To przerażające, ale pot niektórych osób po prostu śmierdzi! Przykry zapach zależy m.in. od stresu, w jakim żyje człowiek, poziomu hormonów, chorób, palenia papierosów, używanych kosmetyków czy przyjmowanych leków. Często do zmiany zapachu potu przyczynia się dieta. Substancje odżywcze dostarczane wraz z pokarmami są wydalane z organizmu wraz z potem i decydują o jego zapachu. Co i jak jeść, aby nie odpychać innych przykrym zapachem?
Pot wydzielany przez człowieka w 98 proc. składa się z wody, a pozostała część to sól, kwas mlekowy, mocznik, amoniak oraz minerały, takie jak żelazo, potas i magnez. Pocenie się jest naturalnym procesem fizjologicznym, który przez cały czas zachodzi w naszym organizmie. Dzięki poceniu się usuwamy z ciała toksyny, których nagromadzenie mogłoby okazać się dla nas szkodliwe.
W momencie gdy temperatura na zewnątrz wzrasta, rośnie także temperatura ciała. Aby nie dopuścić do przegrzania, nasz organizm zaczyna rozpraszać ciepło. Naczynia krwionośne rozszerzają się, aby w ten sposób oddać ciepło otoczeniu. W tym samym czasie pot parujący ze skóry absorbuje energię cieplną z ciała i w ten sam sposób obniża jego temperaturę.
Śmierdzący pot przyczyny
Dlaczego pot śmierdzi? Zapach potu może być zwiastunem różnych chorób, m.in. cukrzycy, niewydolności nerek czy wątroby, a nawet nowotworów. Śmierdzący pot może przypominać zapach acetonu, zgniłych owoców, octu lub moczu. Wyniki badań wskazują, że woń potu zmienia się w zależności od rodzaju schorzenia. Np. jeśli przypomina gnijące owoce, może to oznaczać nierozpoznaną lub źle leczoną cukrzycę.
Ale nie tylko choroby są przyczyną przykrego zapachu potu. Może do tego prowadzić także niewystarczająca ilość spożywanej wody, wysoko przetworzona żywność, posiłki typu fast food, nadmiar soli i ostrych przypraw, spożywanie dużych ilości czerwonego mięsa, cebuli, czosnku, szparagów czy warzyw kapustnych. Intensywność woni zależy również od przyjmowanych leków oraz palenia papierosów.
Pot śmierdzi moczem
Pot może cuchnąć jak mocz, co zdaniem lekarzy sugeruje zaawansowaną niewydolność nerek. Przykremu zapachowi towarzyszą wtedy takie objawy, jak osłabienie i długotrwałe zmęczenie, dolegliwości ze strony układu kostnego, suchość skóry, ziemiste zabarwienie skóry. Ale np. pot o zapachu nieświeżego piwa może wskazywać na gruźlicę.
Pot śmierdzący cebulą
W medycynie dość często spotyka się przypadki osób, których pot przypomina zapach cebuli. Bardzo śmierdzący pot nie jest jednak dowodem spożywania zbyt dużej ilości potraw zawierających cebulę. W pocie znajdują się związki siarki, które są przekształcane przez bakterie w związki organiczne będące odpowiednikami alkoholi. W konsekwencji pot przyjmuje zapach cebuli połączonej z cytrusami. Z ostro-kwaśnym potem mają problem głównie kobiety, gdyż w ich pocie znajduje się duża ilość związków siarki.
Śmierdzący pot pod pachami
Pot jest produkowany przez dwa rodzaje gruczołów potowych: ekrynowe oraz apokrynowe. Gruczoły ekrynowe występują samoistnie i są oddzielnym przydatkiem skóry. Pot przez nie produkowany jest bezbarwny i bezwonny. Natomiast gruczoły apokrynowe występują wraz z gruczołami łojowymi oraz aparatem włosowym (są zlokalizowane w okolicy mieszków włosowych). Pot wydzielany przez nie ma charakterystyczny ostry zapach, a za jego obecność są odpowiedzialne bakterie, które w naturalny sposób występują na skórze, przy czym pot stanowi dla nich idealną pożywkę. W sprzyjających warunkach bakterie zaczynają się rozmnażać i żerować.
Nadmierne pocenie się pod pachami i często towarzyszący temu śmierdzący pot mogą mieć swoje źródło w braku odpowiedniej higieny. Okolice pod pachami stwarzają idealne warunki dla rozwoju bakterii. Brak regularnego i dokładnego mycia prowadzi do nagromadzenia się potu i w efekcie przykrego zapachu. Inną przyczyną nieprzyjemnego zapachu pod pachami jest zły dobór preparatów, które mają hamować lub maskować wydzielanie potu. Przykry zapach pod pachami może być wynikiem złej diety. Dolegliwość może być na tyle intensywna, że ubrania po praniu śmierdzą potem.
Śmierdzący pot u dziecka
W przypadku małych dzieci nadmierna potliwość często dotyczy stóp, co wiąże się z niedostateczną dojrzałością układu termoregulacji i może przejść wraz z wiekiem. Może być ona również wynikiem krzywicy, mukowiscydozy, zaburzeń gospodarki hormonalnej, cukrzycy, otyłości czy grzybicy, przewlekłego zakażenia lub nawet nowotworu.
Obfite pocenie może być reakcją emocjonalną na stres. Wymagające zadania szkolne, napięte relacje w rodzinie czy z rówieśnikami, nadmiar obowiązków to tylko niektóre sytuacje, w których gruczoły odpowiedzialne za chłodzenie temperatury ciała zaczynają pracować nadmiernie. U nastolatków pocenie się może być przejściowym problemem związanym z burzą hormonalną charakterystyczną dla tego okresu.
Śmierdzący pot jak zwalczyć
Przykry zapach potu wynikający z przemiany materii można ograniczyć, pamiętając o codziennym myciu całego ciała. Do pach powinniśmy używać mydła antybakteryjnego. Wskazana jest depilacja lub golenie pach, co pomaga potowi sukcesywnie i efektywnie odparowywać.
Niezbędne jest noszenie ubrań z tkanin naturalnych, które zapewniają optymalną cyrkulację powietrza i pozwalają skórze oddychać. Warto stosować antyperspiranty i dezodoranty z jonami srebra, które zabija bakterie, a także pomyśleć o zmianie diety oraz stylu życia. Jeśli domowe sposoby nie okażą się skuteczne, trzeba udać się do lekarza.