, które dotyka zarówno kobiety, jak i – częściej – mężczyzn. Ma podłoże hormonalne, a dokładnie chodzi o dihydrotestosteron, który działa na mieszki włosowe.

U kobiet wypadanie włosów jest często związane z gwałtownymi zmianami hormonalnymi wywołanymi ciążą i porodem, przekwitaniem, odstawieniem tabletek antykoncepcyjnych. Innymi ważnymi problemami kobiet są wypadanie włosów w ciąży lub zaburzenia czynności tarczycy. Mężczyźni tracą włosy w kątach czołowych, a panie szczycie głowy. Z genetyką nie wygrasz!

Nadmierne wypadanie włosów – choroby

Jakość włosów jest wynikiem odżywiania, niektórych chorób, zatrucia pokarmowego, przyjmowanych leków, zaburzeń hormonalnych. O tym, że mamy ukryty problem zdrowotny świadczy nie tylko nadmierne wypadanie włosów, ale również zmiana grubości, struktury i zabarwienia łodygi włosa. Wypadanie włosów jest objawem takich chorób, jak m.in. anemia, nadczynność i niedoczynność tarczycy, zespół policystycznych jajników, toczeń rumieniowaty, cukrzyca, łuszczyca, grzybica, łojotokowe zapalenie skóry i łupież.

Znaczącą utratę włosów można często zaobserwować po długotrwałym przeziębieniu. Przyczynami mogą być przedoperacyjna narkoza, wysoka gorączka, zakażenie, a nawet grypa. Problem może pojawić się też przy niskim poziomie żelaza, które odpowiada za prawidłową kondycję włosów. Włosy wypadają na skutek niedoboru białka w diecie. Dlatego trzeba jeść mięso, jaja i ryby, a wegetarianie orzechy, nasiona i produkty pełnoziarniste.

Czy wypadanie włosów może być objawem raka?

Utrata włosów rzadko jest objawem nowotworów atakujących narządy organizmu. Nadmierne wypadanie następuje wskutek leczenia, czyli chemioterapii i radioterapii, ale po pokonaniu raka następuje odrost włosów. Wyjątkiem jest rak jajnika, kiedy wypadnie włosów może być pierwszym, niezauważalnym objawem nowotworu. Wypadanie włosów może być także objawem nowotworów skóry, takich jak rak podstawnokomórkowy oraz kolczystokomórkowy. Łysienie powoduje też guzkowata odmiana czerniaka.

Co na wypadanie włosów?

Jeśli obawiasz się, że tracisz zbyt dużo włosów, zgłoś się do lekarza trychologa. Ekspert od leczenia schorzeń skóry głowy zidentyfikuje przyczynę problemu. Pomoże dobrać najlepsze dla ciebie leki na wypadanie włosów. Do najczęściej stosowanych metod można zaliczyć zabiegi na skórę głowy i włosy (np. urządzenia laserowe, mezoterpia igłowa lub tlenowa), preparaty trychologiczne do wcierania w skórę głowy, kuracja hormonalna, witaminowa lub sterydowa. Leki na wypadanie włosów z apteki, ale bez właściwej diagnozy trychologicznej mogą stać się przyczyną jeszcze większego problemu.

Dokładnie diagnozując przyczyny problemu, specjalista dobierze najlepsze tabletki na wypadanie włosów. Niezbędna jest odpowiednia dieta, w której powinny się znaleźć podroby (zwłaszcza wątróbka), jaja, czerwone mięso, kakao, kasze jaglana, gryczana niepalona i jęczmienna, brokuły, fasola szparagowa oraz sezonowe owoce. Medycyna ludowa zaleca stosowanie maseczek z naturalnych składników (np. żółtka jaj i miód, drożdże rozpuszczone w wodzie lub oleju, czosnek (do wcierania w skórę głowy).

Witaminy na wypadanie włosów

Na nadmierną utratę włosów można stosować kurację ziołami do picia oraz do płukania włosów i mycia skóry głowy. Włosy wzmacniają szczególnie takie zioła, jak skrzyp polny, pokrzywa, dziurawiec, korzeń łopianu, brzoza, chmiel, nasturcja czy tatarak zwyczajny. W drogeriach dostępne są dermokosmetyki umacniające korzeń włosa w jego cebulce oraz łagodzące podrażnienia, które powodują upośledzenia tkanek skóry. Witaminy na wypadanie włosów oraz suplementy diety wzmocnią skórę, włókna włosowe i poprawiają mikrokrążenie. Substancje, które warto suplementować, to szczególnie witaminy z grupy B.

Szampon na wypadaniu włosów

Szampony przeciw wypadaniu włosów to kosmetyki wzmacniające cebulki włosów, pobudzające krążenie krwi, likwidujące problemy skórne i stymulujące porost nowych włosów. Szampony tego rodzaju należy stosować w każdym przypadku nadmiernego wypadania włosów, niezależnie od przyczyny.