Poradnik naturalnej pielęgnacji SYLVECO

Przewodnik Naturalnej Pielęgnacji opracowany przez rzeszowskiego producenta kosmetyków naturalnych to obowiązkowa lektura dla osób, które chcą rozpocząć przygodę z naturalnymi kosmetykami jak i dla tych co z powodzeniem przeżucili się na te „lepsze” kosmetyki. Zapraszamy do lektury.

Wersja PDF do pobrania.Poradniatk Nuralnej Pielegnacji

SYLVECO_OTIS_2013

PRODUCENT KOSMETYKÓW NATURALNYCH
prezentuje:
PRZEWODNIK NATURALNEJ PIELĘGNACJI,
czyli praktyczne informacje o naszej skórze, kosmetykach i i zdrowym wyglądzie

 

SYLVECO od początku, czyli misja i cel


Polska firma SYLVECO, zafascynowana bogactwem natury, tworzy kosmetyki dla osób pragnących naturalnej pielęgnacji. Jako pierwsza w Polsce zaczęła wykorzystywać do produkcji niezwykle wartościowy ekstrakt z kory brzozowej, zawierający betulinę i kwas betulinowy. Receptury kosmetyków są opracowywane w oparciu o ugruntowane już działanie dobrze znanych roślin zielarskich, ale także takich, których znaczenie w pielęgnacji twarzy i ciała zostało zapomniane. Mydlnica lekarska, brzoza, rumianek, aloes, rokitnik, nagietek, chaber bławatek, świetlik łąkowy to dopiero początek wędrówki SYLVECO po leczniczej mapie ziół. Kosmetyki wyróżnia także zawartość tylko takich składników, które zostały zaaprobowane przez organizacje certyfikujące kosmetyki naturalne i ekologiczne. Dzięki dbałości o przyjazny dla skóry „środek”, produkty te wyróżniają się na tle innych, dostępnych na rynku dermokosmetyków. Podążanie ścieżką ziołowej pielęgnacji daje pewność, że skóra otrzymuje tylko to, czego naprawdę potrzebuje i co sprawia, że w naturalny sposób odzyskuje równowagę i piękno.

 

SYLVECO od środka, czyli siła tkwi w naturze

Firma SYLVECO jest jednym z nielicznych na polskim rynku producentów, który wykorzystuje do produkcji praktycznie tylko surowce naturalne, nieprzetworzone chemicznie, a skuteczność działania produktów zawdzięcza właściwościom leczniczych roślin zielarskich. Nasze kosmetyki to połączenie najwyższej jakości:
• surowych olejów roślinnych (tłoczonych na zimno) i wosków, będących najbardziej przyjaznymi emolientami,
• maseł roślinnych (również z pierwszego tłoczenia), naturalnie zabezpieczającymi skórę przed wysuszeniem, podrażnieniem, promieniowaniem słonecznym,
• ekstraktów roślinnych o wielu cennych właściwościach pielęgnacyjnych i leczniczych
• i aktywnego ekstraktu, pozyskiwanego z kory polskich brzóz, o wielokierunkowym, dobroczynnym działaniu.
Do naszych kosmetyków nie dodajemy alkoholu etylowego, sztucznych barwników, ani substancji zapachowych, sztucznych konserwantów (parabenów, fenoksyetanolu, hydantoiny, pochodnych mocznika, itp.), parafiny, wazeliny i innych pochodzących z ropy naftowej składników, silikonów, glikoli. Nie dodajemy zbędnych, obciążających skórę substancji zagęszczających, stabilizujących, poprawiających wygląd i parametry aplikacyjne kosmetyku. Naszych produktów nie testujemy na zwierzętach. Nie korzystamy także ze składników pochodzących z martwych zwierząt. Używamy jedynie lanoliny i wosku pszczelego, naturalnych substancji wydzielanych przez zwierzęta w czasie ich życia.
Nasze kosmetyki są przebadane dermatologicznie, w tym na osobach o skórze alergicznej, pod kątem prawidłowej przyswajalności dla skóry. Jesteśmy konsekwentni w tworzeniu tylko naturalnych produktów i utrzymujemy powyższe standardy. To gwarantuje, że nasze kosmetyki wyróżniają się na tle innych dermokosmetyków wysoką jakością, łagodnością (są hypoalergiczne) i skutecznością, są przyjazne dla człowieka i środowiska naturalnego.

 

SYLVECO na rynku, czyli kto kupuje i dlaczego


Naturalna pielęgnacja skóry nie musi być wyrzeczeniem, nie jest kosztowna, ani trudna, a co więcej, pozwala lepiej poznać potrzeby naszej skóry i organizmu. Każdy bowiem z nas jest inny, a nasz organizm w ciągu dnia, roku, całego życia ma różne wymagania. SYLVECO tworzy receptury kosmetyków przede wszystkim z myślą o coraz liczniejszej grupie osób ze skórą wrażliwą, a także dla tych, którzy na co dzień zmagają się z różnymi problemami dermatologicznymi. Dzięki temu kosmetyki naszej firmy są przyjazne i delikatne dla każdego rodzaju skóry, nawet tej najbardziej wymagającej, a jednocześnie skuteczne w działaniu i bezpieczne. SYLVECO oferuje produkty dla każdego – możesz być alergikiem lub nie, możesz mieć trądzik, łuszczycę, albo mieć nieskazitelnie czystą cerę. Ideą naturalnej pielęgnacji jest zaakceptowanie faktu, że skóra posiada własną zdolność do regeneracji, a tylko odpowiednia jej ochrona i wspieranie fizjologicznych funkcji pozwala wydobyć z niej prawdziwe piękno i zdrowy wygląd. SYLVECO niczego nie ukrywa, nie upiększa i nie koloryzuje. Prezentujemy tylko fakty oraz rzeczywiste i zweryfikowane informacje o właściwościach pielęgnacyjnych produktu, jego działaniu i zawartości. Na opakowaniach przedstawiamy również skład kosmetyku w języku polskim, ponieważ standardowe nazewnictwo wg INCI nie dla wszystkich jest zrozumiałe. Pełna wiedza na temat tego, co znajduje się w produktach pielęgnacyjnych, ułatwia konsumentowi podejmowanie świadomych decyzji zakupowych.

 

Najważniejsze – brzoza i betulina


Brzoza to najbardziej rozpowszechnione drzewo w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Posiada charakterystyczną sylwetkę o ażurowej koronie i wyróżniającą białą korę. Kolor ten brzoza zawdzięcza betulinie, substancji o wielokierunkowym, dobroczynnym działaniu. Brzoza, jako drzewo, symbolizuje radość. Jest jedną z ważniejszych roślin leczniczych: sok z brzozy (oskoła) jest znany ze swych właściwości odżywczych i oczyszczających, napary z liści są pomocne przy schorzeniach nerek, a z drewna i kory pozyskuje się dziegieć, naturalny preparat, skuteczny w przypadku wielu schorzeń skórnych.
W korze brzozowej, w zewnętrznej warstwie, znajduje się wiele związków, które można wyizolować w postaci ekstraktu. Nasz ekstrakt brzozowy to mieszanina betuliny (>95%), kwasu betulinowego, kwasu oleanolowego oraz lupeolu, które wykazują wiele interesujących właściwości farmakologicznych, są także cenne z punktu widzenia kosmetologii. Istotne jest, że są one całkowicie bezpieczne i dla organizmu nietoksyczne, nawet w bardzo dużych stężeniach. Betulina, jako składnik kosmetyczny, może być stosowana do pielęgnacji skóry i włosów:
• Jest naturalnym antyoksydantem, chroni skórę przed wolnymi rodnikami i czynnikami rakotwórczymi oraz przyśpieszającymi starzenie.
• W przypadku atopowego zapalenia skóry, alergii oraz łuszczycy zmniejsza zmiany skórne, obrzęki oraz likwiduje objawy świądu.
• Jest regulatorem wydzielania sebum, ma właściwości przeciwzapalne, hamuje również rozwój bakterii trądzikowych Escherichia coli i Staphylococcus aureus (gronkowiec złocisty).
• Jest wykorzystywana w niwelowaniu przewlekłych wyprysków (egzema) oraz trądziku pospolitego, różowatego i sterydowego.
• Ma działanie przeciwgrzybicze i przeciwpierwotniakowe.
• Silnie pobudza syntezę kolagenu i elastyny w skórze, a także reguluje gospodarkę lipidową i wodną skóry, zapobiega więc powstawaniu cellulitu, poprawia jej ukrwienie i koloryt.
• Jest naturalnym inhibitorem tyrozynazy – enzymu, który przyspiesza przemianę melaniny; w ten sposób reguluje proces wytwarzania i dystrybucji melaniny w skórze, co ma zastosowanie w profilaktyce i pielęgnacji skóry z przebarwieniami; skutecznie zapobiega pojawianiu się zmian barwnikowych w skórze, które mogą prowadzić do rozwoju czerniaka; badania kliniczne potwierdzają również wysoką skuteczność betuliny w redukowaniu znamion dysplastycznych oraz zmian typu rogowacenia słonecznego.
• Wykazuje działanie przeciwwirusowe – zapobiega i łagodzi objawy opryszczki.

[ps_product_list id_product=296 p=1 tpl=product-list-blog.tpl]  [ps_product_list id_product=448 p=1 tpl=product-list-blog.tpl]

Kosmeyki naturalne vs. kosmetyki konwencjonalne


Wyznacznikiem skuteczności kosmetyku pielęgnacyjnego jest jego pozytywny wpływ nan naszą skórę. Tym, co odróżnia kosmetyki naturalne od konwencjonalnych, jest przede wszystkim skład produktu. I tak w każdym kosmetyku pielęgnacyjnym znajdziemy główne grupy składników:
– Tłuszcze – w kosmetykach naturalnych są to roślinne oleje tłoczone na zimno; w kosmetykach konwencjonalnych stosuje się znacznie tańsze oleje mineralne, pochodzące z ropy naftowej (olej parafinowy), które tworzą na skórze nieprzepuszczalną warstwę, uniemożliwiającą skórze swobodne oddychanie.
– Woski – w kosmetykach naturalnych stosuje się woski roślinne (carnauba, kadelila, ryżowy, olej jojoba też jest zaliczany do wosków) i zwierzęce (np. pszczeli, lanolina). W kosmetykach konwencjonalnych znajdziemy woski mineralne mikrokrystaliczne z ropy naftowej, polimery etylenu i propylenu, estry syntetyczne, czy polietylenoglikole. Podobnie jak wyżej, blokują one w skórze ujścia gruczołów potowych/łojowych, co w konsekwencji prowadzi do zatkania porów.
– Faza wodna. W kosmetykach naturalnych znajdziemy wodne wyciągi i hydrolaty roślinne lub wodę oczyszczoną, której ilość jest dużo mniejsza niż w przypadku kosmetyków konwencjonalnych. W produktach drogeryjnych często woda to aż 90% całego składu kosmetyku.
– Emulgatory, czyli składniki, których zadaniem jest połączenie fazy tłuszczowej z wodną.
W kosmetykach naturalnych będą to substancje pochodzenia roślinnego (z oleju palmowego, kokosowego, kukurydzianego, sojowego, oliwy z oliwek). W kosmetykach konwencjonalnych stosuje się tzw. PEG-i i PPG-i (np. glikol polietylenowy, propylenowy), które powodują osłabienie skóry i jej uwrażliwienie na szkodliwe substancje.
– Substancje nawilżająco-natłuszczające (emolienty). Wszystkie oleje roślinne to emolienty. Do kosmetyków naturalnych dodaje się ponadto inne składniki o takich właściwościach (skwalen, alkohole tłuszczowe). W kosmetykach konwencjonalnych spotkamy silikony (tworzące, jak parafina, nieprzepuszczalną powłokę) i syntetyczne związki chemiczne jak np. mirystynian izopropylu. Sztuczne emolienty mogą powodować powstawanie zaskórników.
– Składniki zapachowe. W kosmetykach naturalnych składnikami zapachowymi są olejki eteryczne. W kosmetykach konwencjonalnych dodaje się ich syntetyczne odpowiedniki (sztuczne olejki zapachowe) lub perfumuje specjalnymi aromatami, które na etykiecie są oznaczane jako „Fragrance” lub „Parfum”. Przy skórze wrażliwej często wywołują odczyny alergiczne.
– Kosnerwanty. Kosmetyki naturalne dużo trudniej zakonserwować. Wynika to z faktu, że zawierają one o wiele więcej składników organicznych, stanowiących znakomitą pożywkę dla drobnoustrojów. Poza tym, producenci kosmetyków naturalnych mają bardzo ograniczony wybór związków, które zapewniają produktom czystość mikrobiologiczną, a przy tym są naturalne i bezpieczne. Inaczej jest w przypadku kosmetyków konwencjonalnych, gdzie wybór sztucznych konserwantów jest dość szeroki, a producenci dodają ich więcej, aby zapewnić swoim wyrobom np. 3-letni okres trwałości. Do stosowania w kosmetykach naturalnych dozwolone są: kwas sorbowy i jego sole, alkohol benzylowy (składnik wielu olejków eterycznych), kwas dehydrooctowy, kwas salicylowy, kwas benzoesowy i jego sole. W kosmetykach konwencjonalnych stosuje się całą gamę konserwantów: parabeny, fenoksyetanol, hydantoinę i jej pochodne, pochodne mocznika i formaldehydu, oraz wiele innych. Sztuczne konserwanty to najczęściej sprawcy reakcji uczuleniowych, mogą powodować znaczne pogorszenie stanu skóry, która jest problemowa.

– Barwniki. W kosmetykach naturalnych nie stosuje się barwników, zmiana koloru może być jedynie efektem zastosowania konkretnego składnika (np. oleju o intensywnej barwie, czy ekstraktu). Do kosmetyków konwencjonalnych, aby uatrakcyjnić ich wygląd, dodaje się syntetyczne barwniki i pigmenty, które niestety mogą niekorzystnie wpływać na skórę.

– Filtry przeciwsłoneczne. W kosmetykach naturalnych stosuje się składniki mineralne, zapewniające ochronę przeciwsłoneczną (np. tlenek cynku lub dwutlenek tytanu). Kosmetyki konwencjonalne posiadają filtry chemiczne.

Nie wszystkie kosmetyki konwencjonalne są złe, tak samo jak część z oferowanych na rynku kosmetyków naturalnych, chociaż bezpiecznych, nie będzie korzystnie wpływać na stan naszej skóry. Od nas zależy wybór właściwego, skutecznego kosmetyku pielęgnacyjnego. Wybierając kosmetyk, czy to naturalny, czy konwencjonalny, rozważmy jeszcze czy jego cena jest adekwata do składu (jakości), o ile kupujemy te produkty ze względu na ich przeznaczenie (pielęgnacja i ochrona skóry), a nie dla zaspokojenia innych potrzeb.

 

Obalamy mity, czyli co to znaczy nawilżać skórę


Skóra to największy ludzki organ. Tak, organ, podobnie jak mózg, czy serce. Spełnia on bardzo wiele ważnych funkcji życiowych i barierowych, które zapewniają organizmowi:
• stałą temperaturę ciała,
• kontakt ze środowiskiem zewnętrznym (za pośrednictwem receptorów zmysłowych),
• ochronę przed urazami mechanicznymi, promieniowaniem UV i wnikaniem substancji z zewnątrz
• odpowiednią gospodarkę wodno-elektrolitową
• odporność – w skórze znajduje się część komórek układu immunologicznego.
Barierę ochronną na skórze tworzy naskórek wraz z warstwą wodno-tłuszczową, a jej głównym zadaniem jest ograniczenie do minimum wyparowywanie wody. Szczelność (równowaga) tej bariery gwarantuje spełnianie powyższych funkcji niemal w 100%. Skąd skóra bierze wodę? Na pewno nie z otoczenia, czego dowodem jest możliwość kąpieli. Zapasy wody dla naszej skóry zgromadzone są wewnątrz organizmu, i stamtąd są pobierane. Woda jest niezbędna do wszystkich procesów biochemicznych, zachodzących w skórze, przede wszystkim do budowania najważniejszych białek, tj. kolagenu i elastyny. To one odpowiadają za elastyczność, jędrność i właściwe napięcie skóry, co jest przejawem młodego wyglądu. Woda jest potrzebna także do syntezy ceramidów, czyli cegiełek budujących warstwę wodno-tłuszczową. Każdy kosmetyk pielęgnacyjny, którego używamy, o ile nie jest przeznaczony do specjalnego użytku, ma za zadanie uszczelniać tę ochronną barierę skóry oraz możliwie w największym stopniu zatrzymać wodę w naskórku. Na tym właśnie polega nawilżanie skóry. Jest to szczególnie ważne w przypadku, kiedy funkcje skóry są zaburzone wskutek:
• choroby (AZS, łuszczyca, grzybica, alergie, egzemy, liszaje, odmrożenia, oparzenia, cukrzyca, zaburzenia układu hormonalnego),
• predyspozycji genetycznych (np. u osób posiadających cerę suchą, atopową),
• przyjmowania leków (wiele z nich powoduje jako skutki uboczne/niepożądane wysuszenie skóry i błon śluzowych),
• niekorzystnych warunków środowiska (klimatyzacja, praca na świeżym powietrzu w słońcu, mróz, wiatr),
• niewłaściwej i niezbilansowanej diety (niska podaż olejów roślinnych i ryb, niedobór witamin i minerałów),
• stosowania używek (kawa, alkohol, papierosy),
• chlorowanej wody, częstego korzystania z sauny,
• stosowaniu agresywnych środków myjących: mydeł, szamponów, żeli (usuwają barierę ochronną), preparatów wysuszających (stosowanych miejscowo lub nie), matujących
• nadmiernego opalania się, i innych.

 

Naturalna pielęgnacja skóry twarzy

 


Określenie typu cery jest czynnością wyjściową przy doborze odpowiednich kosmetyków i zabiegów pielęgnacyjnych. Prawidłowo określony rodzaj cery, właściwe kosmetyki i sposób pielęgnacji pozwala zachować dłużej młody i zdrowy wygląd skóry i poprawić nasze samopoczucie. Jak zatem prawidłowo określić rodzaj cery? W tym celu należy sprawdzić w jaki sposób skóra naszej twarzy zachowuje się:
1. po umyciu wodą i preparatem oczyszczającym (żelem, mydłem)
2. przed wieczornym demakijażem i po użyciu mleczka kosmetycznego
3. po użyciu kremu tłustego
Powinniśmy także wiedzieć w jaki sposób skóra reaguje na zmiany temperatury i niekorzystne warunki atmosferyczne (wiatr, słońce, suche powietrze, klimatyzacja). Analizując odpowiedzi możemy z dużym prawdopodobieństwem określić rodzaj cery. Mamy cztery podstawowe rodzaje: sucha, tłusta, mieszana i normalna.

Cera normalna – idealny typ cery, który występuje praktycznie tylko u dzieci przed okresem dojrzewania. Mający ten rodzaj cery to prawdziwi szczęściarze: ich skóra jest idealnie miękka, gładka, o zdrowym kolorycie, bez przebarwień. Po zastosowaniu wody z mydłem nie występują negatywne odczucia typu ściągnięcie czy zaczerwienienia. Po całym dniu jest w optymalnym stopniu nawilżona i natłuszczona, nie błyszczy się. Demakijaż nie powoduje dyskomfortu i pogorszenia stanu skóry – jest świeża i gładka. Ponadto dobrze toleruje tłuste kremy pielęgnacyjne. Na zmiany temperatury i niekorzystne warunki atmosferyczne reaguje normalnie. Wypryski, jeśli się pojawiają, to sporadycznie i pojedyncze.

Cera sucha – wymagająca szczególnej troski i pielęgnacji, gdyż starzeje się najszybciej. Powodem tego jest niedostateczna ilość gruczołów łojowych, które produkują zbyt mało naturalnej warstwy lipidowej, chroniącej skórę przed utratą wilgoci. Z tego powodu szybko traci elastyczność, stając się skórą matową, z siecią drobnych zmarszczek. Mycie wodą z mydłem nie służy jej – występuje wówczas nieprzyjemne uczucie ściągnięcia na skórze całej twarzy. Także po całym dniu jest sucha i łuszczy się, po zastosowaniu mleczka kosmetycznego szybko go “wpija” pozostając gładką tylko na chwilę. Dopiero użycie tłustego kremu sprawia, że jest ona dobrze nawilżona i w dobrym stanie. Zmiana temperatury, wiatr, mróz, słońce, klimatyzacja powodują szybką utratę wody, co objawia się uczuciem pieczenia, skóra jest zaczerwieniona i zaczyna się łuszczyć. Z uwagi na zmniejszoną aktywność gruczołów łojowych, w przypadku tego typu cery wypryski raczej nie pojawiają się.

Cera tłusta – z powodu nadmiernej aktywności gruczołów łojowych praktycznie cały czas błyszczy się nadmiernie (zarówno po umyciu wodą z mydłem, jak i po demakijażu z użyciem mleczka). Zastosowanie kremu tłustego powoduje dyskomfort. Poza tym występują rozszerzone pory, skóra ma tendencję do częstych i licznych wyprysków, a także trądziku. Jest także skórą grubszą niż np. sucha, charakteryzuje się ziemistym i szarym kolorytem. Pocieszający jest jednak fakt, że długo pozostaje młoda, bez zmarszczek. Niesprzyjające warunki atmosferyczne i zmiany temperatury nie są dla niej groźne, jedynie po ekspozycji na słońce może pojawić się wzmożony łojotok i pojawia się więcej wyprysków.

Cera mieszana – jeden z najczęściej występujących typów cery, trudny w pielęgnacji. Charakteryzuje się występowaniem na skórze twarzy więcej niż jednego rodzaju cery: zazwyczaj jest to skóra sucha na skroniach i policzkach, natomiast tłusta na czole, nosie i brodzie (tzw. strefa T). Dlatego zachowanie się skóry w poszczególnych partiach twarzy jest charakterystyczne dla danych typów cery.

Ponadto wyróżniamy jeszcze cerę wrażliwą, dojrzałą, naczynkową, trądzikową, odwodnioną, które mogą towarzyszyć każdemu wyżej wymienionemu rodzajowi.

Skóra wrażliwa i alergiczna – odznacza się zmniejszoną tolerancją na czynniki środowiska (zimno, gorąco, nagłe zmiany temperatury, zanieczyszczone powietrze, dym tytoniowy). Nadwrażliwość może być także wynikiem częstego i przedłużającego się stosowania miejscowo preparatów. W przypadku cery wrażliwej mamy do czynienia z częstym dyskomfortem, typowe czynności pielęgnacyjne, jak mycie, demakijaż, powodują nieprzyjemne odczucia pieczenia, skóra często jest zaczerwieniona i podrażniona.

Skóra naczyniowa – charakterystyczne jest zaczerwienienie skóry głównie twarzy. Skóra taka w większości przypadków także jest skórą wrażliwą, źle reaguje na czynniki miejscowe i ogólne. Rumień wynika z trwale rozszerzonych powierzchownych naczyń włosowatych (bynajmniej nie są one popękane, jak to zwykło się o nich mówić). Objawy takie pojawiają się głównie na policzkachi nosie, ale mogą występować na większym obszarze, nawet na szyi i dekolcie. Najczęściej skóra naczyniowa jest sucha lub mieszana.

Skóra trądzikowa – przeważnie jest cerą tłustą, której towarzyszy zakażenie bakteryjne. Trądzik pospolity (acne vulgaris) spotykamy u 95% osób w wieku dojrzewania, występuje również u 8% dorosłych. Umiejscawia się głównie na twarzy, plecach, klatce piersiowej. Na występowanie trądziku mają wpływ przede wszystkim następujące czynniki:
• nadmierny łojotok, którego skład ulega zmianie – sprzyja rozwojowi bakterii
• zakażenia bakteryjne – pojawiają się na skutek zmiany pH skóry i prowadzą do rozprzestrzeniania się stanów zapalnych
• proces zwiększonego rogowacenia w obrębie mieszka włosowego – dochodzi do powstawania zaskórników, grudek, krostek
• zmiany hormonalne – głównie nadmiernej aktywności androgenów, które są odpowiedzialne za wzrost gruczołów łojowych i zwiększają wydzielanie sebum.
Trądzik różowaty (rosacea) dotyka w większości kobiety w wieku 30-50 lat, jest najczęściej umiejscowiony w okolicach policzków i nosa. Ma zdecydowanie ostrzejszy przebieg u mężczyzn. Na tę przewlekłą chorobę cierpi 2% społeczeństwa. W pierwszym stadium występuje rumień i rozszerzenie naczyń włosowatych, następnie pojawia się przerost gruczołów łojowych i występują objawy typowe dla trądziku (wypryski, infekcje bakteryjne, stany zapalne). Zmiany nasilają się pod wpływem ciepła, działania czynników atmosferycznych, spożywania pikantnych potraw, stresu, alkoholu, drażniących preparatów stosowanych na skórę.

Skóra odwodniona – odwodnienie skóry może przydarzyć się każdemu rodzajowi cery, w każdym wieku, niezależnie od pory roku, ale jego skutki zawsze będą powodować utratę elastyczności, znacznie szybsze pojawianie się zmarszczek i starzenie skóry. Pierwszymi objawami jest napięcie i drażliwość skóry, szczególnie kiedy na co dzień towarzyszą nam niekorzystne warunki środowiska (niska temperatura, duże nasłonecznienie, klimatyzacja). Odczuwamy ściągnięcie skóry, staje się ona zaczerwieniona i następuje wzmożone rogowacenie naskórka (łuszczenie). Dostrzegamy utratę elastyczności, pojawiają się drobne, powierzchowne zmarszczki. Skóra odwodniona może się nadmiernie przetłuszczać (jeśli jest cerą tłustą/mieszaną) lub przesuszać (cera sucha).

Skóra dojrzała – o cerze dojrzałej mówimy, gdy zaobserwujemy na niej zmiany świadczące o starzeniu się. Pojawia się coraz więcej zmarszczek, są one zdecydowanie bardziej widoczne. Skóra staje się bardziej sucha, łuszczy się, często reaguje podrażnieniem ze względu na zmniejszenie bariery ochronnej, traci jędrność (na skutek ubytku kolagenu i elastyny) i naturalny zdrowy kolor. Częściej występują przebarwienia, może występować nadmierne rogowacenie naskórka.

 

Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne skóry twarzy:

1. Demakijaż i oczyszczanie
Polega na dokładnym usunięciu makijażu, tłuszczu i wszelkiego rodzaju zabrudzeń z twarzy,
usuwa martwe komórki naskórka. Jeśli mamy cerę suchą lub normalną, najlepiej do demakijażu użyć delikatnego mleczka, które w połączeniu z wodą skutecznie oczyści skórę, a dodatkowo już ją nawilży i odżywi (dzięki zawartości lipidów). W przypadku cery mieszanej i tłustej używamy żelu lub delikatniejszej pianki oczyszczającej. Demakijaż oczu wykonujemy z pomocą dedykowanego do tego celu preparatu.
W przypadku cery wrażliwej, która źle reaguje na kosmetyki, dobrym rozwiązaniem jest użycie płynu micelarnego, skutecznie usuwającego wszelkie zabrudzenia i makijaż, dodatkowo tonizującego skórę. Zastępuje więc trzy kosmetyki (mleczko do demakijażu, żel i tonik), dziękiemu wrażliwa skóra jest mniej obciążona i narażona na podrażnienia.

2. Tonizowanie
Po oczyszczeniu twarzy, nasza skóra wymaga odświeżenia i odbudowy ochronnej powłoki (której funkcje spełnia nasza naturalna flora bakteryjna). Do tego celu niezbędne jest użycie preparatu, który przywróci skórze zrównoważone pH. Tonik ma za zadanie pozostawić uczucie czystej, odświeżonej skóry, nie może powodować nadmiernego wysuszenia, ani przetłuszczenia. Nie powinno się w ogóle używać toników z zawartością alkoholu, ponieważ przy dłuższym stosowaniu wysuszają skórę (zarówno suchą, jak i przetłuszczającą się).

3. Nawilżanie (ochrona na dzień)
Niezależnie od typu cery, nasza skóra bezwzględnie potrzebuje nawilżenia, czyli ochrony przed utratą naturalnej bariery lipidowej oraz maksymalnego zabezpieczenia przed utratą wody. Krem na dzień w ten sposób spełnia najważniejsze zadanie wzmacniania skóry i utrzymania jej funkcji w równowadze. Produkt taki dobieramy w zależności od rodzaju cery, panujących aktualnie warunków atmosferycznych, problemów skórnych.

[ps_product_list id_product=290 p=1 tpl=product-list-blog.tpl][ps_product_list id_product=291 p=1 tpl=product-list-blog.tpl][ps_product_list id_product=292 p=1 tpl=product-list-blog.tpl]

4. Odżywianie (regeneracja na noc)
W nocy, komórki skóry stają się bardziej aktywne: pozbywają się toksyn i zanieczyszczeń, następuje wyrównanie poziomu wody w tkankach, warstwa ochronna naskórka odbudowuje się. Jest to najlepsza okazja, aby zaserwować skórze większą porcję składników odżywczych, rewitalizujących, naprawczych i takich, które minimalizują skutki destrukcyjnego działania wolnych rodników. Takie substancje powinien posiadać dobry krem na noc. Trzeba pamiętać, aby nakładać go zawsze po dokładnym demakijażu, oczyszczeniu skóry i użyciu toniku.

[ps_product_list id_product=281 p=1 tpl=product-list-blog.tpl][ps_product_list id_product=282 p=1 tpl=product-list-blog.tpl][ps_product_list id_product=283 p=1 tpl=product-list-blog.tpl]

5. Pielęgnacja specjalna – peeling
Peeling, czyli złuszczanie martwego naskórka. Powinno się go przeprowadzać dwa-trzy razy w miesiącu (to w zupełności wystarczy). Pozwoli on wygładzić skórę, wyrównać jej koloryt, a także sprawi, że wchłonie więcej substancji odżywczych.

6. Pielęgnacja specjalna – maseczki
Maseczki mają za zadanie wspomóc codzienną pielęgnację skóry. Mogą być
– oczyszczające, złuszczające – usuwają ze skóry zanieczyszczenia, nadmiar sebum, martwy naskórek i zalegające toksyny, odblokowują ujścia gruczołów łojowych
– nawilżające, rewitalizujące, odżywcze, regenerujące, wzmacniające – dzięki skoncentrowanej dawce składników, poprawiają wygląd skóry, wzmacniają naturalną barierę ochronną.

[ps_product_list id_product=444p=1 tpl=product-list-blog.tpl]  [ps_product_list id_product=439 p=1 tpl=product-list-blog.tpl]

Najczęściej popełniane błędy w pielęgnacji twarzy:

1. Stosowanie wysuszających i matujących (które także wysuszają) preparatów w przypadku cery tłustej/mieszanej. Skóra taka też potrzebuje nawilżenia i natłuszczenia (!). W przeciwnym wypadku będzie produkować jeszcze więcej sebum, aby wyrównać ubytki.
2. Brak ochrony przeciwsłonecznej. Fotostarzenie skóry jest udowodnione naukowo.
3. Spanie w makijażu – dla skóry nie ma nic bardziej obciążającego, jak zablokowanie jej w postaci kilku/kilkunastogodzinnego makijażu na twarzy. Należy bardzo dokładnie wykonać demakijaż, zanim położymy się spać.
4. Stosowanie kremu bezpośrednio po oczyszczeniu skóry (nie używanie toników). Tonik pozwala usunąć resztki kosmetyku oczyszczającego, zamknąć pory i przywrócić fizjologiczne pH skóry.
5. Nakładanie makijażu bez wcześniejszego nałożenia odpowiedniego kremu/bazy. Warto
zaczekać też 5 minut po nałożeniu kremu, zanim przystąpimy do dalszych kroków makijażowych.
6. Samodzielne usuwanie pryszczy, zaskórników. W przypadku cery trądzikowej, zanim postanowimy, jak pielęgnować naszą skórę, najlepiej wybrać się do dermatologa. Trądzik to choroba bakteryjna skóry i należy ją leczyć.
7. Przesadzanie z peelingiem – dla skóry, która nie ma zaburzonych procesów rogowacenia, wystarczające jest wykonywanie peelingu 3-4 razy w miesiącu. W przypadku cery zanieczyszczonej, z wypryskami nie stosujmy peelingów mechanicznych, tylko enzymatyczne, aby nie doprowadzić do zakażenia innych partii twarzy.

 

Naturalna pielęgnacja skóry wokół oczu

Okolice oczu i ust to miejsca, które są najmniej odporne na procesy starzenia. Ubogie w gruczoły łojowe, a przez to mniej chronione, wykazują większą podatność na powstawanie zmarszczek niż pozostałe okolice twarzy. Należy szczególnie o nie dbać, odpowiednio je nawilżając i natłuszczając. Skóra wokół oczu jest najcieńsza na całym naszym ciele, jej grubość to zaledwie 0.5 milimetra! Ponieważ mięśnie wokół oczu są w ciągłym ruchu, powstawanie zmarszczek mimicznych, tzw. kurzych łapek, jest nieuniknione. Również wszelkie czynniki środowiskowe, brak wystarczającej ilości snu, agresywne kosmetyki pielęgnacyjne i kolorowe, przyczyniają się do podrażnień skóry wokół oczu. Częście dokuczają obrzęki, okolice te stają się wiotkie, zaczerwienione, a niekiedy nawet zasinione. Jeszcze większy problem mają osoby z alergią, którym objawy choroby (swędzenie, pieczenie, łzawienie oczu) dodatkowo podrażniają skórę. Prawidłowa aplikacja produktu do pielęgnacji oczu jest następująca: od kącika wewnętrznego do kącika zewnętrznego powieki górnej, potem od kącika zewnętrznego powieki górnej do kącika wewnętrznego powieki dolnej. Należy unikać rozciągania i pocierania skóry. Demakijaż wykonujemy z użyciem specjalnego preparatu, który nanosimy na płatek kosmetyczny, wcześniej zwilżony wodą. Cienie z powiek usuwamy płatkiem, lekko i powoli przesuwając we właściwym kierunku (patrz wyżej). Tusz należy zmywać w kierunku z góry na dół, najlepiej przytrzymując płatek dłużej (nawet minutę), aż tusz się rozpuści. Wszystkie czynności powtarzamy do momentu, aż płatek będzie czysty. Właściwa pielęgnacja polega na doborze delikatnego, ale skutecznego produktu, który dostarczy skórze odpowiedniej porcji lipidów, wypełniających ubytki, zapobiegających wysuszeniu i utracie sprężystości skóry. Taki kosmetyk dobrze jest przed użyciem przenieść na chwilę do lodówki, aby jego chłodzące działanie pomogło zniwelować obrzęki. Preparat nanosimy delikatnie, nie naciągając skóry, a lekko wklepując. Przy wyjątkowo podrażnionej skórze wokół oczu, wyraźnych oznakach zmęczenia i opuchliźnie warto zastosować łagodzące okłady z rumianku, herbaty, świetlika lub bławatka. Pamiętajmy, aby szczególną uwagę zwracać nie tylko na wybierane produkty do pielęgnacji wrażliwej skóry wokół oczu. Kosmetyki kolorowe również mogą być powodem podrażnień i niepożądanych objawów uczuleniowych.

[ps_product_list id_product=289 p=1 tpl=product-list-blog.tpl]

Naturalna pielęgnacja ust

Naskórek ust jest bardzo cienki, dlatego wymaga szczególnej ochrony. Jeśli narażone są na działanie szkodliwych czynników, takich jak mróz, wiatr, słońce, naskórek może się łuszczyć, a skóra ust pękać. Aby do tego nie dopuścić, należy je natłuszczać, ponieważ wargi mają bardzo niewiele gruczołów łojowych, które mogłyby w ten sposób mogłyby naturalnie chronić usta. Pomadkę do ust należy używać tak często, jak jest to konieczne. Warto wybierać takie, zawierające naturalne masła i oleje roślinne, a nie wazelinę czy parafinę (która w żaden sposób nie pielęgnuje). Warto też ustom zafundować masaż (szczoteczką do zębów lub do twarzy), raz na jakiś czas wygładzić je peelingiem (ale bardzo delikatnym) i odżywić smarując miodem.

[ps_product_list id_product=285 p=1 tpl=product-list-blog.tpl]  [ps_product_list id_product=286 p=1 tpl=product-list-blog.tpl]

Naturalna pielęgnacja ciała

Skóra naszego ciała potrzebuje codziennie odpowiedniej porcji nawilżenia, aby spełniać swoją rolę barierową. Dzięki temu możemy jej też zapewnić jędrność i zdrowy wygląd. Nasza skóra cierpi szczególnie mocno w okresie zimowym, ponieważ zapominamy o niej, przykrytej dużą ilością ubrań, poza tym chłód potęguje ucieczkę wody przez naskórek. Wedy częściej dokucza nam uczucie nieprzyjemnego ściągnięcia i kłucia. Pamiętajmy, aby poza codziennym nawilżaniem skóry nie doprowadzać do niepotrzebnego wyziębienia ciała (ubieramy się ciepło). Codzienny prysznic, czy kąpiel z użyciem środków myjących powoduje silne przesuszenie skóry i zniszczenie jej warstwy ochronnej. Do tego celu lepiej wybierać produkty łagodne, należy też unikać częstych i długich kąpieli w gorącej wodzie. Może to spowodować poważne odwodnienie skóry. Osuszanie skóry też powinno być delikatne, unikajmy intensywnego pocierania. Po kąpieli bardzo ważne jest nawilżenie skóry, tzn. nałożenie kremu, balsamu, mleczka, masła, czy innego produktu, spełniającego to zadanie. Jeśli będziemy tę czynność wykonywać zawsze wtedy, kiedy ciało jest rozgrzane (po kąpieli właśnie), tym lepiej kosmetyk się wchłonie i jego działanie będzie efektywniejsze. Jeden, dwa razy w miesiącu dobrze jest złuszczyć naskórek, tzn. wykonać peeling. Warto wybrać peelingi solne lub cukrowe, są one zbawienne dla poszarzałej skóry. Peelingi cukrowe są idealne dla skóry suchej, wrażliwej, skłonnej do zaczerwienień i podrażnień, jak również do skóry reaktywnej (a nawet atopowej). Peeling solny jest nieco „ostrzejszy”, gdyż jego działanie ma charakter oczyszczający ciało. Sól gruboziarnista dogłębnie usuwa martwy naskórek, jednocześnie poprawiając krążenie i dotleniając skórę. Ponadto peeling bardzo dobrze przygotowuje nasząskórę do depilacji – wówczas ryzyko, że włoski będą wrastać w skórę jest praktycznie zerowe.

[ps_product_list id_product=448 p=1 tpl=product-list-blog.tpl]  [ps_product_list id_product=284 p=1 tpl=product-list-blog.tpl]

Naturalna pielęgnacja stóp

Stopy są z reguły najbardziej zapracowaną częścią ciała. Efektem tego jest zgrubienie naskórka na stopach, w miejscach, gdzie ma ona kontakt z podłożem. Gruby naskórek gwarantuje skórze amortyzację podczas chodzenia. Ale bardzo częstym problemem jest pękanie i nadmierne rogowacenie skóry stóp, która narażona jest na ciągły ucisk i tarcie. Właściwa pielęgnacja stóp polega przede wszystkim na regularnym nawilżaniu i natłuszczaniu, celem wzmocnienia płaszcza ochronnego skóry. Stopy myjemy codziennie dokładnie, a następnie jeszcze dokładniej osuszamy, zwłaszcza w przestrzeniach pomiędzy palcami, co zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu, a także rozwojowi ewentualnej grzybicy. Regularnie usuwany zgrubiały naskórek (za pomocą peelingu lub tarki) zapewni stopom elastyczność i gładkość. Dodatkowo, oczyszczona w ten sposób skóra lepiej wchłania składniki odżywcze kremu pielęgnacyjnego, którego codzienne stosowanie powinno być naszym stałym nawykiem. Aby poprawić krążenie krwi w zmęczonych stopach i zapewnić im należyty relaks, dobrze jest wykonywać codziennie wieczorem masaż stóp (najlepiej od razu wmasowując odpowiedni krem). Raz w tygodniu stopy mogą przejść kurację regenerującą. Wystarczy w tym celu wmasować w stopy grubszą warstwę kremu lub specjalną maskę i nałożyć bawełniane skarpetki na noc. Taki zabieg idealnie wygładza skórę stóp, a w połączeniu z pozostałymi codziennymi zabiegami zapewnia im zadbany wygląd. Pamiętajmy jeszcze o odpowiednio dobranym obuwiu, wykonanym ze skóry naturalnej i oddychających materiałach (skarpetki).

[ps_product_list id_product=294 p=1 tpl=product-list-blog.tpl]  [ps_product_list id_product=288 p=1 tpl=product-list-blog.tpl]

Naturalna pielęgnacja dłoni i paznokci

Zadbane dłonie to nasza wizytówka, stąd dbałość o ich nienaganny, zdrowy wygląd to podstawa pielęgnacji. Skóra dłoni jest bardzo delikatna, dużo częściej narażona na kontakt z wieloma agresywnymi czynnikami, takimi jak woda, detergenty, suche powietrze, chłód. Bardzo szybko traci naturalną warstwę ochronną, co powoduje przesuszenie, zaczerwienienia i podrażnienia. Wynika to z kilku czynników, różniących skórę dłoni od pozostałych partii ciała. Przede wszystkim dłonie mają dużo cieńszą tkankę podskórną, zapewniającą jej ochronę i zapas komórek tłuszczowych, które zabezpieczają przed mechanicznym uszkodzeniem skóry. Ponadto praktycznie zerowa ilość gruczołów łojowych, za to bardzo duża potowych sprawiają, że codziennie skóra dłoni traci duże ilości wody, a stały kontakt z detergentami powoduje, że nie jest dostatecznie chroniona. Skóra dłoni wymaga szczególnej pielęgnacji, opartej przede wszystkim na systematycznej regeneracji bariery hydrolipidowej, natłuszczaniu i nawilżaniu. Do mycia używajmy łagodnych mydeł lub preparatów, które mają neutralne lub niskie pH, następnie wmasujmy krem do rąk. Należy mieć go zawsze pod ręką, nie tylko w domu. Na noc warto nałożyć grubszą warstwę i zastosować kurację (dodatkowo nałożyć bawełniane rękawiczki). To pozwoli zregenerować i wzmocnić barierę ochronną skóry, sprawi, że dłonie będą miękkie i gładkie. Raz w tygodniu można wykonać zabieg delikatnego złuszczania, aby usunąć martwe komórki naskórka. Warto do peelingu dodać kilka kropel soku z cytryny, mającego właściwości wybielające. Tak przygotowane dłonie zanurzamy w podgrzanej oliwie lub innym oleju na 15-20 minut. Dodając do takiej kąpieli płynną witaminę A wzmacniamy również nasze paznokcie. Prace domowe, wymagające kontaktu ze środkami drażniącymi lub szkodliwymi dla skóry, wykonujmy w ochronnych rękawiczkach gumowych.

[ps_product_list id_product=287 p=1 tpl=product-list-blog.tpl]  [ps_product_list id_product=293 p=1 tpl=product-list-blog.tpl]

SYLVECO – Producent Kosmetyków Naturalnych
ul. Załęska 93, 35-322 Rzeszów
NIP: 517-003-12-61
tel. (17) 771 38 30, fax: (17) 771 38 35

Dodaj komentarz