Co na wypadające włosy? Najlepsze naturalne składniki kosmetyków wzmacniające cebulki

Na mądrej głowie włosy nie rosną – głosi popularne porzekadło. Ale na dobrą sprawę każdy chciałby mieć mądrą głowę z włosami. Łysienie jest naturalnym procesem fizjologicznym i z zasady nie powinno niepokoić, jeśli ubytek nie przekracza określonego przez trychologów standardu. Nadmierne wypadanie włosów to proces, którego lepiej nie ignorować. Dzięki odpowiednim preparatom możemy zmniejszyć ilość włosów, które codziennie tracimy. Jakie naturalne składniki kosmetyków wzmacniają cebulki?

naturalne kuracje na wypadanie włosów

Przeciętnie w ciągu dnia wypada 70-150 włosów telogenowych, choć mówi się, że utrata stu jest standardem. Ale czasami ilość wypadających włosów bywa zdecydowanie większa i wtedy powinniśmy odpowiednio reagować. Co jest dobre na wypadanie włosów?

Co na wypadanie włosów

Do najczęstszych przyczyn nadmiernego łysienia należy niedobór witamin i minerałów wynikający z diety ubogiej w składniki cenne dla włosów. Nadmierne wypadanie włosów to także rezultat trybu życia, kiedy zbyt często sięgamy po alkohol, papierosy czy energetyki. Duży stres i długotrwałe przemęczenie obciążają organizm, czego widocznym objawem może być wzmożona utrata włosów. Wypadanie włosów często spowodowane jest również chorobami.

Co jest dobre na wypadanie włosów? Źródłem sukcesu, którym jest zahamowanie wypadania włosów jest odpowiednia dieta, przyjmowanie witamin oraz stosowanie ziół korzystnych dla włosów. Za kondycję włosów odpowiadają witamina A, E i witaminy z grupy B: biotyna (B7), PP (niacyna, B3), B2 (ryboflawina), B5 (kwas pantotenowy), B12 (kobalamina), B6 (pirodoksyna), a także cynk, miedź, żelazo i krzem.

Witamina piękna i inne

Witamina A bierze udział we wzroście tkanki skórnej, a tym samym wpływa na właściwości  keratyny, która jest budulcem włosa. Jej naturalnym źródłem są morele, jarmuż, marchew, natka pietruszki, pomidory, papryka, botwina, szpinak, nabiał, jaja. Natomiast witamina E poprawia stan naczyń krwionośnych, co przekłada się na pobudzanie wzrostu włosów. Jako silny przeciwutleniacz chroni włosy przed niekorzystnym działaniem wolnych rodników. Jej źródłem są oleje roślinne, produkty zbożowe, orzechy i migdały.

Co na wypadające włosy? Z pewnością zapobiegnie temu witamina H nazywana witaminą piękna, która wspiera proces powstawania keratyny. Wzmacnia włosy od środka, hamuje ich wypadanie, stymuluje porost, przeciwdziała łojotokowi i łupieżowi. Chroni włosy przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Jej źródłem jest żywność pochodzenia zwierzęcego. Podobne działanie ma witamina B2, którą zajdziemy w mięsie wieprzowym, rybach, fasoli, szpinaku i jarmużu. Witamina B12 zapobiega przetłuszczaniu włosów (drożdże, żółtka jaj).

Co jeść, aby zachować bujną fryzurę?

Jednak zamiast przyjmować różnorakie suplementy diety najlepiej po prostu zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę bogatą w produkty, które zawierają witaminy na włosy. Co konkretnie trzeba jeść? Bez wątpienia wątróbkę, ryby, grzyby, mleko, mięso drobiowe, brokuły, ciemny ryż, chleb wieloziarnisty, masło orzechowe, oleje roślinne, orzechy i migdały oraz banany. Szczegółową listę artykułów spożywczych zamieściliśmy powyżej.

Napary, odwary i płukanki z ziół

Dzięki swoim prozdrowotnym właściwościom zioła potrafią wzmocnić nasze włosy, zapobiec wypadaniu, a także zmniejszyć ich przetłuszczanie się. W przypadku problemów z łysieniem powinniśmy zadbać, aby znalazły się one w składzie stosowanych przez nas na co dzień kosmetyków. Zioła na włosy koją podrażnienia skóry, pomagają zwalczyć łupież, zwiększają ukrwienie skóry, wzmacniają cebulki włosowe, zapobiegają nadmiernemu wypadaniu włosów, stymulują ich wzrost, a także nadają włosom blask i wzmacniają ich kolor.

Co stosować na wypadanie włosów? Do ziół, które w pozytywny sposób wpływają na włosy należą skrzyp polny, cassia, brzoza brodawkowata, pokrzywa zwyczajna, shikakai, kozieradka, bhringaraj, amla, tatarak czy łopian. Wyciągi z tych roślin zawierają gotowe kosmetyki, ale możemy je też stosować w formie naparów, naparów i odwarów do picia i użytku zewnętrznego, a także wcierek i płukanek.

Ziele skrzypu polnego poprawia kondycję włosów, paznokci i skóry. Dzięki zawartości krzemu przeciwdziała wypadaniu włosów i zmniejsza ich przetłuszczanie. Zielarze polecają stosowanie naparu z mielonego skrzypu do picia oraz odwaru do użytku zewnętrznego (umyte włosy opłukać odwarem z ziela skrzypu i owinąć włosy folią spożywczą oraz ręcznikiem na 20 minut). Można wykonać kompres, który przykłada się do skóry głowy w celu zwalczenia łupieżu i przeciwdziałania przetłuszczaniu się włosów.

Zioło, które maskuje siwiznę

Cassia jest zielem koloryzującym, które wzmacnia włosy, delikatnie je barwiąc. Używana jako odżywka nadaje włosom złoty blask. W przypadku włosów blond maskuje siwiznę. Ziele działa przeciwłupieżowo, pomaga przy problemach ze skórą głowy, sprzyja porostowi włosów oraz pomaga zahamować ich nadmierne wypadanie.

Brzoza działa antyseptycznie, koi podrażnioną skórę, hamuje powstawanie łupieżu, dba o kondycję włosów. Przyspiesza porost włosów, dzięki czemu są błyszczące i mocne. Reguluje pracę gruczołów łojowych, przez co hamuje przetłuszczanie się. Zaleca się sporządzanie naparu z pączków brzozy oraz ciętych liści (do picia), a także płukanki z liści brzozy po umyciu włosów.

Co na wypadanie włosów po ciąży

Wiele kobiet po porodzie boryka się z problemem nadmiernego wypadania włosów. Lekarze wyjaśniają, że jest to naturalny efekt wahań w gospodarce hormonalnej, który powinien się unormować w ciągu kilku miesięcy. Aby wzmocnić włosy po ciąży, zaleca się olejowanie (wcieranie we włosy i skórę głowy oleju kokosowego lub rycynowego) czy płukanki z pokrzywy i skrzypu polnego. Warto zadbać również o suplementację witamin H, B5 i E, krzemu, magnezu, żelaza i miedzi.