Wypadanie włosów po ciąży – skąd się bierze?

Każda kobieta chce mieć piękne, gęste i lśniące włosy. Ich stan jest najbliższy ideału w okresie ciąży. Włosy stają się wtedy mocniejsze i wyglądają zdrowiej niż przed ciążą. Niestety, nie trwa to długo, gdyż wkrótce po porodzie włosy zaczynają wypadać, co przez lekarzy nazywane jest łysieniem poporodowym. Skąd się to bierze i czy warto rozpaczać, gdy po ciąży nadmiernie wypadają włosy?

wypadanie włosów po ciąży

Wiele kobiet po ciąży boryka się z problemem nadmiernie wypadających włosów, które do jeszcze niedawna były w świetnej kondycji. Przez dziewięć miesięcy jej trwania dzięki podwyższonemu stężeniu estrogenów włosy były grubsze i było ich zdecydowanie więcej. Po porodzie poziom estrogenów powraca do normy, a prolaktyny, czyli hormonu stymulującego produkcję pokarmu wzrasta. Obie te zmiany hormonalne wpływają na cykl życia włosa, przyczyniając się do nadmiernego wypadania.

Dlaczego po ciąży wypadają włosy

Wzmożone wypadanie włosów po ciąży jest przyczyną zauważalnych przerzedzeń na całej powierzchni głowy, a w szczególności w okolicy skroni. Dzieje tak się z powodu rośnięcia w tym miejscu cieńszych i delikatniejszych włosów. Panie nie powinny jednak obawiać się, że dojdzie do całkowitego wyłysienia. Jak twierdzą lekarze, wypadną wszystkie te włosy, które i tak normalnie wypadłyby przez dziewięć miesięcy. Kobiety w połogu mają wrażenie jakby włosy „wypadały garściami”. Jeśli dziecko urodzi się zimą, wypadanie włosów po ciąży może się dodatkowo nasilić.

Ale nie tylko zmiany hormonalne są przyczyną wypadania włosów, gdyż łysienie poporodowe może być także spowodowane anemią, zaburzeniami w wchłanianiu się żelaza lub witaminy B12, co skutkuje ich niedoborem, niewłaściwym odżywianiem, chorobami tarczycy, stresem czy niewłaściwą pielęgnacją. Jeśli doszło do znacznego przerzedzenia włosów, wystąpiły objawy łysienia (wypadanie włosów na szczycie głowy) lub pojawił się łupież lub łojotok, warto udać się do lekarza dermatologa.

Jak długo wypadają włosy po ciąży

Podczas ciąży za sprawą hormonów włosy były grubsze i było ich o wiele więcej niż wcześniej. Nagle w ciągu 1-3 miesięcy od urodzenia dziecka zaczynają wypadać garściami. U niektórych kobiet trwa to krótko, a u innych wypadające włosy po ciąży stają się dokuczliwym problemem. Włosy wypadają do około roku, przy czym najintensywniej przez 1,5-6 miesięcy od porodu.

Przyczyną wypadania włosów przez okres dłuższy niż dziewięć miesięcy jest karmienie piersią, gdyż wydzielana w tym czasie prolaktyna wpływa bezpośrednio na cykl życia włosa, który zbyt wcześnie przechodzi w fazę spoczynku (dochodzi do zahamowania jego wzrostu). Powrót hormonów do poziomu sprzed ciąży trwa do momentu zakończenia karmienia piersią.

Co na wypadanie włosów po ciąży

W aptekach dostępna jest szeroka gama preparatów wspomagających odbudowę i regenerację włosów, lecz nie wszystkie mają skład odpowiedni dla kobiet karmiących. Najbardziej szkodliwy jest brak witamin C, E, B1, B2, B6, B12, A oraz L-cysteiny, DL-metioniny, pantotenianu wapnia, żelaza, cynku i miedzi. Dobierając odpowiedni suplement poprawiający kondycję włosów, należy pamiętać o jego zbilansowanym składzie. Preparaty te powinny zawierać nie tylko witaminy, ale również aminokwasy, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu włosów.

Na wypadanie włosów po ciąży zaleca się stosowanie preparatów zawierających aminokwasy siarkowe i egzogenne, które stanowią podstawowy czynnik budulcowy włosów. Biotyna hamuje nadmierne wypadanie włosów i stymuluje ich ponowny wzrost. Ważne jest także dostarczanie od wewnątrz witaminy B5, czyli kwasu pantotenowego, który utrzymuje wodę w łodydze włosa. Dzięki temu uzyskujemy efekt nawilżonych, pełnych blasku włosów. Dodatkowo przestają się łamać i rozdwajać oraz zwiększają objętość.

Odpowiedź na pytanie, co na wypadające włosy po ciąży musi zawierać także wskazówki dotyczące właściwej diety. Powinna ona składać się z produktów bogatych w białko i aminokwasy siarkowe (mięso, jajka, przetwory zbożowe, potrawy z żelatyną), cynk (ryby i owoce morza, rośliny strączkowe, wyroby pełnoziarniste, orzechy, pestki dyni), krzem (płatki owsiane, otręby, przetwory mleczne, ryż, czosnek, cebulę, buraki), żelazo (mięso, zielone warzywa liściaste), magnez (otręby, zboża, mleko, mięso, orzechy), witaminy z grupy B (produkty zbożowe, kasze, drożdże, jajka), wapń (nabiał, owoce i warzywa oraz niektóre wody mineralne, jogurty z kulturami bakterii) oraz witamina PP (chude mięso, drożdże piwne, suszone brzoskwinie, wątróbka, tuńczyk, migdały, grzyby czy groszek).

Wcierki na wypadanie włosów po ciąży

Stosując uzupełniającą kurację oraz lepsze odżywianie, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Ważna jest także odpowiednia pielęgnacja włosów po ciąży. Dotyczy to w szczególności wcierek z kozieradki (pomocna również w przypadku łupieżu), skrzypu polnego (hamuje wypadanie włosów i przyspieszająca ich wzrost, wzmacnia cebulki włosowe), mięty pieprzowej, pokrzywy, szałwii, łopianu, aloesu (łagodzi i nawilża podrażnioną skórę głowy, poprawia jej kondycję) lub z czarnej rzepy.

Wcierki do włosów należy stosować systematycznie i nie zrażać się tym, że efekty nie pojawią się od razu. Znaczną poprawę kondycji włosów można zaobserwować po kilku tygodniach. W aptekach znajdziemy również produkty hamujące łysienie poporodowe o silniejszym działaniu, które zawierają kompleksy aktywnych składników eliminujących przyczyny wypadania włosów.