Gdy patrzysz w lustro, przerażają cię podkrążone oczy? Podobno człowiek ma wszystko wypisane na twarzy. Cienie pod oczami mogą świadczyć nie tylko o zmęczeniu czy nieprawidłowej diecie, ale bywa, że sygnalizują poważną chorobę. Może powinien(naś)eś zmienić tryb życia: pić mniej, rzucić palenie i dłużej spać? A może to stres cię powoli zabija? Dziś piszemy o tym, jak dbać o siebie, by nie straszyły innych twoje podkowy pod oczami. Czy jest skuteczny krem na sińce pod oczami? Polecamy relaks i… maść arnikową!
Oczy są zwierciadłem duszy. Z oczu możemy również wyczytać ważne informacje o naszym zdrowiu. Sińce czy opuchlizny mogą świadczyć nie tylko o zmęczeniu lub nieodpowiedniej diecie, ale o poważnych chorobach. Naucz się rozpoznawania sygnałów, jakie daje ci twoja twarz, a unikniesz wielu przykrych niespodzianek zdrowotnych.
Sińce pod oczami – przyczyny
Podkrążone oczy i sińce pod oczami często wynikają z niezdrowego stylu życia i stresu. Jeżeli już widzisz na twarzy takie przebarwienia, zmień dietę, ogranicz spożywanie alkoholu i palenie papierosów. Potrzebujesz więcej snu! Zdarza się jednak, że jest to objaw poważniejszych schorzeń jak np. anemia. Krew pod cienką skórą staje się bardziej widoczna na bladej cerze, a zastój płynu może powodować opuchnięcie. Wraz z wiekiem skóra staje się mniej elastyczna i cieńsza, a sińce pod oczami wydają się bardziej widoczne.
Gdy widzisz w lustrze sińce pod oczami, raczej nie powinnaś się niepokoić. Czasem jest to rezultat zbyt długiego i intensywnego oglądania telewizji lub wpatrywania się w monitor komputera. Pojawieniu się sińców pod oczami sprzyja także nadmierna ekspozycja na słońce i odwodnienie. Ale opuchlizna pod okiem może sygnalizować nieprawidłową pracę trzustki, nerek, wątroby, zaburzenia krążenia lub tarczycy. Jeśli utrzymuje się dłużej na twarzy, czas złożyć wizytę lekarzowi.
Fioletowe cienie pod oczami
Lekarze zwracają uwagę, że fioletowe cienie pod oczami i delikatny obrzęk występują czasem u pacjentów z atopowym zapaleniem skóry, alergicznym nieżytem nosa oraz alergicznym zapaleniem spojówek. Twarze podpuchnięte pod oczami mogą sygnalizować problemy związane z chorobami serca. Pojawiają się, gdy układ sercowo-naczyniowy nie działa prawidłowo. Opuchlizna może towarzyszyć chorobom nerek i złej gospodarce wodno-elektrolitowej.
Jak zlikwidować cienie pod oczami?
Jeśli dzięki konsultacji ze specjalistą okaże się, że przyczyną sińców pod oczami nie jest konkretna choroba, zmień tryb życia. Doraźną pomoc mogą przynieść zimne okłady. Ale jeżeli sińce pod oczami są dla ciebie dużym problemem estetycznym, udaj się do dermatologa lub lekarza zajmującego się medycyną estetyczną, który oceni stan twojej skóry i zaleci odpowiednie kremy lub zabiegi.
Krem na sińce pod oczami
Jeżeli chcesz pozbyć się cieni pod oczami, powinnaś regularnie stosować kremy pod oczy, które dobrze nawilżają skórę i lekko ją rozjaśnią. Jest to możliwe m.in. dzięki zawartości witaminy C, kofeiny oraz wyciągu z kasztanowca. Krem na cienie pod oczami może zawierać także kwas hialuronowy, które odżywia i nawadnia skórę, dzięki czemu twarz wyglądał na mniej zmęczoną.
Worki pod oczami
Obrzęki pod oczami najczęściej są objawem zmęczenia, stresu i niewyspania. Sprzyja im niewłaściwa dieta i spożywanie na co dzień zbyt małej ilości wody. Nie da się ukryć, że worki pod oczami to także przejaw starzenia się organizmu. Skóra wokół oczu starzeje się bardzo szybko, ponieważ jest bardzo cienka i prawie całkowicie pozbawiona gruczołów łojowych, dlatego szybciej się przesusza. Proces starzenia się skóry zaczyna się od ok. 25. roku życia. Najpierw pojawiają się kurze łapki w kącikach oczu, a następnie cienie czy podkowy pod oczami.
Co na worki pod oczami?
Aby pozbyć się worków pod oczami, oprócz zmian nawyków warto postawić na naturalną pielęgnację kosmetykami ze składnikami dopasowanymi do rodzaju problemu. Pomocne mogą okazać się tzw. adaptogeny, czyli rośliny, które dzięki umiejętności przystosowania się do trudnych warunków klimatycznych wykształciły w sobie substancje pomocne w walce z oznakami zmęczenia, starzenia oraz negatywnymi skutkami stresu. Na podkowy pod oczami kosmetolodzy zalecają stosowanie żeli z chłodzącym aplikatorem, płatków pod oczy lub zimnych kompresów. Przydatne są kremy z kofeiną, która usprawnia drenaż w okolicy oczu i zapobiega obrzękom.
Podkrążone oczy u dziecka
U dzieci podkrążone oczy mogą być wynikiem braku wystarczającej ilości snu i odpoczynku, a także nieodpowiedniej diety. Jeśli obrzęk pojawia się nagle, trzeba skonsultować się z lekarzem, który zaleci odpowiednią diagnostykę, aby wykluczyć poważne choroby. Zdaniem pediatrów, innymi przyczynami zsinienia pod oczami mogą być m.in. anemia, alergia, niedożywienie lub odwodnienie dziecka, cukrzyca, przewlekłe choroby serca, nerek lub wątroby bądź zakażenie pasożytami.
Maść arnikowa
Gdy na skórze pojawią się siniaki, obrzęki lub popękane naczynka, sięgnij po maść arnikową. Arnika, roślina stosowana w ziołolecznictwie już od XII wieku, zawiera helenalinę, czyli laktony seskwiterpenowe, która ma silne działanie antyseptyczne, przeciwzapalne, przeciwobrzękowe. Substancje zawarte w arnice wchłaniają płyn z wysięku, pomagają pobudzić krążenie, co sprzyja szybszemu rozpraszaniu limfy i krwi nagromadzonych w uszkodzonych tkankach, a także uszczelniają, wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych i obkurczają je.