Zmarszczki marionetki – czy da się je zlikwidować?

Zmarszczki marionetki są naturalną oznaką starzenia skóry, która pojawia się wokół ust i podbródka. To efekt powtarzającej się przez lata pracy mięśni mimicznych zlokalizowanych poniżej kącików ust. Zazwyczaj po 40. roku życia skóra na twarzy kobiet i mężczyzn traci swoją jędrność, co wynika z uwarunkowań biologicznych. Poza procesami starzenia się skóry na wyglądzie twarzy mogą odbijać się poważne trudności życiowe danej osoby, dlatego zmiany nazywane są czasem zmarszczkami smutku. Objawy starzenia może łagodzić zdrowy styl życia w połączeniu z odpowiednimi zabiegami kosmetycznymi.

zmarszczki marionetki bruzdy na policzkach

Zmarszczki marionetki swoją nazwę zawdzięczają podobieństwu do twarzy lalki-marionetki i jej wysuwanej szczęki. Powstające fałdy nadają twarzy swego rodzaju melancholii. Zmarszczki smutku nie są jednak wyłącznie mimiczne. To przede wszystkim zmiany o charakterze grawitacyjnym, powstające od stopniowej utraty kolagenu w skórze. Z biegiem czasu traci ona swoją sprężystość i staje się podatna na oddziaływanie przyciągania ziemskiego, czyli grawitacji.

Bruzdy marionetki jak zlikwidować

Zmarszczki mimiczne, czyli takie, które powstają w wyniku pracy mięśni twarzy, pojawiają się dość wcześnie, bo już od ok. 25. roku życia. Za powstawanie bruzdy marionetki odpowiada głównie spadek syntezy kolagenu i elastyny (spada produkcja białek budulcowych, przez co  skóra traci sprężystość). Innymi przyczynami mogą być stres, niewystarczające nawodnienie organizmu, zmiany hormonalne, niewystarczająca ilość snu, gwałtowne wahania wagi, nieodpowiedni styl życia (alkohol, tytoń, narkotyki), a także uwarunkowania genetyczne. W tym ostatnim przypadku najbardziej zagrożone są osoby o nisko ułożonej kości jarzmowej, niewyraźnym zarysie kości policzkowych oraz z owalną, szeroką i pozbawioną wyraźnej linii żuchwy twarzą.

Bruzda marionetki jest trudna czy nawet niemożliwa do usunięcia domowymi sposobami czy intensywnym nawilżaniem. To ten rodzaj zmarszczek nie jest samoistnie odwracalny i często wymaga specjalistycznych zabiegów kosmetycznych. Dlatego kosmetolodzy doradzają profilaktykę. Gdy zauważmy zmiany mimiczne, można podjąć próbę zahamowania tego procesu ćwiczeniami twarzy, które pozwalają utrzymać jej owal dłużej napięty i wizualnie młodszy.

Zmarszczki marionetki ćwiczenia

W literaturze spotkać można przykłady ćwiczeń mięśni odpowiedzialnych za mimikę twarzy, które można wykonać samodzielnie w domu. Jest to m.in. uśmiechanie się z ołówkiem między wargami, rytmiczne wysuwanie i cofanie żuchwy, nabranie powietrza do ust i przesuwanie go kolistymi ruchami z jednego policzka do drugiego, przemienne wkładanie języka za dolną i górną wargę.

Innym sposobem jest nadymanie policzków. W tym celu należy wziąć głęboki oddech, napełnić usta powietrzem i zatrzymać je poprzez zaciśnięcie ust. Kiedy policzki są nadęte, oklepujemy je naprzemiennie rękoma przez pół minuty. Na końcu wypuszczamy powietrze i rozluźniamy mięśnie twarzy poprzez powrót do pozycji wyjściowej. Ćwiczenia należy wykonywać codziennie co najmniej przez kwadrans.

Zmarszczki marionetki domowe sposoby

Aby łagodzić objawy starzenia, należy pamiętać o zdrowym trybie życia, czyli aktywności fizycznej, redukcji stresu, odpowiedniej ilości snu, nawadnianiu organizmu, zbilansowanej diecie bogatej w świeże warzywa i owoce oraz codziennej pielęgnacji cery. Twarz trzeba dokładnie oczyszczać i nawilżać, a pomocne w tym mogą okazać się naturalne olejki.

Dermatolodzy zalecają olej z pestek malin przeznaczony do cery dojrzałej oraz krem z filtrem SPF do stosowania przez cały rok. Należy regularnie poddawać się zabiegom pielęgnacyjnym i antystarzeniowym oraz stosować całoroczną ochronę przeciwsłoneczną.

Zmarszczki marionetki zabiegi

Procesy biologiczne, które odpowiadają za objawy starzenia, mogą również pomóc je ukryć i odwrócić. Osoby, którym zależy na szybkich efektach, mogą skorzystać z pomocy kosmetologów w klinikach medycyny estetycznej. Do najczęściej stosowanych sposobów należy stosowanie wypełniaczy (kwasem hialuronowym lub toksyną botulinową) oraz nici liftingujących. Dzięki ich zastosowaniu bruzdy będą mniej widoczne, a jednocześnie skóra zostanie pobudzona do działania i zregenerowana. W początkowej fazie tworzenia się linii marionetkowych można zastosować także peelingi chemiczne.

Zmarszczki marionetki botoks

Klientki gabinetów medycyny estetycznej chętnie decydują się także na botoks. Taki zabieg redukcji zmarszczek marionetki polega na iniekcji toksyny botulinowej typu A bezpośrednio do mięśnia twarzy. Ulega on paraliżowi na 3-4 miesiące, dzięki czemu bruzdy znikają lub są mniej widoczne. Po tym czasie zabieg trzeba powtórzyć.

Masaż na zmarszczki marionetki

Oprócz ćwiczeń trzeba pamiętać o codziennym masażu. W tym celu delikatnie, kolistymi ruchami masuj pionowe bruzdy, używając kremu lub olejku do masażu twarzy, aby ułatwić ślizganie palców po skórze. Połóż dwa palce na dolnej linii brody, delikatnie napnij skórę, a następnie środkowym palcem drugiej dłoni masuj zmarszczkę od dołu do góry w kierunku nosa. Jedną stronę masuj przez pół minuty.

Do codziennego masażu bruzdy marionetki pomocne będą łatwo dostępne masażery do twarzy, w tym wałeczki jadeitowe i kwarcowe. Dobrym wyborem są kamień gua sha lub soniczne masażery emitujące wibracje, które dobrze masują mięśnie i skórę, pobudzając syntezę kolagenu poprzez oddziaływanie falami radiowymi.