Jak poradzić sobie z intensywnym zapachem potu?

Dbasz o higienę, używasz dezodorantów, a i tak czujesz dziwny zapach skóry? Nie bagatelizuj tego problemu – wyjaśniamy, co o Twoim zdrowiu może mówić cebulowy, acetonowy lub inny nieprzyjemny zapach potu. Jak sobie z nim poradzić? Gdzie szukać przyczyny?

Jak poradzić sobie z intensywnym zapachem potu

Dlaczego człowiek się poci?

Każdy dorosły człowiek ma dwa rodzaje gruczołów odpowiedzialnych za produkcję potu. Gruczoły ekranowe produkują bezwonny i bezbarwny pot – pocenie się służy w ich przypadku do termoregulacji i usuwaniu toksyn z organizmu. Chroni organizm przed przegrzaniem. Drugim rodzajem są gruczoły apokrynowe, znajdujące się np. pod pachami i w pachwinach. To właśnie one są odpowiedzialne za produkowanie potu o nieprzyjemnym zapachu, który pojawia się w momencie rozwijania się na ciele człowieka bakterii – pot jest dla bakterii doskonałą pożywką.

Dlaczego niektórzy pocą się mniej, a inny więcej?

Jeśli intensywnie pocisz się na dłoniach, na stopach czy pod pachami, być może cierpisz na nadpotliwość, czyli nadmierną aktywność gruczołów potowych. Co może być podłożem tego problemu? Różne problemy zdrowotne, na przykład nadczynność tarczycy, choroby nerek, kandydoza czy też cukrzyca. Dlatego nie można bagatelizować tego problemu i należy zasięgnąć konsultacji lekarskiej.

Dziwny zapach potu – przyczyny

Również wtedy, gdy poczujesz dziwny, na przykład cebulowy zapach potu, warto zgłosić się do lekarza, by znaleźć przyczynę. Nieprzyjemny zapach potu może być też wynikiem niewydolności nerek – pot pachnie moczem. Gdy jego woń przypomina zapach wątróbki, może to być oznaka niewydolności wątroby. W wyniku stresu i przyjmowania leków również może zmienić się zapach potu. Choroby uwarunkowane genetycznie, takie jak fenyloketonuria czy trimetyloaminuria to kolejne przyczyny dziwnego zapachu skóry.

Jak poradzić sobie z nadpotliwością?

Oczywiście  należy szczególnie dbać o higienę. Stosowanie dezodorantów zapobiega powstawaniu zapachu potu i hamowaniu rozwojowi bakterii. Gdy dezodoranty są niewystarczające, należy sięgnąć po antyperspiranty, które blokują wydzielanie potu – zwężają pory i ujścia gruczołów potowych. Mogą zawierać związki glinu lub kompleksy glinowo-cyrkonowe. Dostępne są też tak zwane blokery potu, które zapewniają skuteczność nawet przez 72 godziny. Mogą być na bazie minerałów i oligocynku, które efektywnie regulują proces wydzielania potu.

Jeśli jednak pocenie jest tak silne, że produkty dermatologiczne nie pomagają i utrudnia codzienne aktywności czy pracę zawodową, możesz sięgnąć po sposoby profesjonalne, takie jak redukcja gruczołów potowych metodą chirurgiczną lub laserowe zablokowanie ich aktywności.

Czy dieta ma wpływ na zapach potu?

Tak, dieta może wpływać na zapach skóry i potu. Na przykład czosnek, cebula i curry, a także ostre przyprawy mogą przenikać przez skórę. Po wypiciu alkoholu możesz pachnieć octanem, a po zjedzeniu czerwonego mięsa – zgniłym jajem. Natomiast jeśli dieta jest bogata w szparagi i warzywa kapustne, Twój zapach może nabrać siarkowej woni.

Jeśli jednak pot pachnie niepokojąco bez względu na rodzaj diety i trzymanie się zasad higieny, koniecznie zgłoś się do lekarza, który zleci wykonanie badań i pomoże ustalić przyczynę.

Materiał partnera.