Zależy ci na pięknych włosach, które zdrowym wyglądem zwracają uwagę otoczenia? Jeśli tak, to stosuj kosmetyki, dzięki którym wydobędziesz z nich naturalny blask. Ale jakie kosmetyki są odpowiednie? Szukając odpowiedzi na to zasadnicze pytanie, powinnaś sprawdzić porowatość swoich włosów. Do czego potrzebny jest test na porowatość włosa i jak określić porowatość włosów? W przypadku mężczyzn mówią, że na mądrej głowie włosy nie rosną, ale porzekadło to nie dotyczy osób, które wiedzą, jak zmienić porowatość swoich włosów.
Porowatość włosów to jedno z kryteriów, którymi można sklasyfikować nasze włosy. Jest to bardzo ważne przy układania planu pielęgnacji włosów, gdyż od ich budowy zależy w dużej mierze dobór odpowiednich produktów do kosmetyki.
Co to jest porowatość włosów?
Porowatością włosów zwykło się określać stopień odchylenia warstwy zewnętrznej włosa (tj. jego łusek) od warstwy wewnętrznej (kory włosa). Wyróżnia się trzy typy porowatości włosów: nisko (łuski przylegające do kory), średnio (łuski lekko odchylone od kory) oraz wysokoporowate (łuski mocno odchylone od kory).
Włosy niskoporowate są z zasady zdrowe, błyszczące. Po umyciu dość długo schną. Łatwo je rozczesać, nie plączą się w ciągu dnia. Jednak najczęściej są trudne w stylizacji, bywają cienkie, brakuje im objętości. Nie trzeba ich szczególnie pielęgnować, gdyż są naturalnie nawilżone i sprężyste. Nie wymagają nakładania maski lub odżywki po każdym myciu. Dlatego można to robić np. co drugie mycie.
Wysoka porowatość włosów
Najpopularniejszym typem są włosy średnioporowate. Najczęściej są lekko falowane, podatne na stylizację. Wyglądają na zdrowe, ale mimo wszystko brakuje im blasku i właściwego nawilżenia. Charakteryzują się średnim stopniem rozchylenia łusek włosów. Odpowiednio pielęgnowane mogą wyglądać świetnie, czyli uzyskać blask i miękkość włosów niskoporowatych.
Włosy wysokoporowate bywają przesuszone, szorstkie w dotyku, matowe. Sprawiają wrażenie zniszczonych ze względu na częste farbowane, a zwłaszcza mocno rozjaśniane kosmyki. Najtrudniej im o blask, miękkość i efekt tafli, dlatego wymagają dobrze dopasowanej pielęgnacji. Są podatne na zniszczenia, delikatne i kruche, łatwo się łamią, puszą i rozdwajają, przez co trudno je zapuścić.
Jak sprawdzić porowatość włosów?
Aby odpowiedzieć na to pytanie, najlepiej przeprowadzić test na porowatość włosów. Polega on na umieszczeniu włosa w szklance wody i obserwowaniu stopnia jego zanurzenia. Im bardziej utonie, tym większa porowatość włosów. Włos jest wysokoporowaty, jeśli spadnie na dno. Oznacza to, że jego łuski są bardzo rozchylone i szybko chłoną wodę. Średnioporowate włosy zanurzają się mniej więcej do połowy, a niskoporowate pływają po powierzchni lub nieznacznie się zanurzają (zamknięte łuski nie pozwalają im szybko nasiąknąć wodą).
Oceny można dokonać także wizualnie na podstawie kondycji włosów i ich naturalnych skłonności do przesuszania się, rozdwajania, z problemem objętości. Umyj włosy szamponem z SLS bez odżywki, olejku czy produktów do stylizacji i pozostaw do naturalnego wyschnięcia. Przejedź dłonią po suchych włosach. Jeśli są gładkie w dotyku, to znaczy, że są niskoporowate. Gdy czujesz “nierówności”, wiele wskazuje, że masz włosy średnio lub wysokoporowate.
Najpewniejszą metodą określenia porowatości jest jednak badanie włosa pod mikroskopem elektronowym i konsultacja z trychologiem. Badanie pod mikroskopem elektronowym w ponad 200-krotnym powiększeniu umożliwia określenie z dużą dokładnością typu porowatości włosów.
Jak zmienić porowatość włosów?
Porowatość nie jest stała i może się zmieniać w zależności od pielęgnacji i kondycji włosów. Zmiana porowatości jest możliwa m.in. dzięki zachowaniu równowagi PEH w dobrej pielęgnacji. Zdrowe włosy są najczęściej jednocześnie włosami niskoporowatymi, dlatego należy o nie regularnie dbać.
W zmniejszeniu porowatości pomocne będą odpowiednie kosmetyki, a także sposoby stylizacji, np. metoda OMO (mycie odżywką-szamponem-odżywką) czy zabezpieczenie całej długości włosów i końcówek za pomocą olejków. Osoby, które chcą zwiększyć porowatość, a tym samym objętość, często decydują się na wykonanie delikatnego sombre lub rozjaśniania.
Aby zmienić porowatość włosów, jeden z ekspertów doradza m.in. wprowadzenie olejowania na sucho lub na mokro do swojej pielęgnacyjnej rutyny, dobieranie szamponu do potrzeb skóry głowy (a nie włosów), utrzymywanie równowagi PEH, ochronę włosów przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, zaniechanie stosowania kosmetyków z mocnymi detergentami i alkoholem, regularne podcinanie końcówek, unikanie gwałtownego rozczesywania oraz mycie włosów letnią wodą.
Pielęgnacja włosów
Najczęstszymi przyczynami uszkodzenia łusek włosów jest tarcie włosów ręcznikiem, spanie na chropowatych poszewkach oraz w rozpuszczonych włosach, wyciąganie włosów spod odzieży, noszenie włosów pod paskiem torebki oraz cienkich, ciasnych gumek do włosów. Warto stosować szampony, które oprócz oczyszczania dbają o skórę głowy. Maski i odżywki powinny wzmacniać i chronić włosy przed czynnikami zewnętrznymi. Warto również urozmaicać pielęgnację, stosując kilka produktów na zmianę.
Eksperci zalecają stosowanie suszarki ze średnim lub chłodnym nawiewem, podcinanie i zabezpieczanie końcówek olejkiem lub silikonowym serum, odpowiednią technikę czesania oraz mycia włosów. Aby mieć piękne i zdrowe włosy, trzeba także się właściwie odżywiać, dostarczając organizmowi odpowiednich witamin i minerałów.