Jak szybko pozbyć się wągrów i zaskórników?

Co to są wągry i zaskórniki? Zaskórniki, choć bywają najbardziej dokuczliwe w okresie dojrzewania, są problemem osób w każdym wieku. Wągry mogą pojawiać w każdym okresie życia z przyczyn, które często są trudne do zdefiniowania. Główna przyczyną są uwarunkowania genetyczne, ale także zmiany hormonalne, niektóre leki, stres i zanieczyszczenie środowiska. Jak więc z nimi walczyć? Maseczkami, glinkami, plastrami? A co powiecie na… odkurzacz do wągrów?

Jak szybko pozbyć się wągrów i zaskórników

Wągry na twarzy często mylnie uważa się za cechę charakterystyczną dla trądziku młodzieńczego, która z wiekiem zanika. To błąd! Wykwity mogą pojawiać się w każdym okresie życia. Są to zaskórniki zamknięte (białe punkciki na skórze potocznie zwane kaszką w okolicy oczu, na policzkach i czole) oraz otwarte (ciemne zabarwienie zwykle na nosie, brodzie, policzkach, czole potocznie zwane wągrami).

Jak usuwać wągry?

Dobrym zabiegiem na głębokie zaskórniki jest klasyczna mikrodermabrazja, czyli mechaniczne złuszczanie naskórka, które przy okazji stymuluje produkcję kolagenu i elastyny. Mocno zapchane pory skóry oczyści laserowy peeling węglowy. W wyniku zastosowania węgla aktywnego ujścia gruczołów łojowych zostają oczyszczone, a zrogowaciałe komórki usunięte.

Skuteczne w walce z wągrami jest również oczyszczanie wodorowe, podczas którego w głąb skóry wprowadzane są cząsteczki aktywnego wodoru. Głowica urządzenia używanego podczas zabiegu zasysa skórę, na którą kierowany jest strumień wody o dużym ciśnieniu. To bezboleśnie usuwa zanieczyszczenia, które wraz z wodą są zasysane i odprowadzane do osobnego pojemnika.

Jak pozbyć się wągrów – domowe sposoby

Peelingi cukrowe, oczyszczanie skóry miodem, pasta z sody oczyszczonej – to kilka domowych sposobów na wągry. Dobrą metodą na zaskórniki na nosie jest przesuwanie po skórze nici dentystycznej, która usuwa niedoskonałości. Zabieg warto poprzedzić kilkuminutową parówką czy gorącym kompresem, który otworzy pory i ułatwi pozbycie się wągrów.

Nieodłącznym elementem walki z wągrami są kosmetyki oczyszczające, m.in. z kwasami peelingującymi oraz maseczki peel-off, które oczyszczają pory skóry. Codzienna rutyna pielęgnacyjna powinna obejmować też produkty normalizujące wydzielanie sebum, toniki zwężające pory czy peelingi oczyszczające do stosowania dwa razy w tygodniu.

Jak oczyścić twarz z wągrów?

Dla wzmocnienia efektów codziennej pielęgnacji warto używać na co dzień szczoteczki sonicznej do twarzy. Wykonana jest z silikonu, który usuwa martwe komórki naskórka, a ponieważ szczoteczka pokryta jest wypustkami, pozwala dotrzeć do głębszych warstw skóry. Pory są dokładniej oczyszczone także z zalegającego w nich sebum, a to przecież nagromadzone sebum powoduje powstawanie zaskórników.

Może to być także parówka na wągry. Wystarczy gorącą wodę wlać do miski i pochylić się nad nią na 10-15 minut. Dla wzmocnienia efektu warto przykryć głowę i miskę ręcznikiem. Para rozszerzy pory, dlatego później łatwiej przejść do manualnego usuwania wągrów. Po parówce twarzy najlepiej zaaplikować na skórę maseczkę na głębokie zaskórniki z glinką lub serum dostosowane do potrzeb skóry. Do pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej z licznymi zaskórnikami przydają się glinki kosmetyczne.

Jak pozbyć się wągrów z nosa?

To miejsce, gdzie zaskórniki pojawiają się najczęściej. Jednym z rozwiązań są plastry na wągry, które głęboko oczyszczają skórę, eliminując zaskórniki i nadmiar sebum. Paski nasączone są olejkiem z drzewa herbacianego, który ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Łatwo się wchłania i oczyszcza pory.

Plaster przyklejamy na oczyszczoną uprzednio skórę. Po upływie określonego czasu odrywamy pasek, a wraz z nim usuwamy nieczystości. Pory są wyraźnie zmniejszone, a skóra gładka i odpowiednio zabezpieczona przed rozwojem bakterii. Ale plastry na wągry działają bardzo doraźnie, gdyż nie usuwają wszystkich zaskórników, działają powierzchniowo, a po kilku godzinach od zastosowania plastrów pory ponownie wypełniają się zanieczyszczeniami.

Jak wyciskać wągry?

Wyciskanie wągrów może przynieść więcej szkód niż pożytku. Dermatolodzy przestrzegają przed tą czynnością, gdyż wyciskanie może doprowadzić do stanów zapalnych przez rozprzestrzenienie się bakterii na pozostałe partie twarzy. Zamiast oczyszczonych porów pojawią się wypryski. Błędy w pielęgnacji skóry mogą doprowadzić do powstania dziurek na skórze, które później trudno zatuszować podkładem.

Jeśli mimo wszystko chcesz podjąć się samodzielnego manualnego oczyszczania zaskórników, zacznij od dwustopniowego oczyszczania skóry. Najlepiej je wykonywać po gorącym prysznicu, kiedy pory są mocno rozchylone, ale możesz także zastosować klasyczną parówkę. Pod wpływem pary wodnej skóra mięknie i o wiele łatwiej będzie się pozbywać blokującej pory treści. Następnie możesz przejść do manualnego oczyszczania twarzy, ale trzeba to robić delikatnie i nie naciskać zbyt mocno. Po zabiegu należy ukoić skórę np. za pomocą toniku.

Odkurzacz do wągrów

Nowością na rynku kosmetycznym są odkurzacze do wągrów. To urządzenie zasysa powietrze, a wraz z nim powierzchnię, do której zostanie przyłożone. Dzięki odpowiedniej sile jest w stanie wyciągnąć nawet najmocniej osadzone w skórze wągry. Najlepsze odkurzacze likwidują nawet do 80 proc. zaskórników.

Najlepsze odkurzacze do wągrów mają także inne funkcje: gorący (otwierający pory) i chłodny kompres, ciepły i zimny masaż całego ciała, a także fototerapię za pomocą światła czerwonego, zielonego lub niebieskiego. Dzięki tym ostatnim możliwe jest zregenerowanie kolagenu w skórze, rozjaśnienie przebarwień oraz zredukowanie naskórnych bakterii.