Menopauza – objawy fizyczne i psychiczne. Jak sobie radzić ze złym samopoczuciem?

Każda kobieta prędzej czy później będzie musiała przejść menopauzę. To okres charakteryzujący się przemianami nie tylko w fizjologii, ale też psychice, którego boi się większość pań. Poradniki internetowe krzyczą tytułami w rodzaju „Jak radzić sobie z menopauzą, aby nie zwariować po pięćdziesiątce?”. To, jak sobie z tym poradzimy, zależy w dużej mierze od nas samych. Na szczęście, dostępnych jest wiele skutecznych metod łagodzenia objawów menopauzy – od zmiany stylu życia, tabletki aż po terapię hormonalną.

Menopauza

Menopauza – takim  pojęciem medycznym określa się ostatnie krwawienie miesiączkowe. Według WHO, ostatnie to takie, po którym przez co najmniej 12 miesięcy nie pojawiła się miesiączka. Do menopauzy kobieta przygotowuje się przez kilka lat, kiedy doświadcza zaburzeń miesiączkowania. W okresie, który lekarze nazywają premenopauzą występują przedłużające się i obfite krwawienia miesiączkowe oraz brak kilku miesiączek w roku.

Menopauza wiek

Wiek, kiedy kobieta powinna się spodziewać menopauzy jest sprawą bardzo indywidualną, uwarunkowaną nie tylko genetycznie, ale także społecznie. Z najnowszych badań wynika, że u kobiet z kręgu kultury zachodniej wynosi średnio 50 lat, choć obserwuje się różnice pomiędzy poszczególnymi krajami.

Według Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny, Polki wchodzą w okres klimakterium przeciętnie między 48. a 52. rokiem życia, ale w tym przypadku są różnice pomiędzy regionami kraju. Z innych badań wynika, że u ok. 1 proc. Polek menopauza występuje w 40. roku życia, u 10 proc. kobiet do 46. roku życia, a u 90 proc. do 55. roku życia. Dla porównania badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii określają ten wiek na 50 lat i osiem miesięcy, a badania amerykańskie przeprowadzone na populacji mieszkanek jednego stanu – na 51 lat i trzy miesiące.

Menopauza objawy

Szybciej przekwitają panie zapracowane, które prowadzą niezdrowy tryb życia i są uzależnione od papierosów. Na wystąpienie klimakterium mają też wpływ cukrzyca, leki zmniejszające stężenie estrogenów, choroby układu immunologicznego, naświetlenia oraz chemioterapia. Menopauza objawy psychiczne i fizyczne – piszemy o tym w dalszym ciągu artykułu.

U jednej kobiety na sto występuje przedwczesna menopauza przed 40. rokiem życia, a przed 30. rokiem życia pojawia się u jednej na tysiąc osób. Leczenie przedwczesnej menopauzy jest możliwe, ale zależy od stanu zdrowia kobiety. W celu zahamowania procesu wygasania czynności jajników podawane są leki hormonalne.

Menopauza objawy fizyczne i psychiczne

Okres okołomenopauzalny obejmuje okres 8-10 lat przed menopauzą, kiedy czynność jajników powoli zaczyna spadać. W tym okresie mogą pojawić się pierwsze oznaki menopauzy. Okres pomenopauzalny obejmuje lata po menopauzie. Gdy kobieta osiągnie wiek 47 lat, jest duża szansa, że wystąpi u niej menopauza. Objawy menopauzy w wieku 47 lat wywołuje niedobór estrogenów, czego skutkiem są nieregularne miesiączki i uderzenia gorąca.

Menopauza objawy fizyczne

Inne objawy świadczące o menopauzie to m.in. plamienia między miesiączkami, bóle piersi, podbrzusza i kręgosłupa, dreszcze, nadmierna potliwość, problemy z zasypianiem, budzenie się w środku nocy, przewlekłe uczucie zmęczenia, zaczerwienienie twarzy, drażliwość, ataki płaczu, zaburzenia pamięci i koncentracji, ból głowy, zawroty głowy, bóle mięśni i stawów, kołatanie serca, częste oddawanie moczu, nietrzymanie moczu czy uczucie przygnębienia.

Test na menopauzę

Rozpoznanie menopauzy jest bardzo proste. Wystarczą domowe testy moczu lub badanie krwi, dzięki któremu możliwe jest sprawdzenie stężenie hormonu folikulotropowego (FSH). Uzyskanie pozytywnego wyniku (dwie kreski) jest sygnałem, że kobieta weszła w okres klimakterium. Test moczu wykonywany w domu ma 99 proc. skuteczności, ale wpływ na wynik mają hormonalne tabletki antykoncepcyjne. Panie, które stosują taki sposób zabezpieczenia powinny wykonać morfologię krwi.

Tabletki na menopauzę

Sposobem na zniwelowanie lub całkowite pozbycie się objawów okresu przekwitania są tabletki na menopauzę. Tym bardziej, że potrafią być one u niektórych kobiet wyjątkowo dokuczliwe. Wiele z nich przyznaje, że symptomy klimakterium wywróciły ich życie do góry nogami i znacząco obniżyły jego jakość. Częstym objawem przekwitania jest niestabilność emocjonalna, czyli gwałtowne zmiany nastrojów począwszy od euforii przez nerwowość aż do rozdrażnienie i stany depresyjne.

Tabletki na menopauzę mogą być wydawane z przepisu lekarza oraz ogólnodostępne. Do leków bez recepty należą preparaty ziołowe. Natomiast do leków na receptę zaliczają się tabletki hormonalne zawierające syntetyczne odpowiedniki estrogenu i progesteronu. Za najskuteczniejsze w łagodzeniu objawów menopauzy uchodzą tabletki na receptę zawierające syntetyczne hormony.

Tabletki na menopauzę po których się chudnie

Jednym z objawów klimakterium jest spowolnienie metabolizmu, co często prowadzi do przybierania na wadze. Dlatego wiele kobiet szuka sposobów na utrzymanie sylwetki w dobrej kondycji. Wiele firm farmaceutycznych oferuje suplementy diety, które mają pomóc w utrzymaniu zdrowia i dobrej kondycji w okresie menopauzy. Niektóre zawierają składniki, które mogą wpłynąć na metabolizm (m.in. zielona herbata, guarana, kofeina). Jednak nie ma badań naukowych, które potwierdzają skuteczność tych suplementów w odchudzaniu.