Przebarwienia skóry i blizny po trądziku – jak je leczyć?

Problemem wielu osób w różnym wieku są blizny i przebarwienia po trądziku. Zmiany potrądzikowe mogą pojawić się u każdego i są one tym większe, im dłużej trwał trądzik lub w przypadku nieprawidłowej higieny i leczenia. Jak pozbyć się przebarwień na twarzy oraz śladów po pryszczach? Jakie są sposoby na blizny potrądzikowe? To pytania, które nie pozwalają spać milionom nastolatków i dorosłych na całym świecie. Skórze trzeba pomóc zregenerować długotrwałe zaniedbania. Ale jak to zrobić?

przebarwienia skóry i blizny po trądziku

Trądzik to choroba skóry rozpoczynająca się najczęściej w wieku dojrzewania, gdy pod wpływem zmian hormonalnych dochodzi do nadmiernego pobudzenia czynności gruczołów łojowych i w konsekwencji do łojotoku. Jeśli w przeszłości mieliśmy trądzik przez długi czas lub był nieprawidłowo leczony, zdarza się, że w wieku dorosłym przebarwienia po trądziku nie znikną. Wiele osób stosuje kosmetyki do cery trądzikowej kamuflujące przebarwienia, ale one jeszcze bardziej obciążają skórę.

Przebarwienia po krostach

Skóra jest jednym z narządów ciała ludzkiego, które potrafią się same regenerować, ale możemy też jej pomóc. Blizny i czerwone plamy po trądziku wymagają leczenia i to długiego. Uzyskanie estetycznej i zdrowej cery jest jednak możliwe. Czasem oznacza to konieczność przyjmowania leków doustnych lub długotrwałe nakładanie odpowiedniego kremu. Oleje do cery trądzikowej zmniejszają widoczność przebarwień i blizn, łagodzą stany zapalne, koją i regenerują skórę. O rodzaju prowadzonej terapii powinien jednak decydować dermatolog.

Walkę o zdrową skórę należy rozpocząć od zmiany nawyków żywieniowych. Dzięki temu uzyskamy lepsze efekty prowadzonej terapii. Zalecana jest dieta pozbawiona nadmiaru nabiału, w tym mleka, lodów, śmietany, a także ograniczenie spożycia czekolady, produktów tłustych i ostrych. Warto eliminować z diety te produkty, po których pojawiają się nowe zmiany zapalne.

Czy przebarwienia po trądziku znikną?

Niestety, większość przebarwień nie znika samoistnie. Aby się ich pozbyć, należy wprowadzić do pielęgnacji odpowiednie kosmetyki rozjaśniające. Na rynku dostępnych jest wiele metod leczenia przebarwień po trądziku. Bardzo często pacjenci stosują na własną rękę maść na przebarwienia po trądziku bogatą w witaminy i kwasy – migdałowy, cytrynowy lub jabłkowy (tzw. kwasy AHA) albo na bazie retinolu.

Są to najczęściej produkty podwójnego działania – miejscowo rozjaśniają skórę oraz powinny ją odżywiać. Odpowiednie leczenie może z czasem załagodzić, a nawet całkowicie usunąć przebarwienia po trądziku, ale proces rozjaśniania przebarwień jest bardzo trudny. Zawsze jednak wybór kosmetyków powinien być poprzedzony konsultacją z dermatologiem i dostosowany do indywidualnego przypadku.

Zabiegi na przebarwienia po trądziku

Do walki z przebarwieniami najczęściej wykorzystywana jest mikrodermabrazja. To popularny zabieg kosmetyczny polegający na złuszczaniu skóry głowicą ścierną i tym samym pobudzeniu warstwy ochronnej do regeneracji. Do najszybszych sposobów likwidowania przebarwień należy laseroterapia. Laser dzięki bardzo wysokiej temperaturze usuwa martwy naskórek i podskórne zmiany, a tym samym przyspiesza regenerację skóry, rozjaśnia ją i wygładza.

Ponadto zastosowanie w usuwaniu przebarwień znajdują peelingi chemiczne, krioterapia, a w najbardziej skomplikowanych przypadkach metody chirurgiczne. Jednym z najskuteczniejszych zabiegów na przebarwienia na twarzy po trądziku jest peeling chemiczny z użyciem alfa-hydroksykwasów oraz kwasu salicylowego.

Jak pozbyć się śladów po pryszczach?

Blizny po trądziku powodują uczucie dyskomfortu, a ich leczenie jest długotrwałe. Specjalistyczne terapie dermatologiczne można wspomóc poprzez używanie odpowiednich środków pielęgnacyjnych, a także zachowanie właściwej higieny. Konieczne jest codzienne dokładne oczyszczanie twarzy za pomocą kosmetyków o przebadanym składzie.

Cerę, na której znajdują się blizny po trądziku możemy pielęgnować przy pomocy zabiegów przygotowanych we własnym zakresie. Szczególnie popularna jest maseczka z mieszanki miodu i soku z cytryny stosowana dwa razy w tygodniu. Alternatywą może być maska przygotowana z soku z cytryny z dodatkiem cynamonu i oliwy z oliwek. Pomóc może również nakładanie na twarz soku z aloesu lub też naturalnego olejku z zielonej herbaty, które działają kojąco.

Sposoby na blizny potrądzikowe

Najszybszym i skutecznym sposobem na blizny po trądziku jest zabieg laserowego usuwania. Strumień światła tworzy na powierzchni skóry mikroskopijne otworki, powodując powstanie niezauważalnej siateczki. Metoda ta stymuluje naturalną regenerację naskórka, dzięki czemu zmniejsza się widoczność zmiany.

Jeśli inne rozwiązania nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, warto rozważyć zastosowanie peelingu chemicznego. Peeling powstaje na bazie kwasów, np. salicylowego, migdałowego lub glikolowego. Silnie złuszcza naskórek, usuwając warstwę rogową skóry, a przy tym działa przeciwzapalnie. Zabieg nie należy do najprzyjemniejszych, bo powoduje ból, a przy tym należy go co jakiś czas powtarzać. Peeling nie tylko pozwala na usunięcie blizny, ale działa profilaktycznie, tak by zmiany trądzikowe nie wróciły.