Borowinę wykorzystywano do celów leczniczych już w starożytnym Egipcie, a w Europie stała się popularna w czasach greckich i rzymskich. Starożytni organizowali kąpiele błotne wypełnione cennymi substancjami czynnymi biologicznie. Dziś borowina stosowana jest w zabiegach SPA oraz stanowi składnik kosmetyków i produktów leczniczych. Do zabiegu leczniczego po raz pierwszy wykorzystano ją w Polsce w 1858 roku w Krynicy.
Borowina to torf leczniczy, który powstał na skutek długotrwałego rozkładu roślin przez bakterie w ciepłym i wilgotnym środowisku. Złoża borowiny powstały około 10 tys. lat p.n.e. Najwięcej znajduje się w Europie Środkowo-Wschodniej. Wydobywa się ją w kopalni odkrywkowej, podobnie jak węgiel brunatny.
Właściwości borowiny
Torf leczniczy zawiera wiele różnych związków nieorganicznych i organicznych, w tym bituminy, ligniny, celulozę, kwasy humusowe, aminokwasy i substancje czynne biologicznie, takie jak enzymy i związki o charakterze estrogenowym. Jest bogaty w sole takich pierwiastków, jak potas, sód, magnez i glin. Obfituje również w związki wapnia, krzemu i żelaza, w mangan, kobalt, fluor, miedź i cynk.
Borowina jest jednym z naturalnych bogactw Polski. Jej charakterystyczną cechą jest aktywność składników biologicznych i zdolność do utrzymywania ciepła. W aptekach można kupić borowinę do kąpieli, sole rozgrzewające do stóp, szampony do włosów oraz sole borowinowe do zawijań i okładów. Dostępna jest borowina w kosmetykach.
Borowina działanie
Substancja wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i antyoksydacyjne na skórę. Gorące okłady lub kąpiele łagodzą obrzęki i stany zapalne, działają antycellulitowo oraz rozluźniają mięśnie. Ze względu na swoje unikatowe właściwości może być wykorzystywana w leczeniu chorób reumatycznych, niektórych dolegliwości narządów wewnętrznych i schorzeń ginekologicznych.
Borowina na zmarszczki
Składniki borowiny zwiększają odporność organizmu, regenerację tkanek i zwalczają wolne rodniki. Poprawiają kondycję skóry, zwłaszcza alergicznej. Przeciwdziałają zmarszczkom, zwiększając syntezę elastyny i kolagenu. Kwasy huminowe rozszerzają naczynia krwionośne i pobudzają mięśnie gładkie. Składniki borowiny działają regenerująco na stawy, zwiększając jakość i ilość mazi stawowej.
Borowina przeciwdziała stanom zapalnym mięśni, kości i stawów, zarówno przewlekłym jak i po urazach. Pomocna jest w leczeniu chorób układu pokarmowego, takich jak wrzody żołądka czy przewlekłe zapalenie jelit. Związki o charakterze estrogenowym stymulują układ hormonalny do pracy pomagając w terapiach chorób kobiecych. Stosowana w uzdrowiskach borowina ma temperaturę wyższą niż temperatura ludzkiego ciała. Powoli rozgrzewa skórę i tkanki położone głębiej. Poprawia ich ukrwienie i odżywienie.
Okłady borowinowe stosowane są w przypadku dolegliwości bólowych związanych ze schorzeniami pochodzenia artretycznego i reumatycznego, obrzęków i dolegliwości bólowych po urazach i operacjach ortopedycznych, schorzeń kręgosłupa, zapalenia korzonków nerwowych, przewlekłego niedokrwienia kończyn dolnych czy chorób skóry.
Borowina pielęgnacja skóry
Jedną z najważniejszych zalet borowiny do pielęgnacji skóry są jej właściwości odmładzania i odwracania oznak starzenia. Torf leczniczy neutralizuje działanie wolnych rodników i aktywizuje produkcję kolagenu. Przywraca skórze optymalne nawilżenie, jędrność i elastyczność oraz zwęża pory, co wykorzystywane jest m.in. w postaci maski z borowiną.
Borowina jest uważana za składnik bezpieczny do różnych rodzajów skóry. Rozjaśnia i wygładza skórę, wspomaga naturalne procesy złuszczania martwych komórek naskórka. Znajduje zastosowanie jako modny składnik zabiegów kosmetycznych w ośrodkach Spa, uzdrowiskach czy salonach kosmetycznych i salonach masażu.
Borowina na cellulit
Borowina działa ściągająco i przeciwzapalnie, dzięki czemu znajduje zastosowanie w pielęgnacji skóry z cellulitem i rozstępami. Działanie detoksykujące oraz rozgrzewające borowiny przyspiesza redukcję tkanki tłuszczowej. Bituminy zawarte w torfie borowinowym pozwalają na regenerację uszkodzonych tkanek, a dodatkowo zwiększają ich ukrwienie, co przyspiesza metabolizm komórkowy.
Popularnym zabiegiem, który można przeprowadzić w domu, jest body wrapping, czyli zawijanie. Zabieg zaczynamy od pozbycia się martwego naskórka, np. poprzez szczotkowanie ciała na sucho. Okład borowinowy na bazie stuprocentowego surowca należy rozgrzać w kąpieli wodnej, nałożyć na partie ciała z cellulitem (głównie uda), po czym owinąć przeźroczystą folią spożywczą i okryć się kocem na około 30 minut. Następnie borowinę usuwamy, a pozostałości spłukujemy pod prysznicem.
Zastosowanie borowiny w kosmetyce
Borowina wykorzystywana jest w produkcji mydeł, szamponów, maseczek, płynów i soli do kąpieli. Płyny, które wzbogacone są większą ilością soli mineralnych i kwasów huminowych, zaleca się stosować w stanach zapalnych stawów i w pielęgnacji cery problematycznej. Szampony pozwalają uzyskać mocne i błyszczące włosy, dzięki działaniu osłonowemu i przeciwzapalnemu.
Kosmetyki z borowiną wpływają kojąco na skórę i łagodzą stany zapalne. Mogą stosować je wszyscy niezależnie od typu cery czy skóry. Polecane są także osobom borykającym się z suchością skóry, alergiami czy łuszczycą. Dostępne są zarówno kosmetyki myjące, jak i pielęgnacyjne. Np. mydło z borowiną zarazem oczyszcza i nawilża skórę. Kremy do rąk z borowiną zapewniają skórze właściwe pH, poprawiają jej ukrwienie i przyspieszają gojenie się ran. Balsam do ciała z borowiną polecany jest po opalaniu i w przypadku uciążliwych podrażnień.