Naturalne leczenie zapalenia zatok: efektywne i naturalne metody

Najczęściej to wirusy inicjują proces zapalny, który łatwo rozprzestrzenia się z jamy nosowej na błonę śluzową zatok. Dochodzi do uszkodzenia nabłonka rzęskowego, uwolnienia prozapalnych cytokin, zwiększenia przepuszczalności naczyń, obrzęku błony śluzowej i zwiększenia produkcji śluzu, zaburzeń transport śluzowo-rzęskowy i upośledzenia drożności ujść zatok. Śluz zaczyna zalegać w zatokach, co sprzyja namnażaniu się drobnoustrojów.. Dlatego, kiedy zauważysz u siebie pierwsze objawy infekcji, zacznij działać szybko. Poniżej poznasz naturalne sposoby leczenia zapalenia zatok, które mogą pomóc Ci walczyć z infekcją.

Najczęstsze objawy zapalenia zatok

Zapalenie zatok przebiega z nadprodukcją i zaleganiem w nich gęstej, kleistej wydzieliny, która upośledza prawidłową pracę dróg oddechowych. Jej obecność wywołuje sporo objawów, m.in.:

  • zatkanie nosa i trudności w oddychaniu lub cieknący katar
  • spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła,
  • ból i ucisk, uczucie rozpierania twarzy.
  • zaburzenia węchu lub jego całkowity brak,
  • ból głowy, który często nasila się przy schylaniu,

Oprócz tego zapaleniu zatok może towarzyszyć też gorączka, ból mięśni, zębów lub ucha oraz silne uczucie zmęczenia i osłabienia[1].

Naturalne metody leczenia zapalenia zatok

Podczas leczenia infekcji zatok warto skupić się na ich jak najszybszym oczyszczeniu. Trzeba więc rozrzedzić zalegający w nich śluz. Możesz wspomóc ten proces, wykorzystując domowe, naturalne sposoby.

Inhalacje parowe

Sama para wodna może poprawić komfort oddychania, ponieważ ułatwia odpływ wydzieliny z zatok, a także zmniejsza obrzęk błony śluzowej. Dlatego w przypadku zatkanego nosa często odczuwa się znaczącą poprawę samopoczucia podczas kąpieli.

Możesz wykorzystać ten efekt w formie inhalacji parowych. Przygotuj garnek z gorącą wodą, ręcznik i olejek eteryczny, np. eukaliptusowy. Dodaj kilka kropli do naczynia, nachyl się nad nim i przykryj głowę ręcznikiem. Wdychaj powstające opary przez kilka minut, jednak uważaj, żeby się przy tym nie poparzyć.

Ziołowe leki na zatoki

Domowe sposoby na zatoki są pomocne, ale czasem brakuje na nie czasu lub energii, albo mogą nie przynosić ulgi tak szybko jak tego oczekujemy. Dlatego alternatywą dla inhalacji parowych są doustne leki ziołowe zawierające kompozycję naturalnych olejków eterycznych:

  • eukaliptusowego,
  • mirtowego,
  • pomarańczowego.

Zamknięte w kapsułce olejki eteryczne pobudzają wydzielanie wodnistego płynu, który rozrzedza zalegający w zatokach śluz. Dodatkowo nasilają ruchy rzęsek, które są obecne na śluzówce dróg oddechowych. Ich zadaniem jest transport wydzieliny na zewnątrz, jednak w trakcie choroby gęsty śluz oblepia je i zaburza ten proces. Naturalne olejki eteryczne mogą więc pomóc przywrócić naturalne procesy oczyszczania zatok. Oprócz tego wykazują one właściwości przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe[2].

Płukanie zatok

Do płukania zatok wykorzystaj gotowy zestaw, który możesz kupić w aptece. Zawiera on butelkę oraz saszetki do przygotowania roztworu soli. Z jednej saszetki wyjdzie płyn izotoniczny, który działa nawilżająco i oczyszcza zatoki. Jeśli rozpuścisz dwie saszetki, roztwór będzie hipertoniczny, dzięki czemu może zmniejszyć obrzęk i upłynnić wydzielinę w zatokach.

Masaż i okłady na twarz

Delikatny masaż twarzy w okolicy zatok, czyli czoła, nosa i policzków, może złagodzić napięcie mięśniowe oraz pobudzić krążenie krwi, a dzięki temu zmniejszyć odczuwanie uciążliwych objawów. Efekt masażu możesz wzmocnić przy pomocy ciepłych okładów. Wykorzystaj do nich gotowy kompres żelowy lub rozgrzaną na patelni i zawiniętą w ręcznik fasolę, groch lub ryż.

Naturalne metody na zatoki są skuteczne i w wielu przypadkach wystarczające do złagodzenia objawów. Jeśli jednak stosujesz je przez kilka dni i nie widzisz żadnej poprawy, skonsultuj się z lekarzem. Pamiętaj, żenieskuteczne leczenie może prowadzić do zalegania wydzieliny w zatokach i wpłynąć na rozprzestrzenienie się stanu zapalnego na sąsiadujące obszary i powstania powikłań. A to będzie wymagało szerszej diagnostyki i dalszego specjalistycznego leczenia.

[1] Woś, J., & Remjasz, A. (2019). Zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych. Polski Przegląd Otorynolaryngologiczny, 8(1), 16-26.

[2] Nurzyńska-Wierdak, R. (2015). Terapeutyczne właściwości olejków eterycznych. Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska, 25(1): 1-19.

Artykuł sponsorowany.