Kwas migdałowy na zmarszczki i trądzik – jak go stosować?

To jeden z najbardziej popularnych składników stosowanych w zabiegach kosmetycznych złuszczania naskórka. Przyspiesza wymianę komórek, zmniejsza widoczność zmarszczek, łagodzi objawy trądziku, rozjaśnia przebarwienia. Dlaczego kwas migdałowy jest tak polecany przez kosmetologów? Jak go stosować i z czym łączyć? Takie pytania zadają osoby, które chcą wyglądać atrakcyjniej i młodziej. Jeśli będziesz pamiętać o opisanych przez nas ważnych zasadach, zyskasz na urodzie i unikniesz przykrych niespodzianek.

Kwas migdałowy na zmarszczki i trądzik

Kwas migdałowy jest jednym z najbardziej popularnych kwasów owocowych stosowanych w kosmetyce twarzy jako kremy na trądzik oraz kremy na zmarszczki. Otrzymuje się go w wyniku hydrolizy z wyciągu z gorzkich migdałów. Ma na tyle delikatne działanie, że mogą go stosować osoby obdarzone skórą wrażliwą i podatną na podrażnienia. Ważny jest jednak dobór odpowiedniego stężenia, które nie spowoduje negatywnych reakcji.

Krem z kwasem migdałowym

Na rynku dostępnych jest cały wachlarz kosmetyków zawierających kwas migdałowy. Praktycznie każda licząca się marka kosmetyczna posiada w ofercie tego rodzaju produkty gwarantujące poprawę kondycji skóry. Po krem powinny sięgać przede wszystkim osoby z trądzikiem, rozszerzonymi porami i płytkimi przebarwieniami po opalaniu. Kremy z kwasem migdałowym pozwolą łagodnie pozbyć się zrogowaciałych komórek, przyspieszają procesy odnowy skóry, poprawiają jej koloryt i nawilżenie.

Kremy z kwasem migdałowym z reguły są przeznaczone do stosowania na noc, a w ciągu dnia trzeba pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej. Np. może być to krem o działaniu złuszczająco-biostymulującym, który jest odpowiedni do każdego typu cery, również wrażliwej. Delikatnie usuwa nagromadzone, martwe komórki warstwy rogowej, oczyszcza i zwęża rozszerzone pory oraz ogranicza błyszczenie skóry. Inny jest przeznaczony do codziennej pielęgnacji na noc dla skóry trądzikowej, z nierównomiernym kolorytem oraz oznakami starzenia. Kosmetolodzy polecają też krem, który rozjaśnia powierzchniowe przebarwienia posłoneczne i pozapalne oraz zmniejsza zaskórniki i rozszerzone pory.

Tonik z kwasem migdałowym

Kwas migdałowy jest popularnym składnikiem toników do twarzy przywracających naturalne pH i przygotowujących skórę do kolejnych zabiegów. Poleca się je zwłaszcza w przypadku skóry z widocznymi zmianami pigmentacyjnymi, gdyż skutecznie ujednolica jej koloryt i przywraca utracony blask. Hydrożelowy tonik z kwasem migdałowym znanej marki ma w składzie kojące substancje, takie jak d-panthenol oraz ekstrakt z aloesu.

W celu spłycenia zmarszczek stworzono zestaw do domowej eksfoliacji z kwasem migdałowym, który pozwala wyraźnie zredukować oznaki starzenia. Kwas migdałowy pobudza produkcję kolagenu w organizmie, dzięki czemu skóra wygląda na bardziej jędrną, napiętą, młodszą. Pierwsze efekty stosowania kwasu w tym celu widoczne są już po kilku tygodniach stosowania. Twarz po kwasie migdałowym jest rozjaśniona, dodaje jej życia oraz świeżego kolorytu.

Kwas migdałowy – jak stosować?

Kwas migdałowy w branży kosmetycznej może występować w stężeniu od 5 do nawet 40 proc. Można go bezpiecznie stosować w domu. W odniesieniu do stężenia 30 proc. i wyższych kurację warto wykonywać raz lub dwa razy w roku. Najczęściej wykorzystuje się peeling z kwasem migdałowym. Przeprowadza się go raz w tygodniu lub raz na dziesięć dni przez około sześć tygodni.

Preparaty w stężeniu 10 proc. można stosować codziennie wieczorem przez cztery tygodnie. Przed nałożeniem na twarz należy zabezpieczyć włosy opaską. Konieczne jest zmycie makijażu i oczyszczenie twarzy, a na koniec zastosowanie toniku. Skóra wokół oczu i ust powinna zostać zabezpieczona wazeliną lub tłustym kremem. Następnie można nałożyć kwas migdałowy przy użyciu pędzelka. Na koniec najlepiej jest zastosować żel neutralizujący.

Kwas migdałowy w domu

Rezultaty stosowania kwasu migdałowego w domu i w gabinecie są inne. Profesjonaliści używają stężeń powyżej 30 proc., co przynosi efekty na dłużej. W domu preparaty z kwasem migdałowym działają doraźnie. Dlatego trzeba je stosować regularnie, nawet wiosną i latem, ale pod warunkiem, że będziesz pamiętać o odpowiednich filtrach. W mniejszych stężeniach preparaty można aplikować codziennie.

Kwas migdałowy – ile trzymać?

Preparat pozostawia się na twarzy na około dziesięć minut. Jednak czas, przez jaki powinno się trzymać kwas migdałowy na twarzy zależy od indywidualnych predyspozycji oraz wrażliwości skóry.

Kwas migdałowy – z czym łączyć?

Kwasu migdałowego nie można łączyć z takimi składnikami, jak retinol, niacynamid, inne kwasy z grupy AHA oraz kosmetyki z witaminą C. Podczas domowym zabiegów kwasem migdałowym do pielęgnacji cery możesz włączyć nawilżające hydrolaty roślinne, kwas hialuronowy, glicerynę roślinną o właściwościach wygładzających oraz ceramidy.

Kwas migdałowy – przeciwwskazania

Kwas migdałowy mogą stosować nawet osoby o wrażliwej skórze. Istnieją jednak przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu, w tym aktywne stany zapalne, zakaźne choroby skóry, widoczne uszkodzenia tkanki oraz wypryski. Kwasu migdałowego nie powinno się stosować w trakcie kuracji retinoidami oraz w ciąży. Gdy zabieg zostanie przeprowadzony nieprawidłowo, osoby ze skórą szczególnie wrażliwą mogą odczuwać podrażnienia, szczypanie, zaczerwienienie, pieczenie czy swędzenie skóry.

Kwas migdałowy w ciąży

Spotkaliśmy się z opinią, że kwas migdałowy jest bezpieczny dla kobiet w ciąży i podczas połogu. Decydując się na stosowanie preparatu, potrzebna jest jednak ostrożność. Trzeba zacząć od niewielkich stężeń i obserwować jak wpływa on na skórę.