Tężnie solankowe – właściwości zdrowotne

teznia solankowa

Pieką cię oczy, bolą plecy, masz opuchnięte nogi i marzysz tylko o urlopie najlepiej nad morzem? Mamy dla ciebie dobrą wieść. Znacznie bliżej niż myślisz znajdziesz tężnię solankową, gdzie twoje ciało może odpocząć, nabierając sił do całorocznej aktywności. Tężnia solankowa to miejsce wypełnione aerozolem solnym, w którym leczy się wiele dolegliwości. Sprawdź gdzie najbliżej masz tężnię i… szczęśliwej podróży po zdrowie!

 

Specyficzny nadmorski mikroklimat jest zalecany osobom borykającym się z problemami zdrowotnymi. Tymczasem nie każdy może sobie pozwolić na wyjazd nad morze. Jednak nawet gdy brakuje kasy, nie musisz zrezygnować z tej formy odpoczynku. Rozejrzyj się za najbliższą tężnią. To nie tylko Ciechocinek, Busko Zdrój czy Nałęczów. Instalacje solankowe powstają jak grzyby po deszczu.

 

Tężnia solankowa – co to jest

 

Inhalacje z wykorzystaniem soli znane są w Europie od wieków. Moda na korzystanie z sanatoriów i uzdrowisk dysponujących tężniami solankowymi wróciła w XIX wieku. W okolicach Inowrocławia odkryta została najstarsza tężnia solna na Starym Kontynencie. Miejscowa tężnia o powierzchni ok. 200 mkw. zbudowana jest na wzór współczesnych. Była to specjalna konstrukcja z drewna i brzozy, na którą wylewano roztwór solanki. W Inowrocławiu zachowały się m.in. naczynia służące do przenoszenia solanki.

 

Działanie tężni solankowej nazywanej czasem inhalatornią solankową polega na rozpylaniu solanki wydobywanej z kopalni lub głębokiego odwiertu. To budowla z drewna i gałęzi tarniny, która służy do zwiększania stężenia soli w solance. W przeszłości miejsca takie były tworzone często w celu pozyskiwania soli kuchennej, ale dziś korzystanie z nich ma na celu poprawę kondycji naszego organizmu.

 

Spacer pod tężnią wpływa korzystnie na zdrowie. W tężni solankowej w sposób naturalny powstaje solny aerozol podobny do tego znad brzegu morza. Dla mieszkańców miast zmagających się ze smogiem to nieoceniona pomoc. Solny aerozol wpiera leczenie chorób dróg oddechowych, a także pomaga oczyścić drogi oddechowe z szeregu zanieczyszczeń, jakie codziennie wdychamy.

 

Jak wygląda tężnia solankowa

 

Tężnia ma nieskomplikowaną budowę̨. Solanka pompowana jest na najwyższy poziom konstrukcji, po czym swobodnie spływa w dół po faszynie z gałązek tarniny, ulegając odparowaniu. Dodatkowo rozbijana jest w sposób mechaniczny przez inhalator wytwarzający aerozol. W ten sposób powstaje charakterystyczny mikroklimat.

 

Oddychanie powietrzem z aerozolem solankowym ma działanie profilaktyczne i lecznicze. Minerały i mikroelementy znajdujące się w wodzie solankowej wchłaniane są przez błony śluzowe dróg oddechowych i skórę, uzupełniając niedobór tych mikroelementów w organizmie człowieka. Szczególnie istotne dla naszego zdrowia są pierwiastki jod, brom, wapń, magnez, potas, żelazo i sód.

 

Tężnia solankowa korzyści

 

Na co pomaga tężnia solankowa? Inhalacja solanki korzystnie wpływa na układ nerwowy oraz układ gruczołów dokrewnych, a także działa stymulująco na pracę układu odpornościowego. Seanse oddechowe w tężni są̨ zalecane m.in. w chorobach tarczycy, schorzeniach alergicznych skóry i w leczeniu nadciśnienia tętniczego krwi. Lekarze rekomendują kurację solankową na astmę oskrzelową i alergiczne choroby układu oddechowego, zapalenie gardła i krtani, łuszczycę, trądzik, łojotok oraz bóle stawów.

 

Inhalacje są również wskazane na przewlekłe i nawracające stany zapalne układu oddechowego, bóle reumatyczne, chorobę wrzodową, nerwicę, bóle stawów, przy pracy w znacznym zapyleniu i w wysokiej temperaturze, palenie tytoniu, niedoczynność tarczycy, alergie czy zapalenie zatok.

 

Kto nie powinien korzystać z tężni solankowej?

 

Ale inhalacje to nie tylko korzyści zdrowotne. Lekarze odradzają je pacjentom w ostrych stanach chorób przebiegających z podwyższoną temperaturą, a także cierpiącym na niewydolność naczyń wieńcowych serca zwłaszcza u pacjentów z niskim ciśnieniem krwi, choroby nowotworowe, nadwrażliwość na brom, jod lub inne jony zawarte w solance bądź nadczynność tarczycy. Lepiej na spacerować pod tężnią świeżo po przebytym zawale mięśnia sercowego.

 

Ile czasu można przebywać w tężni solankowej?

 

Wiele osób zastanawia się, jak często można chodzić na tężnię solankową. Odpowiedź zależy od indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia. Średnio zaleca się pobyt w tężni solankowej przez co najmniej pół godziny, jednak najlepsze rezultaty odczuwane są po godzinie. Przyjmuje się, że w ciągu godziny wdychania aerozolu solankowego wchłania się tyle jodu, ile podczas trzech dni spędzonych na nadmorskiej plaży.

 

Najskuteczniejsze są inhalacje w ciepłe, słoneczne i wietrzne dni, kiedy odparowanie solanki jest najintensywniejsze. Przed wizytą w tężni solankowej warto umyć twarz i ręce, zdjąć biżuterię, założyć wygodne ubrania oraz wziąć ze sobą butelkę wody. Jak się ubrać do tężni solankowej? Warto założyć ubranie odpowiednie do warunków pogodowych oraz wygodne obuwie. Unikaj odzieży z delikatnych tkanin, która może zostać uszkodzona przez solankę.

 

Wybierz wygodne i przewiewne ubranie, które nie krępuje ruchów. Unikaj butów na wysokim obcasie i klapek, które mogą utrudniać chodzenie po tężni. Jeśli planujesz spędzić w tężni więcej czasu latem, możesz zabrać ze sobą ciepły sweter lub bluzę, gdyż w pobliżu tężni może być chłodniej, szczególnie wieczorem. W chłodniejsze pory roku zaleca się cieplejsze ubranie.

 

Jak oddychać w tężni?

 

W tężni solankowej należy spokojnie oddychać, nie rozmawiać, nie spożywać posiłków oraz nie palić papierosów, a po wizycie warto wypić dużo wody, odpocząć i unikać wysiłku fizycznego. Spokojne, głębokie i wolne oddychanie oraz siedząca postawa z wyprostowaną klatką piersiową zwiększają efektywność zabiegów.