Ujędrnianie ciała to proces wielokierunkowy, który wymaga zarówno odpowiedniej diety, jak i aktywności fizycznej oraz właściwej pielęgnacji. Bardzo ważne jest prawidłowe ukrwienie takich obszarów, jak uda czy brzuch. Intensywne, energiczne masaże pobudzają przepływ limfy, poprawiają krążenie, a tym samym wpływają na kondycję skóry. Jaką rolę pełnią kosmetyki ujędrniające? Jeśli w ogóle pomagają, to ile trzeba czekać na pierwsze widoczne rezultaty zabiegów?
Skóra intensywnie odnawia się mniej więcej do 20-25 roku życia. Po tym czasie różne procesy zachodzące w jej obrębie stopniowo zwalniają. Dlatego z wiekiem na ciele pojawiają się zmarszczki i inne defekty związane ze starzeniem, co prowadzi do utraty jędrności skóry. Największy spadek elastyczności skóry następuje około 45-50 roku życia, zwłaszcza po menopauzie. Owal twarzy o gładkich rysach zaczyna wtedy przybierać nieregularny kształt. Obserwuje się także zapadnięcie się policzków oraz skóry w obrębie kątów żuchwy.
Czym są żele ujędrniające?
Dlatego tak ważna jest systematyczna pielęgnacja skóry przy użyciu odpowiednich kosmetyków. Ujędrniające żele i balsamy termoaktywne wspierają procesy odnowy i rewitalizacji skóry. Zawierają zazwyczaj składniki aktywne, które stymulują produkcję kolagenu i elastyny w skórze. Kolagen jest kluczowym białkiem strukturalnym, które odpowiada za jędrność i elastyczność skóry. Elastyna z kolei nadaje skórze sprężystość i zdolność do powrotu do pierwotnego kształtu.
Produkty kosmetyczne tego rodzaju mogą zawierać również inne składniki o działaniu nawilżającym, odżywczym i regenerującym, np. kwas hialuronowy, oleje roślinne, witaminy, ekstrakty roślinne i antyoksydanty. Pomagają one nawilżyć skórę, chronić ją przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi i wspomagają procesy regeneracji komórek skóry. Składniki nawilżające i odżywcze, takie jak masło shea, olej jojoba czy witamina E tworzą na powierzchni skóry film, który zapobiega utracie wody z naskórka, dodatkowo zmiękczają i pielęgnują skórę.
Jak działają żele ujędrniające do ciała?
Kluczem do sukcesu jest regularność aplikacji. Dzięki regularnemu używaniu kosmetyków ujędrniających skóra staje się bardziej jędrna i elastyczna, co przekłada się na ogólną kondycję skóry. Widoczne zmarszczki i linie są mniej zauważalne, a skóra wydaje się bardziej gładka i napięta. Składniki aktywne w żelu ujędrniającym mogą poprawić krążenie krwi i limfy, zmniejszając widoczność nierówności skóry.
Regularne stosowanie kosmetyków ujędrniających może pomóc w redukcji cellulitu i rozstępów poprzez poprawę mikrokrążenia, wygładzenie nierówności skóry i uelastycznienie tkanki. Preparaty poprawiają działają na poziomie komórkowym, wzmacniając strukturę skóry. Pomagają pozbyć się zmarszczek oraz tzw. pomarańczowej skórki, stanowią cenne wsparcie podczas ćwiczeń oraz właściwej diety.
Aby osiągnąć najlepsze rezultaty, ważny jest również masaż skóry podczas aplikacji, który pomaga w lepszym wchłanianiu produktu i stymuluje krążenie krwi. Efekty działania kosmetyków ujędrniających nie są jednak natychmiastowe. Panie decydujące się na taką kurację powinny uzbroić się w cierpliwość, gdyż rezultaty zauważalne są dopiero po upływie 1-3 miesięcy.
Jak działają balsamy termoaktywne
Osoby z nadwagą podejmują kuracje termoaktywne, które spalają tłuszcz i redukują cellulit tłuszczowy. Balsamy termoaktywne zawierają substancje, które po aplikacji na skórę aktywują się i rozgrzewają, a tym samym pobudzają ukrwienie i pozwalają innym składnikom na lepszą penetrację. Np. dostępny na rynku balsam termoaktywny do modelowania sylwetki z efektem rozgrzewania skóry bazuje na oleju tsubaki, który działa regenerująco i ujędrniająco. Preparat zawiera także kofeinę o działaniu antycellulitowym oraz wyciąg z imbiru, który rozgrzewając skórę, stymuluje mikrokrążenie, a tym samym wspomaga wyszczuplanie.
Skutecznym środkiem w walce z cellulitem jest olejek cynamonowy, który rozgrzewa skórę i powoduje jej przekrwienie. Balsam termoaktywny nadaje się do masażu, poprawia elastyczność skóry i szybko redukuje widoczność skórki pomarańczowej. Inny balsam aktywnie redukuje złogi tłuszczu, skutecznie usuwa zmagazynowane lipidy i zapobiega powstawaniu nowych. Usprawnia drenaż oraz uaktywnia procesy wydalania wody i toksyn z organizmu. Spalanie komórek tłuszczowych stymuluje kofeina i wąkrotka azjatycka, a algi eliminują nadmiar wody z tkanek.
Morszczyn należący do brunatnych alg morskich ma bardzo wysokie stężenie minerałów, w tym sodu i potasu, a także pełen zestaw aminokwasów, które mogą ułatwić przepływ wody przez najwyższe warstwy skóry. Duże stężenie jodu zawarte w algach stymuluje rozpad komórek tłuszczowych oraz zapobiega ich ponownemu gromadzeniu. Morszczyn poprawia metabolizm i krążenie krwi, wpływając na redukcję cellulitu. Wykazuje działanie przeciwzmarszczkowe i anti-aging. Dlatego preparaty zawierające algi polecane są do pielęgnacji skóry dojrzałej.
Żele i balsamy termoaktywne czy warto
Głównym zadaniem kosmetyków termoaktywnych jest pozbycie się zbędnej tkanki tłuszczowej, zwiększenie odporności skóry poprzez pobudzanie do wytwarzania włókien elastycznych i kolagenowych, redukowanie rozstępów i cellulitu, a także ujędrnianie skóry. Jeśli chcemy uzyskać szybkie i widoczne efekty, które utrzymają się na skórze, musimy używać ich systematycznie.
Kosmetyki znacząco spowalniają procesy starzenia skóry, dlatego kobiety powinny je stosować po 30. roku życia. Ale same preparaty nie wystarczą. Kuracji powinny towarzyszyć odpowiednia dieta oraz aktywność fizyczna.