To oczywiste, że włosy mogą być okresowo osłabione, ale nie należy problemu bagatelizować. Gdy zaobserwujesz, że twoje włosy są pozbawione witalności i zmniejszyła się ich objętość, zadbaj o nie w domowych warunkach przy pomocy wcierki do włosów. Wcierki zyskują coraz większą popularność. Mieszanki były powszechnie stosowane już przez nasze babcie, aby poprawić kondycję skóry głowy i włosów oraz ich gęstość i porost.
Jeżeli zaobserwujesz u siebie utratę więcej niż stu włosów dziennie i widać je nawet w wannie, na poduszce czy podłodze, zgłoś się do trychologa lub dermatologa, który przepisze specjalną kurację oraz zleci badania, aby sprawdzić przyczynę wypadania włosów. W razie mniejszego problemu, nie lekceważ go i zacznij stosować wcierki.
Czy wcierki są dobre na wypadanie włosów?
Wcierki do włosów to produkty kosmetyczne w formie płynnej, które odznaczają się wysoką zawartością składników odżywczych. Najczęściej spotykane są wcierki przeciwłupieżowe, przeciwłojotokowe, normalizujące gruczoły łojowe, hamujące wypadanie włosów oraz pobudzające wzrost nowych włosów. Stosowanie dobrej wcierki to sprawdzony i skuteczny sposób na gęste włosy. Zarówno w przypadku kobiet, które chcą zwiększyć objętość fryzury, jak i mężczyzn, których często załamuje łysienie czy zakola.
Zarówno domowe wcierki do włosów, jak i dostępne w sklepach i aptekach nawilżają skórę głowy, regulują pracę gruczołów łojowych oraz przyspieszają porost włosów. Zapobiegają nadmiernemu wysuszaniu skóry głowy i pojawieniu się łupieżu. Są stosowane w celu wspierania terapii rozmaitych chorób skóry głowy, m.in. łagodzą podrażnienia oraz stany zapalne. Sprawdzają się w przypadku włosów przetłuszczających się.
Na rynku dostępnych jest wiele wcierek przeznaczonych dla włosów suchych, wypadających, osłabionych, kręconych, a także przesuszonej i podrażnionej lub przetłuszczającej się skóry głowy. Wybieraj wcierki o wysokim stężeniu naturalnych składników, takich jak ekstrakty ziołowe, witaminy, minerały, oleje roślinne. W przypadku wrażliwej, podatnej na podrażnienia skóry głowy unikaj wcierek na bazie alkoholu oraz kosmetyków zawierających wiele dodatków chemicznych.
Czy wcierki faktycznie działają?
Mieszanki regularnie wcierane w skórę głowy stymulują cebulki i dają im dużą dawkę energii do pracy, czego efektem są zagęszczenie fryzury i pojawienie się nowych tzw. baby hair, a także ogólne wzmocnienie włosów oraz ekspresowe przyśpieszenie ich wzrostu. Dobre wcierki do włosów pachną tym, co zawierają, a więc głównie ziołami czy olejkami.
Spotkaliśmy się z opinią, że najlepszą wcierką na porost włosów jest płyn na bazie roślinnych wyciągów o uniwersalnym działaniu i zapachu. Sprawdzi się jako wcierka na zakola, a jednocześnie zagęszczająca i przyśpieszająca wzrost włosów. Wcierki powinno się używać w zależności od problemu raz lub dwa razy dziennie. Wcierek nie spłukujemy. Mają pozostać na skórze głowy przez minimum sześć godzin. Wcierek nie należy mieszać ze sobą. Pamiętaj, że nieprawidłowo dobrane kosmetyki do pielęgnacji włosów tylko nasilą problem.
Dlaczego wcierki nie działają?
Jeśli zastanawiasz się, dlaczego stosowana przez ciebie wcierka na wypadanie włosów nie działa tak, jak oczekujesz, przypomnij sobie podstawowe zasady terapii. Najważniejsze jest to, że wcierkę do włosów stosujemy bezpośrednio na skórę głowy, na suche lub lekko wilgotne włosy. Jeśli zaaplikujemy wcierkę na mokre włosy, możliwe jest rozrzedzenie produktu. W ten sposób będzie mniej intensywna i skuteczna.
Nie zaleca się stosowania wcierek przed myciem włosów, gdyż zmyjemy z głowy wszystkie zaaplikowane składniki odżywcze. Nieprawidłowo dobrany szampon oraz brak peelingu skóry głowy tworzą na jej powierzchni warstwę blokującą przenikanie substancji aktywnych. Łój w połączeniu z potem, kurzem i innymi zanieczyszczeniami powietrza skutecznie oblepiają okolice mieszków włosowych, które są potrzebne do prawidłowego działania wcierki.
Częstym źródłem niepowodzenia terapii jest preparat niewłaściwie dobrany pod typ łysienia czy wypadania włosów. W przypadku łysienia androgenowego sprawdzają się preparaty pobudzające krążenie oraz zawierające w składzie kapsaicynę, kofeinę, palmę sabałową czy wyciąg z lukrecji.
Bywa, że wybrany przez nas w sklepie preparat ma nieodpowiedni skład. Jeśli składniki aktywne, np. ekstrakt z pokrzywy i skrzypu polnego, są na końcu składu, to taki produkt prawdopodobnie będzie mieć niskie stężenie tych ekstraktów. Specjaliści podpowiadają, że im dalej w składzie występuje dany składnik, tym mniejsze jest jego stężenie, co może skutkować brakiem pożądanych efektów.
Najlepsza wcierka na porost włosów
Jaka jest najlepsza wcierka na wypadające włosy? Z pewnością najlepsze zawierają wyłącznie lub prawie wyłącznie składniki pochodzenia naturalnego. Wcierka z takimi składnikami, jak wyciąg z liści aloesu, ekstrakt z rumianku, agrest indyjski, ekstrakt z pieprzu chilijskiego oraz ekstrakt z szyszek chmielu chroni przed nadmiernym wypadaniem włosów i przyśpiesza ich porost. Przeznaczona jest do każdego typu skóry głowy. Można je stosować na skórę wrażliwą i skłonną do podrażnień.
Inną skuteczną propozycją jest wcierka sporządzona z wyciągu z młodych pędów skrzypu polnego, liści pokrzywy oraz brzozy bez udziału alkoholu. Wyciągi ziołowe wnikają w głąb skóry, wzmacniają cebulki włosów oraz stymulują wzrost tzw. baby hair. Dzięki nim włosy rosną mocne oraz odporne na uszkodzenia. Dermatolodzy polecają również wcierkę z pokrzywą i mentolem. To skuteczna mieszanka przeznaczona do pielęgnacji włosów i skóry głowy z tendencją do przetłuszczania.