Nie tylko różowa. Glinki kosmetyczne to naturalne minerały pozyskiwane z gleby, jaskiń, popiołu wulkanicznego czy zbiorników wodnych. Wyróżniają się wyjątkową absorpcją zanieczyszczeń, dzięki czemu doskonale sprawdzają się jako składnik maseczek oczyszczających. Usuwają nadmiar sebum, pochłaniają toksyny, regulują pH skóry i przywracają jej równowagę. Wśród dostępnych glinek dermatolodzy zwracają uwagę na różową, która odznacza się unikalnymi właściwościami kosmetycznymi i zdrowotnymi.
Glinki poprawiają urodę od setek lat. W medycynie pomagają w walce z żylakami, bólami reumatycznymi, migrenami. Wydobywa się je ze skał krzemionkowo-aluminiowych. Są bogatym źródłem wielu witamin i minerałów niezbędnych dla zdrowia skóry. Mówią, że to prawdziwy skarb natury i każdy może znaleźć glinkę odpowiednią dla siebie.
Jaka glinka do jakiej cery?
Glinki zaliczają się do ilastych skał osadowych. Zawierają witaminy oraz cenne dla zdrowia cery pierwiastki, jak wapń, magnez, potas, fosfor, żelazo, miedź, krzem czy cynk. Do zabiegów pielęgnacyjnych najlepiej nadają się glinki zawierające 95-98 proc. aktywnych składników. Wybierajmy te, w których składzie nie ma syntetycznych substancji zapachowych i sztucznych konserwantów.
Wśród wielu rodzajów glinek wyróżnia się m.in. glinkę białą, czerwoną, zieloną, różową, czarną oraz błękitną, a każda pomaga na inne problemy skórne. Glinka biała zwana porcelanową nadaje się do pielęgnacji cery suchej i wrażliwej. Dzięki krzemianowi glinu działa ściągająco i przyspiesza gojenie się ran. Maseczka z białej glinki odżywia skórę, wypełniając ją wapniem, magnezem, potasem i sodem. Jest o wiele bezpieczniejsza w użyciu niż inne kolory glinek, bo nie naraża skóry suchej i płytko unaczynionej na dodatkowe wysuszenie.
Jaka jest najlepsza glinka kosmetyczna?
Najpopularniejszą metodą wykorzystania jej specyfiki jest maseczka z białej glinki o właściwościach pielęgnacyjnych i łagodzących podrażnienia, ale równie często stosuje się ją w pudrach i innych kosmetykach kolorowych. Biała glinka na twarz przydaje się do mycia, bo działa antybakteryjnie i ściągająco. Można używać nawet glinki w czystej postaci, gdyż jest najdelikatniejsza. Najlepiej sprawdza się w transparentnych kosmetykach matujących.
Glinka zielona zawiera m.in. krzem, magnez, potas, kobalt, selen i cynk. Jej zielony kolor wynika z zawartości jonów żelaza dwuwartościowego. Zielona glinka ma przede wszystkim właściwości antybakteryjne: doskonale dezynfekuje i ogranicza namnażanie się bakterii odpowiedzialnych np. za powstawanie wyprysków. Zalety glinki zielonej wykorzystuje się głównie w pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej.
Na co działa czerwona glinka?
Kolor glinki mineralnej zależy od jej składników. Np. glinka czerwona ma taką barwę dzięki wysokiej zawartości tlenku żelaza (ok. 12 proc.). W jej składzie znajdziemy też krzem, kobalt, selen i miedź. Glinka czerwona ma właściwości uszczelniające naczynia krwionośne. Świetnie nadaje się do oczyszczania skóry wrażliwej, bo nie działa aż tak silnie ściągająco i matująco, jak glinka zielona. Jest na tyle bezpieczna i skuteczna, że wykorzystuje się ją także w leczeniu trądziku różowatego. Dzięki zawartości magnezu zmniejsza świąd, łuszczenie i podrażnienia.
Żelazo z czerwonej glinki zmniejsza trądzik i poprawia koloryt skóry. Stosowana regularnie daje efekt delikatnej opalenizny. Maseczka z czerwonej glinki detoksykuje skórę, dotlenia ją i pobudza do produkcji kolagenu. Wpływa korzystnie również na skórę dojrzałą ze zmarszczkami. Wygładza je, nadając nam młodszy wygląd.
Glinka błękitna (niebieska) zawdzięcza barwę zawartości bentonitu i nadaje się do pielęgnacji cery wrażliwej, a niekiedy uznawana jest za delikatniejszą nawet od glinki białej. Oczyszcza i delikatnie odżywia skórę. To najlepszy wybór dla cery ze skłonnością do przetłuszczania, z egzemą i trądzikiem. Glinka wchłania nadmiar sebum, sprzyja leczeniu stanów zapalnych, regeneruje i oczyszcza. Redukuje cellulit.
Czarna glinka pochodzi z dna Morza Martwego. Podobnie jak błoto wydobywane z tego morza, ma właściwości oczyszczające, detoksykujące i matujące. Glinkę czarną najczęściej można spotkać w maseczkach, peelingach do ciała oraz maskach antycellulitowych. Maseczka z czarnej glinki pomaga w walce z nadmiernym przetłuszczaniem się włosów.
Glinka różowa do jakiej cery
Glinkę różową wydobywa się m.in. w Australii oraz we Francji. Jest rozwiązaniem pośrednim między glinką białą i czerwoną. Nadaje się właściwie do każdego typu cery. Skorzysta na niej skóra delikatna i wrażliwa, ale również mieszana czy tłusta. Formalnie jest połączeniem glinki czerwonej i białej, czemu zawdzięcza swój różowy kolor. Koi, odpręża, regeneruje, wygładza.
Glinka różowa właściwości
Różowa glinka wykazuje szereg właściwości pielęgnacyjnych i leczniczych, w tym niezwykle delikatnie, ale skutecznie oczyszcza i dezynfekuje skórę, przywraca cerze promienny, zdrowy wygląd, ma właściwości zabliźniające, rozjaśniające i wygładzające, oczyszcza pory i zmniejsza widoczność zaskórników, koi i odpręża skórę podrażnioną czynnikami zewnętrznymi, wspomaga leczenie trądziku różowatego oraz wzmacnia i obkurcza naczynia włosowate skóry, zapobiegając ich pękaniu.
Glinka różowa – jak stosować
Aby wykonać maseczkę do twarzy i ciała, glinkę łączymy z wodą, hydrolatem, tonikiem lub kilkoma kroplami ulubionego olejku. Ile trzymać glinkę różowa? Gotową maseczkę nakładamy na twarz lub ciało na około 10-15 minut. Następnie dokładnie spłukujemy, tonizujemy i nawilżamy twarz. Maseczki z glinki i wody zastygają na twarzy, dlatego podczas zabiegu warto spryskać kilka razy twarz lub dodać do maseczki olejek. Nakładaj maseczkę z glinki dwa razy w tygodniu, najlepiej systematycznie.