Ataki paniki – a życie codzienne dotkniętych nimi osób

Ataki paniki są bardzo intensywnymi przeżyciami, które mogą znacznie wpłynąć na codzienne życie osoby, która z nimi się boryka. Przyczyny ich wystąpienia mogą być różne, niezależnie jednak od tego należy poszukiwać specjalistycznej pomocy. Istotny jest także wpływ bliskich, rodziny, otoczenia przyjaciół oraz wypracowanie sobie rozwiązań, które pomogą na bieżąco radzić sobie z atakami paniki, gdy do nich dochodzi.

kobieta atak paniki

Ataki paniki i ich wpływ na życie codzienne

Osoba z atakami paniki może niesłusznie dążyć do unikania sytuacji, które kojarzą jej się z poprzednimi atakami. To może prowadzić do ograniczenia życia i utrudniać wykonywanie codziennych zadań. Może zdecydować o zawieszeniu swojej aktywności towarzyskiej, zawodowej, edukacyjnej lub w innym obszarze swojego życia. 

Ataki paniki mogą również powodować trudności w skupieniu uwagi i skutkować obniżoną wydajnością w pracy lub w szkole. Ponadto mogą powodować, że dana osoba zaczyna wątpić w siebie i swoje zdolności, co z kolei może prowadzić do zwiększonej niepewności na co dzień. 

Ataki paniki mogą również prowadzić do trudności ze snem, co z kolei może wpłynąć na ogólną kondycję fizyczną i psychiczną danej osoby. W rezultacie mogą być też przyczyną wycofywania się z życia społecznego, unikania kontaktu z ludźmi i utraty dotychczasowych zainteresowań. To prowadzi natomiast do izolacji społecznej, niesprzyjającej ogólnemu zdrowiu psychicznemu. 

Warto też podkreślić, że ataki paniki powodują zwiększone napięcie psychiczne, emocjonalne, mięśniowe, które może utrzymywać się nawet po zakończeniu samego ataku. To może prowadzić do chronicznego stresu i pogorszenia zdrowia fizycznego i psychicznego. 

Osoby z atakami paniki powinny szukać pomocy u specjalisty, takiego jak psychoterapeuta czy psychiatra, aby nauczyć się radzenia sobie z atakami paniki i uniknąć negatywnych skutków, jakie mogą one wywoływać w codziennym życiu. Terapia behawioralna i poznawczo-behawioralna są skutecznymi metodami leczenia ataków paniki, które mogą pomóc w radzeniu sobie z zaburzeniem i poprawie jakości życia. 

Ataki paniki na co dzień – w jakich sytuacjach mogą wystąpić?

Ataki paniki mogą występować w różnych sytuacjach, miejscach i momentach. Mogą pojawić się niespodziewanie, bez wyraźnej przyczyny, ale też w związku z określonymi czynnikami lub sytuacjami. Mogą być to stresujące wydarzenia życiowe, takie jak śmierć bliskiej osoby, rozwód, utrata pracy lub poważna choroba.

Atak paniki objawy mogą też nasilać się w sytuacjach wymagających interakcji z innymi ludźmi, takich jak publiczne przemówienia lub spotkania biznesowe. 

Ataków paniki doświadczają też osoby z agorafobią lub klaustrofobią, czyli lękiem przed otwartymi lub zamkniętymi przestrzeniami. Mogą cierpieć z powodu ataków paniki w miejscach, gdzie czują się uwięzione lub niebezpiecznie, takich jak kina, teatry, sklepy, a także na otwartej przestrzeni.

Ponadto ataki paniki mogą pojawić się również w odpowiedzi na stresujące sytuacje, takie jak egzamin, ważna prezentacja, czy trudna rozmowa z szefem.

Warto też podkreślić, że na ataki paniki wpływ ma nadużywanie alkoholu, zmęczenie i brak snu, a także ogólne niedyspozycje dotyczące zdrowia psychicznego: stres pourazowy, zaburzenia nastroju, depresja.

 

Wpis partnera. Fot. materiały prasowe.