Ylang ylang to egzotyczne drzewo o korzenno-kwiatowym zapachu, który wykorzystywany jest w aromaterapii, kosmetologii, a nawet jako afrodyzjak. Olejek ylang ylang słynie nie tylko z aromatu, ale ma również właściwości lecznicze, w tym antybakteryjne, przeciwłojotokowe, antydepresyjne i łagodzące. Działa korzystnie na układ nerwowy oraz układ krwionośny i pracę serca. Do korzystania z dobrodziejstw olejku zachęcane są także pary przeżywające spadek aktywności seksualnej w związkach. Co trzeba robić, aby nasze życie stało się piękniejsze dzięki fenomenalnym właściwościom tej rośliny?
Ylang-ylang (Cananga odorata) to potoczne określenie jagodlinu wonnego. Czasem określa się go mianem drzewa perfumowanego lub wiecznie zielonego. Dzięki niewielkiemu zapotrzebowaniu na wodę oraz składniki odżywcze doskonale radzi sobie w trudnych warunkach klimatycznych. Jego pierwotnie naturalnym środowiskiem były kraje Azji Południowo-Wschodniej oraz niektóre wyspy Pacyfiku. Później jednak w celach gospodarczych jego uprawy upowszechniono na terenie Ameryki, Afryki, Chin i Indii.
Naturalne składniki kosmetyczne
Jagodlin wonny to wieczne zielone duże drzewo. Wyrasta zwykle do 16-18 metrów, ale niektóre egzemplarze mogą osiągać wysokość nawet 30 m. Znany jest z żółtych kwiatów, które kształtem przypominają gwiazdę. Te zakwitają tylko w nocy, wydzielając intensywną woń i wabiąc w ten sposób zapylające je ćmy. Zbioru kwiatów dokonuje się tuż po wschodzie słońca, by zachować ów niepowtarzalny zapach.
W procesie destylacji parą wodną wytwarza się z nich olejek eteryczny, w skład którego wchodzą wyłącznie naturalne składniki kosmetyczne. Ta metoda pozwala zachować wszystkie przydatne właściwości surowca. Aby uzyskać 1 litr olejku, wymagana jest destylacja parowa ponad 100 kg kwiatów.
Bukiet zapachowy ylang ylang cechuje intensywny, korzenny aromat, który przełamuje nuta kwiatowa. Zapach olejku pomaga w relaksie i stymuluje zmysły, dzięki czemu wykazuje działanie antydepresyjne i podnosi libido. Z tego powodu terapia z wykorzystaniem olejku polecana jest osobom zestresowanym i zmęczonym, a także cierpiącym na obniżenie nastroju i lęki.
Olejki eteryczne
Badania wykazały, że inhalacja olejku ylang ylang może pomóc w obniżeniu poziomu kortyzolu, hormonu stresu, który jest odpowiedzialny za wiele negatywnych skutków stresu na organizm. Dlatego może być on szczególnie korzystny dla osób z wysokim poziomem kortyzolu, które doświadczają chronicznego stresu.
Olejki eteryczne z ylang ylang mają działanie rozluźniające, a znawcy twierdzą, że wprowadzają magiczną i egzotyczną atmosferę w sypialni. Działa jako naturalny afrodyzjak, który pomaga w pobudzeniu zmysłów i poprawie nastroju, może pomóc w zwiększeniu poziomu libido i poprawie funkcji seksualnych. Słodki, przyjemny, kwiatowy zapach olejku może poprawić libido i wzmocnić napięcie w sypialni dzięki silnym właściwościom relaksującym i kojącym. Zapach kwiatów wiecznie zielonego drzewa stanowi główną nutę zapachową w kosmetykach Chanel Nº 5.
Pielęgnacja cery tłustej
W kosmetyce olejek ylang ylang z powodzeniem wykorzystuje się w pielęgnacji skóry tłustej. To jeden z nielicznych produktów olejowych służących do pielęgnacji tego typu naskórka. Narzędzie pomaga wyeliminować czarne plamy, normalizuje pracę gruczołów łojowych i zwęża pory. Skóra już po pierwszym użyciu staje się bardziej matowa i gładka.
Wpływa na zmniejszenie produkcji sebum, wspierając w walce z problemami trądzikowymi. Wykazuje właściwości antybakteryjne i nawilżające, przyspiesza gojenie skóry, a także skutecznie zwalcza nieestetyczne blizny i rozstępy. Dzięki właściwościom antyseptycznym przyspiesza proces gojenia ran (otarć, zadrapań) i zmniejsza widoczność blizn. Jest także pomocny w redukcji przebarwień i zapewnia skórze młodzieńczy wygląd. Na jego bazie można przygotować domowe kosmetyki przeciwłojotokowe, których zadaniem jest pielęgnacja cery tłustej.
Przeciwdziałanie infekcjom skórnym
Kwiaty drzewa ylang ylang mają silne działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Tworzą na skórze szczelną barierę, zapobiegając wnikaniu patogenów. Z powodzeniem zwalczają zwłaszcza bakterie Gram-dodatnie, przez co olejek jest pomocny w odkażaniu ran. Według niektórych badań, jagodlin wonny pomaga w walce z różnymi wirusami. Aromat olejku ylang ylang działa hipotensyjnie na układ krwionośny, czyli obniża i reguluje ciśnienie krwi.
Ylang ylang wykazuje silne działanie przeciwzapalne, hamując aktywację leukocytów w trakcie odpowiedzi zapalnych o ostrym przebiegu. Badania dowiodły, że w tym zakresie ma o 60 proc. większą skuteczność od aspiryny. Ma również nieprzecenione właściwości przeciwutleniające. Hamując produkcję wolnych rodników, zapobiega uszkodzeniom oksydacyjnym. Ogranicza w ten sposób ryzyko rozwoju wielu chorób, np. nowotworów i schorzeń układu sercowo-naczyniowego, a także opóźnia procesy starzenia.
Zalety olejków naturalnych
W przypadku olejku ylang ylang sprawdzają się wszystkie zalety olejków naturalnych. Zapach olejku rozprowadzony wieczorem w mieszkaniu za pomocą dyfuzora, nawilżacza powietrza lub kominka aromaterapeutycznego ułatwia sen i sprzyja relaksacji. Jest niezastąpiony w pielęgnacji włosów i paznokci. Nadaje im zdrowego blasku i intensywnie nawilża. Może być stosowany w postaci płukanek do włosów albo jako dodatek do szamponu czy odżywki. Olejek chroni przed promieniami UVA i UVB. Używany na skórę i włosy chroni je przed przesuszeniem i uszkodzeniami powodowanymi przez słońce.