Jak dobrać idealny olejek do typu skóry?

Jak dobrać idealny olejek do typu skóry?

Każda skóra wymaga stosowania odpowiednich kosmetyków. Coraz więcej osób decyduje się jednak na terapię przy użyciu roślinnych wyciągów i ekstraktów zamiast preparatów chemicznych. Naturalna pielęgnacja zyskuje zwolenników ze względu na bezpieczeństwo i skuteczność. Wiele osób wybiera kosmetyki na bazie olejków do pielęgnacji. Produkty te mogą zawierać mieszanki olejków, które wzajemnie uzupełniają swoje działanie. Każdy przeznaczony jest do innego typu skóry. Jak dobrać idealny olejek?

Oleje roślinne są bogate w składniki odżywcze. Nie tylko nawilżają, ale także łagodzą podrażnienia i chronią przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Ale nie każdy olej sprawdza się do wszystkich typów skóry. Inny akceptuje cera suchą, która wykazuje pierwsze oznaki starzenia, a inny sprawdzi się w przypadku skóry problematycznej. Czyste olejki nie zawierają konserwantów, co jest dodatkowym atutem dla cery.

Jak dobrać olejek do typu skóry

Olejki do pielęgnacji pozyskuje się z łodyg, nasion oraz liści roślin oleistych. Produkty z ich udziałem są wydajne oraz można je łatwo dostosować do potrzeb skóry. Przenikają w głębokie warstwy naskórka, wspierają barierę hydrolipidową, zapobiegają utracie wilgoci, zawierają witaminy minerały oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Są po prosty wszechstronne: nawilżają, chronią, regenerują i odżywiają cerę.

W sprzedaży są zarówno czyste oleje roślinne, jak i produkty o oleistej konsystencji. Kosmetolodzy dzielą je ze względu na ich właściwości oraz stopień wchłaniania przez skórę na: schnące (np. olej z czarnuszki), półschnące (np. arganowy) oraz nieschnące (np. kokosowy). Olejki schnące są szybko absorbowane przez skórę, dlatego sprawdzają się przy cerach tłustych i mieszanych. Olejki nieschnące zostawiają na skórze film ochronny, dzięki czemu chronią ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Natomiast półschnące są wyczuwalne na skórze, a jednocześnie dobrze się wchłaniają, co jest korzystne dla cery normalnej.

Jak stosować olejek do skóry? Olejków do pielęgnacji twarzy używać można na trzy sposoby. Może to być aplikowanie oleju na powierzchni twarzy, połączenie kilku kropel wybranego olejku z ulubionym kosmetykiem lub oczyszczanie twarzy z użyciem oleju. Metoda OCM (ang. Oil Cleansing Method) nie tylko usuwa zanieczyszczenia i resztki makijażu, ale dodatkowo regeneruje skórę. Wiele kobiet zastępuje olejami płyn micelarny.

Jak wybrać idealny olejek

Aby uzyskać jak najwięcej korzyści ze stosowania olejów, najważniejszym kryterium jest ich odpowiedni dobór do potrzeb skóry. Niewłaściwie dobrany olej może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego, np. zamiast natłuszczać będzie przesuszać lub zatykać pory. Fatalny wybór może uniemożliwić oczyszczanie olejami.

Jakie są rodzaje olejków do skóry? Ze względu na sposób pozyskiwania oleje dzieli się na tłoczone na zimno, nierafinowane oraz rafinowane. Dzięki tłoczeniu na zimno uzyskuje się najwięcej właściwości odżywczych w związku z zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych. Oleje rafinowane są olejami oczyszczonymi, co oznacza, że podlegają procesowi rafinacji, czyli działania pod wpływem wysokiej temperatury, a czasem są oczyszczane środkami chemicznymi. W wyniku obróbki oleje takie pozbawione są zapachu oraz wielu właściwości odżywczych.

Do cery tłustej, mieszanej i problematycznej polecane są oleje:

*z pestek malin – zmiękcza, wygładza, uelastycznia i regeneruje skórę, zawiera witaminy A i E,

*konopny – spowalnia procesy starzenia, regeneruje skórę, reguluje wydzielanie sebum, odżywia oraz zmiękcza naskórek, łagodzi stany zapalne skóry,

*z pestek winogron – ujędrnia skórę, wyrównuje koloryt, posiada właściwości antyseptyczne i przyspiesza gojenie się ran, bogaty w witaminy A i E.

Do cery normalnej kosmetolodzy zalecają olej kokosowy (bogaty w witaminę E wzmacnia barierę lipidową i nawilża przesuszoną skórę, może być stosowany przez osoby zmagające się z łuszczycą czy AZS) oraz z pestek moreli (głęboko odżywia i nawilża skórę, łagodzi stany zapalne, dzięki witaminom A i E opóźnia procesy starzenia się skóry i wykazuje silne działanie naprawcze naskórka).

Natomiast do cery suchej, mieszanej i dojrzałej warto stosować:

*olej arganowy – dogłębnie regeneruje skórę i opóźnia proces jej starzenia, ma działanie przeciwzapalne, sprzyja szybszemu gojeniu się ran, odbudowuje skórę, ogranicza produkcję sebum,

*olej rycynowy – stymuluje produkcję kolagenu oraz wzrost brwi i rzęs, poprawia elastyczność skóry i głęboko nawilża, stosowany na rozstępy,

*olej ze słodkich migdałów – regeneruje, zmiękcza, wygładza, nawilża i natłuszcza skórę oraz spowalnia procesy starzenia (cera naczynkowa i wrażliwa).

Olejek herbaciany

Do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej sprawdza się olejek z drzewa herbacianego. Łatwo przenika przez skórę oraz zwalcza bakterie odpowiedzialne za powstawanie zmian trądzikowych. Normalizuje pracę gruczołów łojowych i redukuje błyszczenie cery, nie powodując jednocześnie jej wysuszania, wspomaga regenerację skóry. Natomiast olej z opuncji figowej nawilża, zwiększa elastyczność skóry, redukuje przesuszenia i zmniejsza widoczność zmarszczek. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym i łagodzącym sprawdza się w przypadku skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień.

Szukając olejku idealnego, nie można pominąć korzyści, jakie daje nam olejek ylang ylang. Produkt ma właściwości przeciwdepresyjne, przeciwłojotokowe i antyseptyczne. Stosowany jest jako afrodyzjak, antystres i środek uspokajający, także do obniżania wysokiego ciśnienia krwi. Ma wiele zastosowań kosmetycznych. Służy m.in. do utrzymania nawilżenia skóry oraz usuwania i wspomagania leczenia trądziku.