Olej do skóry dojrzałej – który wybrać?

Do wpisu natchnęła mnie prośba koleżanki, która chciała kupić fajny olej do cery dojrzałej. Wiele z Was chętnie sięga po olejki, dość dobrze przyjęły się w codziennej pielęgnacji skóry kobiet, dają bardzo satysfakcjonujące rezultaty przy swojej stosunkowo niskiej cenie. W ofercie sklepów pojawia się wiele olejów czystych, ale znajdziecie również wiele ciekawych mieszanek olejków zawierających więcej niż jeden składnik, które pozwolą cieszyć się właściwościami kilku z nich.

Czy warto w ogóle wybierać olejki?

O olejach do włosów pisałam, wpis znajdziecie tutaj. Ale czy oleje do twarzy to dobry pomysł? Oczywiście! Olejki nie są wbrew wierzeniu wielu osób ani zapychające, ani tak tłuste, by nie wchłonęły się całkowicie. Ich zaletą jest to, że pokrywając skórę lipidową warstwą zmniejszającą odparowanie wody z jej powierzchni, minimalizują zniszczenia bariery hydrolipidowej i obniżają pH skóry. Odpowiednie pH oznacza, że skóra jest mocna, jej flora bakteryjna na tyle zdrowa, by zwalczać stany zapalne i nie dopuszczać do pojawienia się zmian trądzikowych.

Pewnie najlepszym sposobem na dobranie odpowiedniego olejku do siebie jest stosowanie ich po kolei i dobieranie na zasadzie metody prób i błędów. Dobrze dobrany olej będzie więc odświeżał, rozjaśniał skórę i sprawiał, że po obudzeniu się cera będzie jasna i promienna, wyraźnie wypoczęta. Każda cera może znaleźć swój ideał, jednak nie jest powiedziane, że pozostanie on ideałem na całe życie. Z czasem skóra zdobędzie to, czego potrzebuje i chętnie “wchłonie” coś innego. Dlatego ciągła obserwacja reakcji skóry na różne czynniki pozwoli dowiedzieć się więcej o jej preferencjach.

Jaki olej wybrać?

Oleje możemy podzielić na schnące, nieschnące i półschnące. Schnące są często sugerowane do cer tłustych, trądzikowych, należą do nich olej lniany, olej rokitnikowy, konopny, z dzikiej róży, z czarnuszki, jojoba, z pestek śliwki czy olej brokułowy.

Który będzie odpowiedni do cery dojrzałej, która często jest cienka, wiotka i sucha?

Olej rokitnikowy zawiera witaminę C, prowitaminę A, oraz mieszaninę karetonoidów, które zapewniają mu ciemnopomarańczową barwę. W swoim składzie ma również witaminę E, witaminy z grupy B, witaminy E, K, P, kwas foliowy, mikro i makroelementy. Ilość witaminy C w oleju uzależniona jest od miejsca jego pochodzenia. Jest bogaty w NNKT. Olej ten przeznaczony jest do cery łuszczącej się, suchej, zniszczonej przez słońce, z objawami starzenia się. Dzięki wysokiej zawartości witaminy C jest również idealna dla cery naczynkowej i z trądzikiem różowatym. Olej zapobiega pojawianiu się przebarwień skóry, powoli i systematycznie je usuwa. Olej ten przyspiesza regenerację naskórka, stymuluje jego komórki do odnowy.

Olej konopny to rekonstruktor skóry, stymuluje jej odbudowę, jest bogaty w Nienasycone Kwasy Tłuszczowe, które uzupełniają ich braki spowodowane wypłukiwaniem przez czynniki zewnętrzne. Ich obecność w skórze sprawia, że wygląda ona młodo. Olej ma działanie przeciwzapalne, przeciwstarzeniowe, naprawcze i ujędrniające. Obecny  w oleju kwas linolowy zapobiega utracie wody przez skórę. Bardzo szybko się wchłania nie pozostawiając tłustej warstwy na skórze.

Olej z dzikiej róży to olej odpowiedni do pielęgnacji cery dojrzałej, z przebarwieniami, wzmacnia, łagodzi i dostarcza skórze potężną dawkę antyoksydantów. Zawiera naturalny kwas witaminy A, który sprzyja regeneracji na poziomie komórkowym, oraz sporą przewagę kwasu linolowego hamującego utratę wody ze skóry. Olej ten jest bogaty w karotenoidy o działaniu naprawczym, antyoksydacyjnym i przeciwstarzeniowym. Uelastycznia, działa przeciwzapalnie, wzmacniająco i regenerująco. Olej stosowany po kąpielach słonecznych hamuje działanie wolnych rodników, rozjaśnia przebarwienia. Zmniejsza również blizny i rozstępy.

Olej jojoba to jeden z najszybciej wchłaniających się olejków, olejkiem suchym, ma wysoką biozgodność biologiczną ze skórą, dlatego jest odpowiedni zarówno do cery suchej jak i tłustej, w każdej z nich równoważy produkcję sebum, dobrze nawilża. Posiada dużo witaminy E, w składzie zawiera również fitosterole, skwalen. Ma właściwości bakteriobójcze, przeciwzapalne, wygładza skórę i włosy.

Olej brokułowy – jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminę A, K oraz mikroelementy. Olej ten ma działanie wygładzające, regenerujace, uelastyczniające i emoliencyjne. Dlatego jest odpowiedni zarówno do cery dojrzałej, jak i pielęgnacji włosów.

Oleje półsuche pozostawiają na skórze wyczuwalny film chroniący przed utratą wody i będą odpowiednie do cery normalnej, mieszanej.

Olej marula – działa silnie nawilżająco, ujędrniająco i regenerująco. Jest silnym antyoksydantem, chroni przed działaniem czynników zewnętrznych. Przywraca młody wygląd skóry, sprawdza się w przypadku skóry suchej i podrażnionej. Zawiera sporą dawkę witaminy E i C, hamuje skłonność do zaczerwienienia. Spowalnia proces starzenia się skóry i jest często nazywany strażnikiem młodości.

Olej z róży damasceńskiej, a raczej macerat z płatków róży w oleju ze słodkich migdałów to delikatny olej do cery dojrzałej i wrażliwej. Sprawia, że cera staje się elastyczna, miękka i gładka. Olej ten pozostawia przyjemny film na skórze, dobrze nawilża i minimalizuje widoczność zmarszczek.

Olej z pestek moreli to szybko wchłaniający się olej o właściwościach wygładzających, antyoksydacyjnych. Ogranicza powstawanie zmarszczek, jest odpowiedni do cery wrażliwej, z podrażnieniami i stanami zapalnymi. Olej pozostawia aksamitny film na skórze sprawiając że jest dobrą bazą nawet pod makijaż. Wiele kobiet uwielbia jego działanie właśnie z racji pozostawienia jedwabistego wykończenia.

Olej arganowy o nim napisano wiele, sprzyja regeneracji skóry i jej odbudowie. Hamuje procesy starzenia się, potężna dawka witaminy E sprawia, że jest olejem odpowiednim do cery dojrzałej. Wyrównuje koloryt skóry i hamuje rozwój stanów zapalnych skóry. Obecność skwalenu w oleju wpływa korzystnie na skład ceramidów w skórze, zwiększa zawartość składników odżywczych w skórze. Co nieco o oleju arganowym znajdziecie w tym wpisie.

Olej z pestek śliwki odpowiedni jest zarówno do cery problematycznej jak i dojrzałej, działa ochronnie i regenerująco. Jest bogaty w kwas oleinowy, linolowy i antyoksydanty, które odbudowują uszkodzony naskórek i chronią przed czynnikami zewnętrznymi. Wspaniale wygładza cerę. Dostarcza skórze dużej dawki nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są niezbędne do wzmocnienia bariery ochronnej skóry, przyspieszenia gojenia. Dzięki NNKT cera jest mniej sucha, nie marszczy się i nie wiotczeje przedwcześnie.

Oleje nieschnące to oleje pozostawiające delikatnie tłustą warstwę na skórze, nie wchłaniają się szybko więc nie są może odpowiednie pod makijaż, ale na noc sprawdzają się znakomicie.

Olej z awokado jest jednym z takich olejków działających mocno odżywczo, jest idealny do cery suchej, przesuszonej i wiotkiej. Olej awokado jest źródłem witamin: A, B, E, H, K, PP, F, nienasyconych kwasów tłuszczowych, aminokwasów i protein. Mocno nawilża i natłuszcza, jest odpowiedni dla cery wrażliwej i alergicznej.

Olej makadamia to kolejny mocno regenerujący olej, który natłuszcza i odżywia. Rozprowadza się doskonale, jest odpowiedni do cery suchej, starzejącej się. Pozwala zminimalizować uszkodzenia naskórka np. po opalaniu, hamuje rozwój wolnych rodników. Skóra staje się zmiękczona i wygładzona.

Olej kokosowy jest najbardziej komedogennym z olejów, dlatego osobiście nie rekomenduję go do stosowania na cerę. Jednak oczywiście istnieje prawdpodobieństwo, że będzie Ci odpowiadał. W końcu pokochały go miliony kobiet na całym świecie. Czy słusznie? Musisz sprawdzić sama.

Jak używać olejów?

Przede wszystkim należy zacząć od małej ilości olejku np. dwóch kropel, które powinny wystarczyć na aplikację na całą twarz i szyję. Nadmiar oleju nie jest wskazany i rzeczywiście może skutkować zapchaniem.

Olej warto stosować wraz z kwasem hialuronowym po wcześniejszym zmieszaniu go w zagłębieniu dłoni lub kilka kropel połączyć z kremem stosowanym w codziennej pielęgnacji, by wzbogacić jego działanie.

Co ważne oleju nie należy nakładać na suchą skórę, bo może ją przesuszyć. Nanieś go na stonizowaną skórę lub rozpyl hydrolat na swoją cerę i na wilgotną nanieś olejek. W takiej wersji będzie działał najlepiej.

Jak widać istnieje bogata oferta olejów, które można stosować w codziennej pielęgnacji, sklepy oferują coraz to nowsze i naprawdę jest w czym wybierać. Więc jeśli zastanawiasz się nad olejkiem idealnym dla siebie spróbuj z jednym, zużyj buteleczkę i kup inny. W tej kwestii nie wierzę w ograniczanie się 🙂

[ts_one_fourth][ps_product_list id_product=4215 tpl=product-list-blog.tpl][/ts_one_fourth] [ts_one_fourth][ps_product_list id_product=914 tpl=product-list-blog.tpl][/ts_one_fourth] [ts_one_fourth][ps_product_list id_product=4332 tpl=product-list-blog.tpl][/ts_one_fourth]
[ts_one_fourth] [ps_product_list id_product=4777 tpl=product-list-blog.tpl] [/ts_one_fourth]

2 Responses

  1. To cer tłustych polecane są oleje schnące a nie nieschnące (jak napisano w notce). Dodatkowo olej z kiełków pszenicy to olej o wysokim potencjale komedogennym, nie zaleca sie go do tego typu cery.

Dodaj komentarz