Oczyszczanie olejami OCM – 'know how’

Gdy słyszymy hasło: ’pielęgnacja naturalna’, jedną z pierwszych rzeczy, która (oprócz umiaru) przychodzi nam na myśl, są olejki naturalne. Mają szerokie zastosowanie i są uznawane za kosmetyk uniwersalny. Najpopularniejszą metodą zastosowania olejków jest aplikacja bezpośrednio na skórę, można je również stosować w celu odżywienia włosów i zregenerowania płytki paznokcia.

finalna mieszanka

Generalizując temat, olejki naturalne przynoszą szereg korzyści w kwestii dbałości o skórę. Nadają jej miękkość, elastyczność, a dzięki zawartości kwasów oleinowych zabezpieczają komórki przed przedwczesną degeneracją, a tym samym starzeniem się cery. Przyczyniają się do utrzymania prawidłowej równowagi tłuszczowej, cudownie wpływają na wszelkie niedoskonałości oraz drobne ranki, powstałe na skutek mechanicznego oddziaływania. Niektóre wykazują silne właściwości antyseptyczne, np.:

– tamanu

– pichtowy

– z drzewa herbacianego

– oregano

przy czym ten ostatni powinno się stosować w rozcieńczeniu z innym, delikatniejszym olejkiem bazowym (dla przykładu z migdałowym).

dodatkowy olejek -maly

Wmasowanie i wklepywanie półproduktu wydaje się najłatwiejszym rozwiązaniem, warto jednak zapoznać się z tak zwaną metodą OCM – Oil Cleansing Method. To rodzaj oczyszczania olejkami, który przypomina swoisty rytuał. Polecany jest dla każdego typu cery, również dla skóry trądzikowej ze skłonnością do powstawania zaskórników. Posiadaczki takiego typu cery nie muszą się obawiać nadmiernego przetłuszczenia, ponieważ niżej zaprezentowana metoda polega na 'zwalczaniu tłuszczu tłuszczem’.

Metoda OCM zamyka się w 7 prostych krokach:

1. Należy przygotować specjalną, miękką ściereczkę muślinową lub mały ręcznik frotte i zwilżyć ciepłą wodą.

2. Zwilżyć twarz wodą lub hydrolatem.

3. Nanieść mieszankę na twarz, dokładnie i delikatnie wmasowując ją kolistymi ruchami.

4. Ściereczkę lub ręcznik zmoczyć w ciepłej wodzie i przyłożyć do twarzy.

5. Wypłukać ściereczkę lub ręcznik, zetrzeć pozostałości oleju ze skóry i powtórzyć czynność.

6. Ręcznik lub ściereczkę zmoczyć tym razem w zimnej wodzie i ponownie przyłożyć do twarzy.

7. Osuszyć skórę ręcznikiem jednorazowym/chusteczką.

Jeśli komuś nie odpowiada metoda ciepłego ręcznika, można zastąpić ją standardową „parówką” i na koniec opłukać twarz zimną wodą. Olejki muszą być dobrze dobrane do rodzaju skóry – w przeciwnym razie może zaowocować podrażnieniem.

Nasz wybór padł na mieszankę oleju rycynowego, ze słodkich migdałów, z awokado (dostarcza wielu witamin), oleju z opuncji figowej (działa przeciwzmarszczkowo, zapobiega starzeniu się skóry) oraz kilku kropel olejku eterycznego cytrynowego (wybiela, zwęża pory skóry).

poczatek male

W metodzie olejowania dozwolone jest stosowanie mieszanek (np.: Khadi) – można też stworzyć je według własnych potrzeb. Podstawowa mieszanka składa się z 70%-90% oleju bazowego w połączeniu z olejem rycynowym (30%-10%). Nie ma potrzeby miksować więcej niż 2 lub 3 olejków ze względu na efekty uboczne w postaci reakcji alergicznej.

olejek rycynowy - male

Do skór:

tłustych i trądzikowych polecany jest olejek jojoba, lniany, macadamia lub tamanu

normalnych stosuje się olejek awokado, ze słodkich migdałów i jojoba

suchych i wrażliwych najczęściej używane są olejki awokado, ze słodkich migdałów, arganowy, różany lub z pestek winogron

naczynkowych najlepiej sprawdzają się olejki owocowe, jak z olejek z pestek malin lub morelowy, a także z orzechów laskowych, różany i z kocanki

mieszanka gotowa - male

OCM nadaje cerze świeżego, zdrowego kolorytu, zmniejsza pory, świetnie sprawdza się jako alternatywa dla mleczka do twarzy lub toniku, dobrze radzi sobie w makijażem – nawet tym wodoodpornym. W połączeniu z mocnym rozgrzewaniem skóry nie jest jednak polecane dla osób, posiadających problemy naczynkowe. Jak w każdym wypadku, istnieją plusy i minusy – nieliczni mogą narzekać na nagły wysyp zaskórników i grudek, związany z naturalnym oczyszczaniem się porów. Najważniejsza jest systematyczność i silna wola – nasza cera odwdzięczy się w zamian pięknym wyglądem.

[ps_product_list id_product=1023 p=1 tpl=product-list-blog.tpl] [ps_product_list id_product=916 p=1 tpl=product-list-blog.tpl] [ps_product_list id_product=1022 p=1 tpl=product-list-blog.tpl]

 

Dodaj komentarz