Olej z krokosza – bogactwo silnych antyoksydantów

Roślina wyglądem przypomina znane wszystkim z ogrodu astry. Kwiatostan ma żółto- lub czerwonopomarańczowy, ale nie tylko kolorami od wieków zachwyca ludzi. Jest wszechstronnie wykorzystywany w przemyśle spożywczym i farbiarskim, od czasów starożytnych stosowany do leczenia wielu dolegliwości. Obecnie spotykamy go w medycynie alternatywnej w formie naparu i innych napojów czy oleju. Nawet nie zdajecie sobie sprawy jakim dobrem jest rokosz barwierski. Właściwości lecznicze tego specyfiku są wręcz imponujące!

olej z krokosza

Krokosz barwierski znany także pod nazwą olej szafranowy pochodzi z południowej części Azji, ale jest uprawiany na całym świecie, w tym w Polsce. Z płatków pozyskuje się ekstrakt, a z nasion olej wykazujący wiele właściwości prozdrowotnych. W starożytnym Egipcie roślinę uprawiano przede wszystkim ze względu na właściwości barwienia produktów spożywczych. Kwiaty krokosza były stosowane jako substytut bardzo drogiego szafranu z powodu obecności kartaminy, naturalnego barwnika zwanego „czerwienią hiszpańską”. W starożytnym Egipcie i Grecji stosowano napar z płatków krokosza, który działa oczyszczająco, przeciwbólowo i rozkurczowo.

Olej z nasion krokosza barwierskiego

Olej z krokosza barwierskiego tłoczony na zimno jest bezbarwny i bezwonny. Jego cenne właściwości wynikają z obecności składników aktywnych, w tym m.in. kwasu linolowego (nienasycony kwas tłuszczowy), kwasu oleinowego (jednonienasycony kwas tłuszczowy), witaminy A (silny przeciwutleniacz) oraz witaminy E (silny antyoksydant).

Jako doskonałe źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych jest wykorzystywany w dietach odchudzających. Olej normuje poziom glukozy we krwi, dzięki czemu nie tylko redukuje ryzyko wystąpienia cukrzycy, ale pozwala na lepsze kontrolowanie uczucia głodu. Olej z krokosza jest odpowiedzialny za regulowanie stężenia cholesterolu we krwi, przez co wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego i zmniejsza ryzyko rozwoju miażdżycy oraz chorób serca. Wzmacnia naczynia krwionośne, poprawia krążenie.

Olej z krokosza – właściwości lecznicze

Działanie oleju z krokosza barwierskiego spowalnia procesy starzenia, neutralizuje wolne rodniki, przez co chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi, stymuluje regenerację skóry, hamuje stany zapalne skóry, przyspiesza gojenie się ran, trądziku i łuszczycy, poprawia kondycję skóry głowy i włosów, a nawet wspomaga wzrost włosów.

Jest pomocny w zwalczaniu infekcji górnych dróg oddechowych, działa napotnie, co sprzyja obniżeniu temperatury ciała w stanach podgorączkowych. Producenci chętnie używają go jako składnika balsamów i kremów do pielęgnacji skóry tłustej, trądzikowej, a także mieszanej ze skłonnościami do tworzenia się wyprysków, krost i innych ognisk zapalnych.

Coraz częściej zdobywa miejsce w kuchni. Ma obojętny, delikatny smak. Doskonale sprawdza się w produkcji domowego majonezu. Jako dodatek do posiłków musi być spożywany wyłącznie na zimno. Można przyjmować go profilaktycznie, podając bezpośrednio na łyżeczkę lub dodawać do sałatek, sosów, przystawek, zup czy deserów. Wystarczy przyjmować jedną łyżkę oleju dziennie. Nie można na nim smażyć ani gotować, gdyż nie należy doprowadzać go do wyższej temperatury niż 65 st. C.

Olej z krokosza – witamina D

W aptekach internetowych dostępne są preparaty na bazie oleju z krokosza zawierające witaminę D, która wspiera prawidłową odporność organizmu, wpływa korzystnie na wchłanianie wapnia i fosforu, przyczynia się do prawidłowego poziomu wapnia we krwi oraz prawidłowej budowy kości. Produkty tego rodzaju są dietetycznym środkiem spożywczym specjalnego przeznaczenia medycznego dla osób dorosłych, który należy przyjmować pod nadzorem lekarza.

Olej z krokosza doskonale nawilża i regeneruje skórę. Ma właściwości antyoksydacyjne, dzięki czemu uelastycznia i spłyca zmarszczki. Zawarta w oleju witamina E wraz z kwasem linolowym niwelują negatywne skutki ekspozycji na promienie ultrafioletowe. Produkt warto zastosować także na włosy, ponieważ zmiękczy je, wzmocni i przyspieszy ich wzrost, odżywiając i pobudzając cebulki.

Olej z krokosza na włosy

Olej nakładamy bezpośrednio na oczyszczoną twarz, najlepiej wieczorem przed położeniem się do łóżka. Możemy wcierać go także w skórę głowy oraz na całej długości pasm przed ich umyciem. Olej krokoszowy skutecznie wzbogaci skład drogeryjnych kosmetyków. Jest polecany również jako olej bazowy do rozcieńczania olejków eterycznych wykorzystywanych podczas masażu ciała.

Olej z krokosza przy depilacji

Depilacja ciała z wykorzystaniem tego produktu pozwala pozbyć się wielu problemów, takich jak wrastające włoski. Olej nie tylko łagodzi dyskomfort związany z zabiegiem, ale pozwala wykonywać depilację rzadziej. Zawarte w nim substancje zmiękczają włoski i łagodzą stany zapalne, które objawiają się w postaci czerwonych kropek czy krostek. Sprawia, że włoski odrastają wolniej i są coraz rzadsze.

Olej z krokosza barwierskiego w ciąży

Oleju z krokosza nie powinny spożywać osoby cierpiące na uczulenie lub nadwrażliwość na jakiekolwiek zawarte w nim substancje, a także kobiety w ciąży. Ze względu na swoje właściwości rozkurczowe może doprowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu. Nie zaleca się jego wdrażania do diety kobiet karmiących piersią i osób starających się o dziecko.