Czy warto zainteresować się ajurwedyjskimi kosmetykami?

W dzisiejszych czasach, gdy zwracamy uwagę nie tylko na piękny zapach czy ładne opakowanie kosmetyku, ale przede wszystkim na jego skuteczne działanie oraz naturalne pochodzenie, ajurwedyjskie kosmetyki indyjskie cieszą się coraz większą popularnością. I słusznie – ajurweda, czyli starożytny system medycyny indyjskiej, którego nazwa oznacza „wiedzę o życiu” to dziś nie tylko ziołowe leki, ale również wspaniałe i co najważniejsze skuteczne produkty kosmetyczne. Często jednak nie za bardzo wiemy jak można wykorzystać te ziołowe mieszanki, mające najczęściej postać orientalnie pachnącego proszku, dlatego dziś postaramy się nieco przybliżyć Wam ten temat.

Obraz Alongkorn Tengsamut z Pixabay

NA TWARZ I CIAŁO

Lecznicze działanie indyjskich maseczek szczególnie przypadnie do gustu osobom mającym problem z trądzikiem czy tym posiadającym tłustą, często problemową cerę. Do pielęgnacji takiej cery szczególnie polecane są:
maseczka tonizująca Skin-Toneup,
glinka Multani Mati,
maseczka Skin Life,
maseczka Neem
maseczka sandałowa

Mają one działanie antybakteryjne, bardzo skutecznie oczyszczają pory z zanieszczyszczeń i zapobiegają ich zatykaniu się.

Posiadaczkom dojrzałej, wrażliwej oraz skłonnej do przesuszenia skóry polecamy Maseczkę z płatków róży firmy Hesh oraz Różaną maseczkę Khadi. Złagodzą one podrażnienia, odżywią i odświeżą skórę oraz zapewnią jej odpowiedni poziom nawilżenia.

Jak przygotować taką maseczkę?
Do 2-4 łyżek proszku należy dodać wodę lub wodę różaną i całość wymieszać, a następnie nałożyć na twarz. Następnie pozostawić maseczkę do wyschnięcia i zmyć letnią wodą. Jeżeli jesteśmy posiadaczkami skóry suchej lub normalnej, do rozrobienia mieszanki można również użyć zwykłego mleka lub mleka sojowego. Maseczkę można również delikatnie wcierać w twarz okrężnymi ruchami – zadziała wtedy jak peeling i usunie martwy naskórek. Nie musimy ograniczać się jedynie do twarzy – możemy ją równie dobrze zastosować na całe ciało – pomoże ona uporać się z przesuszonym naskórkiem czy wypryskami. Szczególnie polecamy tu Puder ze skórki pomarańczy, który można dodać do kąpieli lub połączony z mleczkiem czy olejem kokosowym lub migdałowym wykorzystać jako wspaniały, mocno odżywczy balsam do masażu ciała.

NA WŁOSY

Wśród ziół wpływających niezwykle korzystnie na zdrowie i wygląd naszych włosów, przoduje Maka zwana również „władcą włosów”. Zmniejszy ona wypadanie włosów, jak również sprawi, że będą rosły one silniejsze i grubsze. Amla jest pomocna w walce w łupieżem, zapobiega przedwczesnemu siwieniu oraz aktywuje cebulki włosa, pobudzając je do szybszego wzrostu.

Jak je stosować?

1) Jako maskę – porcję maseczki wymieszać z wodą, a następnie nałożyć na włosy. Po jej zmyciu mogą być one nieco sztywne, dlatego warto wcześniej zaopatrzyć się w mocno nawilżającą maskę. Można również zmieszać je bezpośrednio z maską, wtedy ich sztywność będzie mniejsza. Należy jednak pamiętać o tym, aby maska nie podrażniała nam skóry głowy.
2) Jako płukankę – w takiej postaci zmniejszą przetłuszczanie się skóry głowy oraz odbiją włosy od nasady, czego skutkiem będzie zwiększona objętość.
3) Jako wcierkę – to chyba najciekawsze zastosowanie indyjskich ziół. Wystarczy łyżkę stołową proszku zalać ok 125 ml dobrze ciepłej wody (ok. 60 stopni), a następnie przelać do buteleczki i otrzymaną mieszankę codziennie wcierać w skórę głowy. Sprawi ona, że włosy będą się mniej przetłuszczać oraz będą szybciej rosły. Taką miksturę należy przechowywać w lodówce. Najlepiej zużyć ją w ciągu 2 dni, ponieważ nie zawiera ona konserwantów, przez co szybko się psuje.

Ajurwedyjskie kosmetyki mają więc doskonałe zastosowanie w codziennej pielęgnacji cery i włosów – warto się nimi zainteresować.

Dodaj komentarz