Prosaki? Nie słyszałem! A jednak to dolegliwość milionów ludzi, z której istnienia większość z nas nie zdaje sobie sprawy. Kosmetolodzy niewiele wiedzą o tych małych plamkach pojawiających się głównie na twarzy, ale także w okolicach intymnych. Wiadomo, że nie są niebezpieczne i zwykle znikają same. Usuwanie prosaków domowymi metodami nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty i czasami trzeba sięgnąć po pomoc w gabinecie kosmetycznym lub dermatologa. Czy jest lek na prosaki bez recepty?
Prosaki to małe grudki o białym, kremowym lub żółtym odcieniu. Zazwyczaj mają średnicę nie większą niż 1-2 mm. Powstają, gdy skupiska martwej skóry zwijają się, tworząc kulkę pod powierzchnią skóry. W rezultacie tego zjawiska zostaje zatkany gruczoł łojowy, gdzie zbiera się gęsta wydzielina. Są problemem wszystkich rodzajów skóry – suchej, mieszanej, wrażliwej lub tłustej – w każdym wieku.
Prosaki u niemowląt
Do czynników, które sprzyjają pojawieniu się prosaków należy używanie tytoniu i alkoholu, niewłaściwe korzystanie ze środków higienicznych, mocnych lub nieodpowiednich produktów kosmetycznych, powtarzające się uszkodzenia przy zbyt mocnym myciu twarzy, rany, oparzenia czy interwencje chirurgiczne lub estetyczne oraz niektóre choroby skóry. Czasami powstają na skutek ekspozycji na słońce lub wielokrotnego stosowania kremów sterydowych, a niekiedy predyspozycji genetycznych.
Typowe są prosaki u niemowląt oraz prosaki u dziecka. Krostki na twarzy niemowlaka nie powinny niepokoić rodziców. Powinni oni jednak pamiętać, aby prosaków nie drapać czy wyciskać. Naruszenie struktur delikatnej skóry dziecka może skutkować stanem zapalnym. Najlepiej zadbać o prawidłową pielęgnację skóry maluszka przy pomocy dermokosmetyków. Jeżeli zmiany nie ustąpią przez kilka miesięcy lub się nasilą, rodzice powinni skontaktować się z lekarzem.
Prosaki na twarzy
Z prosakami na twarzy możemy mieć do czynienia szczególnie w przypadku nieprawidłowego oczyszczania skóry z nadmiaru sebum i martwych komórek naskórka. Prosaki są bardzo twarde i trudno je wycisnąć. Najczęściej występują na twarzy, choć równie często pod pachami czy w okolicach intymnych. Są prosaki na ustach oraz prosaki pod oczami, dużym problemem może okazać się prosak na powiece. Ich cechą charakterystyczną jest to, że występują grupowo – kilka lub kilkanaście prosaków w jednym miejscu.
Nie można całkowicie zapobiec pojawieniu się prosaków, ale dzięki środkom ostrożności możemy spowolnić ich pojawianie się. Usuwanie prosaków nie jest konieczne, bo często same znikają w ciągu kilku tygodni, czasem miesięcy. Pomagają peelingi mechaniczne, mikrodermabrazja czy elektrokoagulacja. Najdroższym sposobem na pozbycie się prosaków jest skorzystanie z lasera.
Jak pozbyć się prosaków?
Nie ma zbyt wielu domowych sposobów na leczenie prosaków. Białe krosty na twarzy możemy smarować olejkiem rycynowym czy kremem z kwasem glikolowym lub migdałowym. Raz usunięte prosaki mogą powrócić, dlatego ważna jest codzienna pielęgnacja twarzy, higiena ciała oraz regularna obserwacja zmian na skórze. Skórę należy dokładnie oczyszczać dwa razy dziennie – wieczorem m. in. z resztek kosmetyków do makijażu, a rano z nadmiaru sebum, które jest przyczyną prosaków na twarzy.
Podczas domowej kuracji nie można blokować porów skóry tłustymi kosmetykami do pielęgnacji. Trzeba także unikać stosowania zbyt wielu warstw kosmetyków do makijażu. Kosmetolodzy zalecają przyjazne dla skóry środki czyszczące, np. delikatny peeling z aloesu, który złuszcza martwy naskórek, utrzymując naturalną równowagę skóry. Należy jednak uważać, aby nie podrażnić skóry, szorując zbyt intensywnie. Najczęściej wystarczy jeden lub dwa zabiegi w tygodniu.
Usuwanie prosaków
Do złuszczenia naskórka służą okłady z olejku herbacianego, który przykłada się do skóry na ok. trzy godziny dziennie. Pomocna może okazać się wizyta w saunie, gdyż w wyniku wysokiej temperatury nasz organizm wydziela nadmiar łoju skórnego, który jest przyczyną prosaków. Jeśli dokuczają nam prosaki tylko w okolicy twarzy, parówkę możemy wykonać w domu. Wystarczy wypełnić miskę gorącą wodą, nachylić się nad nią i przykryć głowę ręcznikiem.
Osoby, którym przeszkadzają białe grudki na twarzy, a szczególnie grudki pod oczami, powinni zgłosić się do dermatologa. Ten może zalecić profesjonalne zabiegi złuszczające lub oczyszczanie skóry w formie nakłuwania specjalną igłą pod odpowiednim kątem, aby pozbyć się łoju. Zdecydowanie odradza się podejmowanie samodzielnego usuwania prosaków w domu, bez profesjonalnego wsparcia. Wyciskanie prosaków rzadko kończy się sukcesem, a uszkodzona skóra może zostać zainfekowana, co z kolei może pozostawić blizny.
Lek na prosaki bez recepty
Z prosakami można walczyć w warunkach domowych przy pomocy produktów dostępnych w aptekach i drogeriach. Przydatne okazują się peelingi chemiczne zawierające kwas salicylowy lub glikolowy, które prowadzą do stopniowego usuwania naskórka, co może doprowadzić do całkowitego usunięcia zmian oraz zahamowania rogowacenia. W walce z prosakami sprawdzają się retinoidy. Wprawdzie są dostępne z przepisu lekarza, ale można kupić retinol bez recepty w preparatach kosmetycznych.
Prosaki a kaszaki
Często prosaki są mylone z kaszakami, trądzikiem, zaskórnikami lub brodawkami, choć zasadniczo różnią się od siebie. Kaszaki są większe od prosaków i mogą występować pojedynczo. Kaszaki bardziej przypominają ropne krosty. W porównaniu do nich prosaki mają gładką strukturę.