Łysieć mogą wszyscy – kobiety i mężczyźni w każdym wieku. Najczęstszą przyczyną wypadania włosów jest łysienie telogenowe, które może być konsekwencją długotrwałego stosowania leków, dużego stresu, zatruć, porodu, ciężkich infekcji, ale także zaburzeń hormonalnych. Ile trwa łysienie telogenowe i na czym polega leczenie? Okazuje się, że jeśli podejmiemy odpowiednie kroki, to nie dojdzie do całkowitego wyłysienia i włosy mogą się odbudowywać nawet w pół roku!
Łysienie telogenowe należy do najczęstszych przyczyn wypadania włosów u kobiet i u mężczyzn. Jak tłumaczą trycholodzy, dochodzi wtedy do zaburzenia proporcji ilości włosów w fazie wzrostu i w fazie spoczynku. Oznacza to, że łysienie jest spowodowane wydłużeniem fazy spoczynku włosów. Na czym polegają te zjawiska i czy łysienie telogenowe można leczyć?
Łysienie telogenowe przyczyny
Włosy człowieka nie rosną w sposób ciągły, lecz podlegają cyklicznej wymianie. Cykl wzrostu włosa dzieli się na trzy części: fazę wzrostu (anagen), która trwa 2-5 lat, fazę spoczynku (telogen) trwającą kilka miesięcy oraz krótką fazę przejściową (katagen), która obejmuje tylko 0,5-1 proc. włosów. U zdrowej osoby zdecydowana większość włosów (80-85 proc.) znajduje się w fazie anagenu.
U zdrowego człowieka telogen obejmuje 10-20 proc. włosów skóry głowy. W trakcie tej fazy włos ulega osłabieniu, zahamowany zostaje jego wzrost, a ostatecznie wypada, by w jego miejsce mógł pojawić się nowy. Wraz z myciem i czesaniem wypada nam zwykle około sto włosów dziennie, co stanowi niewielki procent ogólnej liczby i nie jest podstawą do niepokoju. Z łysieniem telogenowym mamy do czynienia wówczas, gdy proporcje pomiędzy ilością włosów w poszczególnych fazach wzrostu zostają zaburzone.
Łysienie telogenowe objawy
Najważniejszym objawem łysienia telogenowego jest nadmierne wypadanie włosów na głowie w okolicy czołowej oraz pozostałych częściach ciała. Włosy zostają wówczas na szczotce, w sitku pod prysznicem, na podłodze czy na pościeli. Ale nie wypadają one zwykle równomiernie z całej głowy. Dlatego nie pojawiają się łyse place, lecz przerzedzenia i lekkie prześwity miejscowe. Jeśli po pewnym czasie w wyłysiałych miejscach włosy zaczynają odrastać, to oznacza to, że mieszki włosowe nie zostały uszkodzone.
Łysienie telogenowe polega więc na tym, że coraz większy odsetek włosów znajduje się w fazie spoczynku, a zmniejsza się ilość włosów pozostających w dwóch początkowych stadiach wzrostu. W tym typie łysienia wypadanie i niszczenie, czyli po prostu śmierć włosów, następuje znacznie częściej niż proces wzrostu nowego włosa. Choroba występuje w każdym wieku, także u ludzi młodych, a nawet w rzadkich przypadkach u dzieci.
Łysienie telogenowe ile trwa
Trycholodzy wyróżniają dwa rodzaje łysienia telogenowego: ostre oraz przewlekłe, które różnią się okresem wypadania włosów. Czas wzmożonej utraty włosów w zależności od rodzaju schorzenia trwa od około 3 do nawet 12 miesięcy. Najbardziej dotkliwe jest przewlekłe łysienie telogenowe, gdy proces wypadania włosów utrzymuje się przez więcej niż 6-8 miesięcy. Cechą charakterystyczną tego schorzenia są przejściowe stany poprawy i ponownego zaostrzenia objawów. Utracie włosów mogą towarzyszyć bóle skóry głowy oraz nadwrażliwość (trichodynia).
Łysienie telogenowe ostre polega na nagłym i intensywnym przerzedzeniu włosów o charakterze rozlanym. Poprawa często następuje samoistnie, przy czym włosy odrastają w czasie 4-6 miesięcy. Zmiany są zwykle odwracalne, ale wiele zależy od indywidualnych czynników oraz podjętych metod leczenia. Ostre łysienie telogenowe kończy się zwykle pełnym odrostem włosów.
Łysienie telogenowe leczenie
W przypadku stwierdzenia nadmiernego wypadania włosów, które trwa kilka tygodni, powinniśmy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje nas na podstawowe badania krwi, np. morfologię. Podczas diagnostyki lekarz zapyta nas o przyjmowane leki czy zmiany w diecie. Dermatolog lub trycholog może skierować nas na badanie, które pozwala określić, jaki procent włosów na głowie znajduje się aktualnie w fazie telogenu. Jeśli trichogram wykaże, że jest ich więcej niż 40-50 proc., będzie to podstawa do stwierdzenia przewlekłego łysienia telogenowego.
Leczenie łysienia telogenowego polegać może na hamowaniu katagenu, stymulacji anagenu lub hamowaniu wypadania włosów telogenowych. Jednym z najczęściej stosowanych leków jest minoksydyl, który przedłuża stadium anagenu. Lekarz zaleca także dodatkowo suplementację żelazem, omega-3, cynkiem, witaminami z grupy B oraz biotynami. Trycholog może nam wskazać indywidualnie dobraną metodę pielęgnacji włosów. Np. sposób mycia skóry głowy może ograniczyć ryzyko wypadania włosów.
Łysienie telogenowe a androgenowe
Najczęstszym schorzeniem mogącym przypominać łysienie telogenowe jest łysienie androgenowe. Wbrew nazwie dotyczy ono zarówno kobiet, jak i mężczyzn i jest wynikiem działania dihydrotestosteronu. Substancja ta powoduje nieodwracalne wypadanie włosów aż do całkowitego wyłysienia w skrajnych przypadkach. Łysienie androgenowe koncentruje się na skroniach i w okolicy czołowej. Są skuteczne leki przeciwko tej postaci nadmiernego wypadania włosów, ale wiążą się ze skutkami ubocznymi. Skuteczność terapii nie zawsze jest zadowalająca.