O mydłach Aleppo napisano bardzo wiele, pojawiło się wiele legend i przekłamań, niektórzy nie dowierzają już w istnienie prawdziwego mydła Aleppo. Tymczasem ono nie znikło, zmieniło miejsce, ale receptura pozostała taka sama. Producenci libańscy, tureccy, francuscy starają się wyprodukować taką ilość mydeł, by odpowiadała na zapotrzebowanie klientów, i przede wszystkim dbają o zachowanie tradycyjnej receptury wytwarzania mydła i tego, by tradycja jego wytwarzania oparła się wojnie.
Obok mydeł kastylijskich, o których pisałam w tym wpisie mydła z dodatkiem oleju laurowego to najpopularniejsze z mydeł. Stara, tradycyjna receptura, która pozostaje bez zmian, a klienci cenią ją niezmiennie od wielu lat.
Zgodnie z tradycją, produkcja mydła trwa rok – cały proces zaczyna się po zbiorach oliwek, z których wytłaczana jest oliwa. W połączeniu z ługiem sodowym oliwa podlega zmydlaniu, a ług całkowicie zamienia się w glicerynę i sól. Po procesie zmydlania do masy dodawany jest olej laurowy, którego właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne są wysoko cenione. Po tej fazie i wystudzeniu wylewa się mydło na arkusze papieru, mydło twardnieje, po czym porcjuje się i stempluje. Takie mydło musi leżakować i schnąć, by było zwarte i wydajne. Według tradycyjnej receptury mydło leżakuje nawet do 9 miesięcy.
Mydło składa się z kilku składników, jednak w procesie produkcji wytwarza się naturalna gliceryna, nie jest wbrew obiegowej opinii dodawana do mydła po procesie zmydlania. Sodium chloride (chlorek sodu) z kolei jest stosowany w wodzie, która opłukuje pastę po saponifikacji by oczyścić je z pozostałości gliceryny. Jednak śladowe ilości gliceryny, chlorku sodu i wodorotlenku sodu mogą pozostać w mydle, znikają po około 2-3 myciach. Receptura produkcji mydła nie zmieniła się, za to oznakowanie producentów jest bardziej dokładne.
Mydła Aleppo mają swoich zagorzałych zwolenników, ale i przeciwników, którzy najprawdopodobniej nie dobrali odpowiedniego stężenia oleju laurowego do swoich potrzeb. Nie jest prawdą, że im jest go więcej, tym lepiej mydło będzie działało. Warto dobrać mydło do swoich potrzeb, zastanowić się nad odpowiednią dla siebie wersją, by skorzystać z jego zalet.
Wpływ na środowisko i planetę
Mydło Aleppo nie zawiera barwników, ani konserwantów czy potencjalnie szkodliwych substancji typu peg, ftalany etc. Jest całkowicie wegańskie, bo zawiera składniki tylko i wyłącznie pochodzenia roślinnego. Ponieważ nie zawiera substancji zapachowych jest odpowiednie do pielęgnacji skóry niemowląt, osób o wrażliwej cerze. Jest idealne dla osób podążających drogą ZERO WASTE – zastąpi wiele kosmetyków, zarówno żel pod prysznic, płyn do kąpieli, żel do mycia twarzy i ciała czy piankę do golenia. Kostka mydła jest bardzo wydajna i wystarcza na około 6 miesięcy użytkowania. Ulega całkowitej biodegradacji, a dzięki jednej kostce nie generujemy wielu opakowań kosmetyków, które kończą na śmietniku. A oprócz tego ma własciwości lecznicze, o nich opowiem za chwilę.
Jakie wybrać?
Mydła z Aleppo zawierają różną zawartość oleju laurowego, od 5% do 70% procent. Mydła o niższym stężeniu są odpowiednie dla osób o cerze normalnej, bez podrażnień, z kolei mydła o większym stężeniu będą odpowiednie dla osób z różnego rodzaju problemami skórnymi. Po zastosowaniu odpowiedniego stężenia mydła cera jest gładka, jędrna, nie jest jednak ściągnięta ani przesuszona. Zasada jest prosta – im więcej oliwy z oliwek, tym mydło jest bardziej nawilżające i odżywcze.
Olej laurowy
To w tym składniku tkwi znajduje się działanie lecznicze mydła – działa leczniczo na trądzik, zmiany skórne, wzmacnia zniszczone włosy i zmienioną chorobowo skórę głowy, pielęgnuje i utwardza płytkę paznokcia. Skutecznie pobudza wzrost włosów, pomaga w walce z łupieżem. Olej ma działanie antyseptyczne, dezynfekujące, przeciwzapalne. Odnawia ochronny płaszcz hydrolipidowy skóry. Łagodzi dolegliwości dermatologiczne, pomaga w walce z chorobami grzybiczymi, łuszczycą czy egzemą, ściąga skórę i działa przeciwbakteryjnie.
Mydło 5% – delikatne, dobrze oczyszczające mydło, idealne do stosowania codziennego dla całej rodziny, może zastąpić płyn do higieny intymnej, żel do golenia czy szampon do mycia włosów. Jest doskonałym mydłem na start, jeżeli chcesz zamienić środki myjące właśnie na mydło Aleppo. Jeżeli skóra przyzwyczai się do niego, można sięgać po mydła z większym stężeniem oleju laurowego. Odpowiednie dla cery normalnej, suchej, dojrzałej, nawet naczynkowej, nie borykającej się z wypryskami.
Mydło 20-25% jest dobre do leczenia łupieżu, różnego rodzaju egzem. Idealne do cery tłustej, wspomaga terapię przeciwtrądzikową. Jest odpowiednie do stosowania codziennego.
Mydło 40% i z większym stężeniem są to mydła delikatne o silnym działaniu leczniczym, odpowiednie dla osób z problemami skórnymi, delikatne dla skóry wrażliwej. Nie powinno się go stosować codziennie, ale częstotliwość stosowania zacząć od jak najrzadszej, stopniowo ją zwiększając.
Jak stosować mydła Aleppo?
Mydło jako żel do twarzy – jego zaletą jest to, że dogłębnie oczyszcza cerę, wspaniałe do zakończenia demakijażu za pomocą metody OCM. Przyspiesza gojenie, zwęża pory i delikatnie ściąga skórę. Warto pamiętać, że po umyciu twarzy mydłem konieczne jest przetarcie twarzy tonikiem. Mydło ma bardzo wysokie pH i należy je obniżyć.
Mydło do ciała – tutaj sposób zastosowania jest oczywisty, największe korzyści ze stosowania filtrów czerpać będą osoby z podrażnioną, alergiczną skórą, która nie lubi ostrych detergentów myjących. Mydła będą nawilżać i odżywiać skórę, łagodzić podrażnienia i zwiększać jej elastyczność.
Mydło jako płyn do kąpieli – wystarczy kostkę mydła wrzucić do wody w wannie, po chwili stanie się ona mlecznobiała, miękka i delikatna. Warto kostki mydła Aleppo pokroić na mniejsze kawałki i te właśnie wrzucać do wanny.
Mydło jako szampon – mydło należy spienić w dłoniach lub na włosach. Doskonale myje i sprawdza się w myciu, jednak należy je po takim myciu zakwasić albo płukanką gotową lub domową mieszanką octu z wodą.
Na pewno działanie będzie się różnić dla każdego, dlatego lepiej na własnej skórze sprawdzić stężenie oleju laurowego niż zawierzać koleżance. Każdy z nas ma inne preferencje, więc i wobec mydeł Aleppo będą one inne. Potrzeby skóry też są zupełnie różne, nasza wrażliwość na zapach też może się od siebie różnić.
Osobiście mydeł Aleppo nie stosowałam przez wiele lat, teraz z lubością do nich wracam. Docenią je osoby które chcą zminimalizować swoją pielęgnację, usunąć nadmiar produktów i uprościć codzienne rytuały. To taki kosmetyk ZERO WASTE.
[ts_one_fourth][ps_product_list id_product=5202 tpl=product-list-blog.tpl][/ts_one_fourth] [ts_one_fourth][ps_product_list id_product=2006 tpl=product-list-blog.tpl][/ts_one_fourth] [ts_one_fourth][ps_product_list id_product=2501 tpl=product-list-blog.tpl][/ts_one_fourth]
[ts_one_fourth] [ps_product_list id_product=1644 tpl=product-list-blog.tpl] [/ts_one_fourth]