SPA dla stóp – zrób sama doskonałe kosmetyki DIY

Domowe spa dla stóp

Zbliża się lato, a wraz z nim sezon na otwarte obuwie. To, co dotąd ukrywaliśmy w grubych skarpetach oraz zabudowanych butach, nie wygląda najlepiej. Szorstkie pięty, brzydkie paznokcie, sucha skóra, otarcia od niewygodnych butów – czas uraczyć stopy serią zabiegów kosmetycznych, które możesz przygotować w domu. Jeśli zamierzasz pokazać się na ulicy czy plaży w sandałach i klapkach, sprawdź jak odzyskać swoje stopy dla siebie!

Po ciężkim dniu pracy lub godzinach spędzonych na zakupach ulgę przynosi masaż stóp. Receptory, które znajdują się na stopach są połączone z organami wewnętrznymi. Dlatego stymulowanie odpowiednich punktów na stopie wpływa na równowagę całego organizmu, pomaga wyciszyć umysł i ułatwia zasypianie. Inną udręką kobiet są spękane pięty i sucha skóra na stopach. Można to zmienić dzięki spa dla stóp.

Domowe spa dla stóp

Wiele dobrego możesz zrobić dla swoich stóp dzięki kąpielom. Moczenie stóp ułatwi pozbycie się zrogowaciałego naskórka. Dodatkowo kąpiel stóp w specjalnej misce z rollerami pomoże wykonać delikatny masaż. Ważna jest temperatura wody, gdyż kąpiel stóp nie powinna być zimna, ale rozgrzewająca. Jednak moczenie nóg w misce z wodą to za mało. Najlepiej dodać do niej preparaty lub zioła.

Zioła nadadzą wodzie przyjemny zapach oraz wspomogą regenerację skóry, przynosząc korzyści zdrowotne dzięki właściwościom aromaterapeutycznym. Możesz użyć lawendy, która ma uspokajający zapach oraz przeciwdziała nadmiernej potliwości stóp. Na opuchnięte kostki pomoże drobno posiekana natka pietruszki. Wystarczy, że zalejesz ją wrzątkiem na 15 minut, po czym wlejesz wywar do miski z wodą, by zanurzyć stopy. Z kolei kąpiele z imbirem działają rozgrzewająco i pobudzają krążenie.

Kąpiel dla stóp jak zrobić

To naprawdę proste. Wystarczy, że do plastikowej miski wlejesz ciepłą wodę i uzupełnisz ją o sól do stóp. Dodatkowo możesz dodać do wody kilka kropel oliwki dla dzieci, olejku eterycznego czy innych preparatów, dzięki którym kąpiel dla stóp przyniesie jeszcze więcej korzyści, np.  nawilżająca gliceryna.

Relaksacyjne kąpiele dla stóp powinny być wykonywane wieczorem. Właśnie wtedy stopy są najbardziej zmęczone po ciężkim dniu spędzonym w szpilkach. Przed rozpoczęciem kąpieli trzeba dokładnie zmyć lakier oraz starannie przyciąć paznokcie. Aby przygotować kąpiel z solą morską, wystarczy pół szklanki soli morskiej ugotować w 1-2 litra wody. Następnie należy poczekać aż woda ostygnie do właściwej temperatury. Gorąca woda wydaje się najbardziej relaksująca, lecz nie działa korzystnie na układ krwionośny. Dlatego poleca się stosować sól z wodą o temperaturze ciała lub nieznacznie ją przekraczającą.

Jaka sól do kąpieli stóp

Przed przystąpieniem do kąpieli sól musi dokładnie rozpuścić się w wodzie. Dopiero wtedy można zamoczyć stopy w mieszance. Warto wiedzieć, że sól ma właściwości relaksacyjne, które powodują, że stopy stają się mniej zmęczone oraz spuchnięte. Taka kąpiel działa także na obolałe nogi.

Szczególnie cenna jest sól morska lub himalajska, które cechują się zdecydowanie wyższym stopniem zmineralizowania niż tradycyjna sól kamienna. Kąpiel w roztworze z soli morskiej pomaga zdezynfekować stopy, czyli usunąć z nich bakterie i zarodniki grzybów. Warto sprawdzić dobroczynną moc soli z Morza Martwego, która łagodzi problemy z łuszczycą, egzemą czy alergią.

Kosmetolodzy polecają sól angielską zwaną siarczanem magnezu, która może działać relaksująco, antybakteryjnie, odmładzająco oraz przeciwzapalnie. Sól z dodatkiem olejku miętowego stosowana jest na nadmierną potliwość, a sól borowinowa wskazana jest dla osób z chorymi stawami. Sól ciechocińska rekomendowana jest do moczenia nóg po złamaniach i zwichnięciach.

Kąpiel do stóp z olejkami eterycznymi

Do miski z ciepłą wodą możesz wlać kilka kropel olejku eterycznego. W drogeriach dostępny jest szeroki wybór dodatków do kąpieli. Możesz kierować się ulubionym zapachem lub postawić na konkretne właściwości. W przypadku pożółkłych, nierównych paznokci i nieładnych skórek sprawdzi się olejek z drzewa herbacianego. Działa antybakteryjne i przeciwgrzybiczo.

W walce z nadmiernym poceniem i intensywnym zapachem zmęczonych stóp pomogą olejek cytrynowy i lawendowy. Wymocz stopy w kąpieli przez co najmniej 20 minut, aby zgrubiała skóra zdążyła zmięknąć. Następnie delikatnie osusz nogi ręcznikiem. W przypadku pojawiających się otarć naskórka w wyniku uprawiania sportu lub tańca zaleca się olejki benzoesowy i lawendowy, które działają rozgrzewająco i uspokajająco.

Po wysiłku fizycznym do masażu odprężającego zaleca się olejki o działaniu przeciwbólowym, np. olejek rozmarynowy, majerankowy, jałowcowy lub lawendowy. Jeżeli zmęczeniu towarzyszą obrzęki, zastosuj olejek cyprysowy, imbirowy lub z kopru włoskiego. Przy skurczach mięśni zaleca się olejki lawendowy, majerankowy, hyzopowy i z czarnego pieprzu.

Kosmetyki DIY dla stóp

Z pewnością przyda ci się maseczka do stóp. Maski to kosmetyki ze skoncentrowaną ilością cennych substancji. Nakładanie ich co najmniej raz w tygodniu na stopy sprawi, że skóra stanie się odżywiona, gładka i świeża. Maski na stopy mogą działać złuszczająco, nawilżająco czy regenerująco.

Aby sporządzić maskę nawilżającą, przygotuj 100 g twarogu, cztery łyżki jogurtu naturalnego, dwie łyżki soku z cytryny i zmieszaj wszystko dokładnie ze sobą. Miksturę nakładaj na stopy, a po jej zmyciu użyj balsamu lub kremu. Po przygotowaniu domowej maski nałóż ją na stopy i pozostaw na 15-20 minut.