Glinki kosmetyczne i ich zalety

Glinka kosmetyczna to minerał naturalny, który doskonale sprawdza się w kosmetyce. Łatwo przyswajalne związki mineralne sprawiają, że glinki dobrze detoksykują skórę oraz oczyszczają ją. Posiadają właściwości absorbujące, sprawiają, że przepływ krwi i limfy prowadzony jest w sposób sprawny. Systematyczność w stosowaniu glinek powoduje, że koloryt skóry się poprawia oraz proces gojenia ran staje się krótszy.

Jeśli chodzi o pH glinek, jest ono neutralne lub lekko zasadowe. Dobrze usuwają i pochłaniają tłuszcz, dlatego można je stosować jako środek myjący dla nawet najwrażliwszej skóry. Są minerałami całkowicie naturalnymi i hipoalergicznymi. Mogą być używane przez alergików oraz kobiety w ciąży. Można wykorzystywać je jako środek, który wspomaga leczenie takich schorzeń, jak: trądzik różowaty, oparzenia słoneczne, regeneracja skóry po chemioterapii, egzemie czy łuszczycy.

Są wolne od zanieczyszczeń, posiadają dużą zawartość soli mineralnych. Glinki zawierają krzem, fosfor, żelazo, potas, magnez, wapń oraz cynk. Ponieważ są surowcami zupełnie naturalnymi, ale w przeciwieństwie do większości roślinnych substancji są hypoalergiczne, mogą być stosowane przez alergików, dlatego warto wprowadzić je do pielęgnacji. 

Glinki doskonale sprawdzają się w pielęgnacji zwłaszcza cery problematycznej, przetłuszczającej, ze skłonnością do rogowacenia i wyprysków, ponieważ wchłaniają one nadmiar sebum, działają przeciwbakteryjnie i mikrozłuszczająco. Im lepszej jakości glinka, tym lepsze jej działanie, ponieważ nie zawiera sztucznych wypełniaczy, substancji drażniących, które mogą wywołać alergię np. talk. Także warto zainwestować w jakość, by móc cieszyć się skutecznym działaniem.

Działanie glinek jest mocno oczyszczające, dlatego skutecznie usuwają one zaskórniki przy systematycznym stosowaniu kilka razy w tygodniu.

Jakie są rodzaje glinek kosmetycznych?

Kaolin, glinka biała – bardzo delikatna glinka, uelastycznia uspokaja i napina skórę, oczyszcza w sposób bardzo łagodny i delikatny, ale dobrze domyka pory skóry. Sprawdza się w pielęgnacji cery dojrzałej, suchej, ale i wiotkiej i cienkiej. Ponieważ dobrze chłonie wodę, można nią zagęszczać za rzadkie maski i służy do tego celu doskonale. W sklepie polecamy: Glinka biała Kaolin Biocosmetics (7,7zł), biała glinka anapska (7,22zł), biała glinka krymska (6zł), biała glinka jordańska (5,34zł).

Glinka multani miti:Glinka Multani Mati Hesh

bardzo dobrze doczyszczająca glinka, jest bardziej ziarnista niż glinka biała, rozjaśnia skórę, pozostawia cerę mocno wygładzoną, elastyczną. Dzięki swej delikatności jest odpowiednia do cery wrażliwej, naczynkowej, wiotkiej, ale i przetłuszczającej się, z przebarwieniami.

Żółta glinka BiolineGlinka żółta:

glinka bogata w krzem, siarkę, magnez i żelazo, działa kojąco i odprężająco, jednocześnie dobrze rozjaśnia i oczyszcza skórę. Podobnie jak glinka biała charakteryzuje się delikatnością, ale lepiej usuwa zrogowacenia i suche skórki. Działa również odświeżająco, odpowiednia do cery łojotokowej, trądzikowej, przebarwionej i zmienionej zapalnie.

Glinka kosmetyczna różowa BiolineGlinka różowa:

to połączenie glinki czerwonej z glinką białą, typ glinki, który nie odtłuszcza mocno cery, dlatego odpowiednia jest do skóry wrażliwej, problematycznej i kapryśnej. Rozjaśnia koloryt i działa na cerę kojąco. Odpręża zmęczoną cerę, działa nawilżająco, dlatego jest idealna do przesuszonej, delikatnej cery. Polecamy: Glinka różowa Bioline, Glinka różowa egipska (6zł).

Czerwona glinka kosmetyczna BiolineGlinka czerwona:

ma wysoką zawartość żelaza oraz sporo glinu, co oznacza, że dobrze odtłuszcza cerę, mocno rozjaśnia przebarwienia spowodowane trądzikiem oraz innymi stanami zapalnymi, pobudza krążenie w skórze dzięki temu poprawia koloryt cery. Będzie zbyt intensywna dla osób o wrażliwej i naczynkowej cerze. Odpowiednia dla cery zmęczonej, dojrzałej, przetłuszczającej się oraz z przebarwieniami. Glinka czerwona Biocosmetics (7,7zł), Czerwona Bioline (19,90zł), czerwona marokańska Fitokosmetik.

Glinka Rhassoul - marokańskaGlinka marokańska:

ma bardzo mocne właściwości oczyszczające i odtłuszczające, dobrze chłonie wodę, ale szybko schnie i trudno ją zmyć ze skóry. Dodawana do szamponu zwiększa jego właściwości oczyszczające i sprawia, że skóra głowy nie przetłuszcza się. Odpowiednia do cery tłustej, trądzikowej, skóry z łojotokiem i zanieczyszczeniami. W ofercie sklepu pojawia się Glinka marokańska w płytkach (19zl)

Zielona glinka kosmetyczna biocosmeticsGlinka zielona i błękitna:

to glinki bogate w krzem, fosfor, żelazo, wapń, magnez, potas, srebro, mangan, cynk, aluminium, miedź, kobalt i molibden. Ich właściwości dobrze wchłaniające tłuszcz sprawiają, że cera staje się mocno odświeżona, pory skóry zmniejszone i zwężone. Glinki zielone i błękitne są odpowiednie do cery tłustej, łojotokowej, zanieczyszczonej. Glinki w naszym sklepie: glinka zielona Biocosmetics oraz zielona francuska illitowa (23,99zł za 300g).

Zielona glinka kambryjskaGlinka kambryjska:

Na szczególną uwagę zasługuje glinka kambryjska często określana jako zielona lub błękitna, co wiąże się z kolorem ziemi z której jest pozyskiwana. Powstała jako efekt kambryjskiej eksplozji, zawiera prawie wszystkie mikro i makroelementy dobrze przyswajalne przez organizm, wpływające dobrze na skórę. Glinkę kambryjską stosuje się leczniczo zarówno od wewnątrz jak i w kosmetyce. Glinka kambryjska ma właściwości dezynfekujące, absorpcyjne i gojące. Sprawdza się dzięki temu z leczeniu trądziku, wypryskach i wrzodach. Wzmacnia skórę, pielęgnują ją i regeneruje. Zmniejsza i zapobiega powstawanie zmarszczek przyspieszając procesy regeneracji w skórze.

Czarna glinka kosmetyczna KamczackaGlinka czarna:

dostarcza wiele minerałów, soli mineralnych, ale jednocześnie mocno oczyszcza skórę, pobudza krążenie krwi i rozgrzewa naskórek. Odpowiednia do cery trądzikowej, zanieczyszczonej, ale i dojrzałej, zmęczonej.

 

Warto pamiętać, by maseczkę z glinki utrzymywać w ciągłej wilgotności, bo wtedy trwa ich działanie. By uniknąć wysuszenia maseczki z glinki warto dodać do niej kroplę olejku lub zmieszać z tłustszą śmietanką jogurtem.

Glinki nie muszą być stosowane w pojedynkę, dobrym pomysłem jest mieszanie ich i używanie równocześnie lub tworzenie maseczek z użyciem innych składników.

Oto kilka przepisów z użyciem maseczek:

Oczyszczająca maseczka z niebieskiej glinki

Składniki:

napar zielonej herbaty

łyżka błękitnej glinki

1 łyżka miodu

1 łyżeczka wybranego oleju do cery

5 kropel wybranego olejku eterycznego (np. rumiankowy, lawendowy, różany, neroli, jaśminowy do każdego rodzaju cery; bazyliowy, ylang ylang, cytrynowy, miętowy do cery tłustej; wetiwerowy, sandałowy czy paczuli do cery suchej).

Do miseczki ceramicznej lub drewnianej dodaj glinkę i dodaj kilka łyżeczek herbaty, pozostaw na kilka minut, by glinka wchłonęła wodę, po tej chwili zmieszaj glinkę i dodawaj po odrobinie płynu, do uzyskania konsystencji gęstej pasty. Dodaj miód, olej, olejki eteryczne. Nałóż na skórę twarzy i pozostaw na 10-15 minut. Po upływie tego czasu zmyj letnią wodą. Spryskaj cerę tonikiem i nałóż lekki krem nawilżający.

Oczyszczająca pasta do twarzy

Składniki:

1/4 łyżeczki cynamonu

1 łyżka suchej glinki

3 łyżki mleka kokosowego

W miseczce zmieszaj cynamon z glinką, dodaj mleko kokosowe i wymieszaj. Nałóż na wilgotną twarz, masuj delikatnie i zmyj. Taka pasta doskonale wyciąga zanieczyszczenia ze skóry, oczyszcza i detoksykuje.

Szampon z glinką

Składniki:

1/3 szklanki mydła kastylijskiego Dr. Bronner’s

1/4 szklanki mleka kokosowego

4 łyżki suchej glinki

Wszystkie składniki zmieszaj do spienienia i myj taką mieszanką włosy. Szampon należy szybko zużyć.

Glinkowa pasta do zębów

Glinkę zieloną lub błękitną zmieszać z sodą oczyszczoną w zgłębieniu dłoni i w mieszance zanurzyć szczoteczkę. Taka pasta dobrze usuwa toksyny, bakterie oraz osad z zębów.

Peeling do ciała z glinką

1 łyżka glinki czarnej

1 łyżka żelu pod prysznic

3 łyżki cukru

Składniki zmieszać w miseczce, mieszankę wmasować kolistymi ruchami w skórę całego ciała. Dokładnie spłukać wodą.

Pasta do mycia twarzy

Glinkę białą lub różową zmieszaj z dowolnym hydrolatem do uzyskania konsystencji pasty, nałóż ją na twarz masując równocześnie skórę. Możesz pozostawić glinkę na kilka minut na twarzy i spłukać po chwili. Pasta dobrze pochłania zanieczyszczenia i działa mikrozłuszczająco na skórę.

 

 

 

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz