Kim jest trycholog i kiedy warto się do niego udać?

Trycholog jest specjalistą zajmującym się m.in. zmianami na skórze głowy oraz nadmiernym wypadaniem włosów. Z problemem wypadania włosów boryka się niemała liczba osób. Dotyczy to zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Z tego też względu konsultacje trychologiczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Warto zatem widzieć, czym kim jest i czym dokładnie zajmuje się trycholog, jak wygląda konsultacja trychologiczna oraz kiedy warto z niej skorzystać.

kobieta z długimi włosami, trycholog

Co to jest trychologia i czym zajmuje się trycholog?

Trychologia jest dziedziną medycyny skupiającą się na poprawie kondycji skóry głowy i włosów. Dziedzina ta cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Wynika to z faktu, że dość duża część społeczeństwa boryka się z problemem nadmiernego wypadania włosów i szuka skutecznego sposobu na to, aby poradzić sobie z tym problemem. Rozwiązaniem jest tu wizyta u trychologa, który specjalizuje się w dolegliwościach związanych ze skórą głowy i włosami. Wśród najważniejszych problemów, jakimi zajmuje się trycholog, wymienić można nadmierne wypadanie włosów, słabe i łamliwe włosy, łysienie, atopowe i łojotokowe zapalenie skóry, intensywny łupież, łuszczyca, a także podrażnienie i swędzenie skóry głowy.

Jak wygląda wizyta u trychologa?

Każda konsultacja trychologiczna zaczyna się od wywiadu medycznego. W jego trakcie specjalista zapytać może o kwestie dotyczące dziedziczności chorób, o przebyte choroby, problemy hormonalne, przyjmowane leki, sposób pielęgnacji włosów, codzienną dietę, a także o kwestie natury emocjonalno-psychicznej. Dzięki temu trycholog jest w stanie prawidłowo zdiagnozować przyczyny występujących u pacjenta problemów. Następnie wykonywane są niezbędne badania. Mowa tu o m.in. o trichoskopii, trichogramie, analizie pierwiastkowej włosa oraz o badaniu kamerą trychologiczną. Trichoskopia jest badaniem polegającym na wielokrotnym sfotografowaniu skóry głowy na potylicy, nad czołem oraz po bokach głowy. Wykonane zdjęcia są powiększane i na ich podstawie trycholog określa typ łysienia. Z kolei trichogram jest badaniem, w ramach którego w pierwszej kolejności pobiera się ok. 100-150 włosów z cebulkami, które następnie poddawanie są analizie pod mikroskopem. Pozwala to na określenie stadium włosów. Podczas wizyty u trychologa wykonane może być również badanie z wykorzystaniem kamery trychologicznej. Dzięki niej włosy oglądać można nawet w 400-krotnym powiększeniu. Pozwala to na przeprowadzenie analizy pierwiastkowej włosa, która umożliwia dogłębną ocenę włosa. Analiza pierwiastkowa daje odpowiedź na pytania dotyczące tego, jak włosy przyjmują substancje odżywcze oraz czy nie są zatrute metalami ciężkimi.

Jak się przygotować do badania trychologicznego?

Jednym z kluczowych elementów konsultacji trychologicznej jest przeprowadzany przez specjalistę wywiad medyczny. Dlatego udając się na wizytę, zabrać powinno się ze sobą wyniki wcześniej wykonanych badań. Dokumentacja medyczna będzie bardzo pomocna w postawieniu właściwej diagnozy, a tym samym w doborze właściwych metod leczenia. Ważne jest także, aby w dniu konsultacji nie myć głowy. Dzięki temu żadne substancje obecne w preparatach pielęgnujących do włosów nie wpłyną na wyniki badań. Samo badanie jest oczywiście bezbolesne i nie wiąże się z żadnym dyskomfortem. Istotne jest jednak, aby na wizytę udać się do sprawdzonego gabinetu trychologicznego. Dobrym wyborem będzie na pewno Trycholog-Toruń, gdzie spodziewać można się profesjonalnej opieki.

Kiedy warto udać się na wizytę u trychologa?

Z pomocy trychologa warto skorzystać zawsze, kiedy zauważy się pierwsze problemy ze skórą głowy i włosami. Mowa tu choćby o łuszczeniu się skóry głowy, czego efektem jest tłusty łupież. Niepokojący powinien być również suchy łupież. Powodem, dla którego warto umówić się na wizytę u trychologa, jest także nadmierne wypadanie włosów, a także ogólna zła kondycja włosów. W każdym z tych przypadków warto skorzystać z pomocy trychologa, który dobierze odpowiednie leczenie oraz doradzi w zakresie codziennej pielęgnacji skóry głowy i włosów.

 

Treść sponsorowana.