Siemię lniane – zastosowanie w pielęgnacji ciała i włosów

Siemię lniane to nasiona lnu zwyczajnego, który jest jedną z najstarszych roślin uprawianych na świecie. Jego łacińska nazwa (Linum usitatissimum) oznacza „bardzo przydatne”, co wskazuje, że już przed wiekami człowiek znalazł dla lnu wiele zastosowań. Każda część rośliny jest wykorzystywana komercyjnie, bezpośrednio lub po przetworzeniu. Dla zdrowia człowieka szczególne znaczenie mają nasiona, które charakteryzują się wysoką wartością odżywczą i szerokimi walorami prozdrowotnymi. Jakie są właściwości nasion lnu i jak przygotować siemię, aby nam pomogło?

siemię lniane na urodę

Z lekcji historii wiemy, że len jest rośliną, z której wytwarzane były tkaniny. W tym celu uprawiano go już w okresie neolitu, czyli ok. 8500 lat p.n.e. Len produkuje małe, płaskie nasiona w kolorze od złotożółtego do czerwonawo-brązowego. Siemię lniane ma chrupiącą konsystencję i orzechowy posmak. Z powodu wielu właściwości prozdrowotnych zaliczane jest do superfoods i wykorzystywane we wspomagającym leczeniu licznych schorzeń.

Siemię lniane do picia

W składzie siemienia lnianego znajdują się m.in. błonnik (działa korzystnie na florę bakteryjną jelit oraz obniża cholesterol), lignany (działanie przeciwnowotworowe i osłonowe na wątrobę), lignina SDG (wzmaga przyrost masy kostnej, korzystnie działa na gospodarkę hormonalną kobiet), kwasy tłuszczowe omega-3 (sprzyjają obniżaniu poziomu trójglicerydów), sterole roślinne (chronią przed wolnymi rodnikami), magnez, potas, wapń, mangan, miedź, cynk i selen oraz witaminy, w tym kwas foliowy, witamina C, witamina E, witamina K, witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B5, B6).

Coraz więcej osób decyduje się na siemię lniane do picia ze względu na jego właściwości zdrowotne. Jest ono wykorzystywane w takich schorzeniach, jak stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej, gardła, stany zapalne przewodu pokarmowego, wrzody żołądka i dwunastnicy, czyraki, owrzodzenia lub ropnie, problemy z wypróżnianiem, zaparcia, zaburzenia gospodarki lipidowej i węglowodanowej oraz w profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego. Niektórzy uważają, że siemię lniane wyleczy łuszczycę. Zdaniem lekarzy, terapeutyczny efekt siemienia wiąże się z jego właściwościami przeciwzapalnymi, co pomaga złagodzić dolegliwości, ale ich nie eliminuje.

Jak zaparzać siemię lniane

Wywar z siemienia lnianego można przygotować z całych ziarenek lub z drobno zmielonych. W tym celu wystarczy dwie łyżki stołowe świeżo zmielonych nasion zalać połową szklanki ciepłej wody i odczekać kwadrans. Możemy też niezmielone nasiona zalać połową szklanki ciepłej wody i odstawić na noc. W nocy ziarna napęcznieją, a napar stanie się kleisty. Oznacza to, że jest gotowy do spożycia.

Jak pić siemię lniane

Zaparzone siemię dobrze jest spożywać 3-4 razy dziennie. Można dodać je do mleka, płatków owsianych, soku czy jogurtu. Siemię lniane świetnie sprawdza się jako posypka do kanapek, dodatek do zup i innych potraw. Wystarczy lekko podgrzać ziarenka na suchej patelni, tak jak pestki słonecznika czy dyni, a następnie dodać do ulubionej sałatki owocowej bądź warzywnej. Można również wykorzystać ziarna lnu jako dodatek przy wypieku chleba.

Siemię lniane na włosy

Nasiona lnu mielonego działają korzystnie na pracę mózgu oraz na kondycję skóry, włosów i paznokci. Len polecany jest do włosów suchych, zniszczonych, rzadkich i wypadających, z rozdwojonymi końcówkami, farbowanych, zniszczonych zabiegami chemicznymi. Siemię przyspiesza wzrost włosów i doskonale je nawilża.

Regularne stosowanie siemienia pomaga w rozwiązaniu problemu przetłuszczających się włosów. Dzięki nasionom lnu włosy są miękkie i jedwabiste w dotyku, mocne i gęste, dłużej wyglądają świeżo. Aby mieć mocne i nawilżone włosy, możesz pić siemię lniane lub stosować domowe kosmetyki (maseczka na włosy i skórę głowy, płukanka, mgiełka do pryskania włosów przy pomocy atomizera).

Oczyszczanie jelit

Nasiona lnu znajdują zastosowanie w oczyszczaniu jelita grubego i korzystnie wpływają na proces spalania tłuszczów. Oczyszczanie jelita przy pomocy siemienia lnianego polega na spożywaniu przez trzy tygodnie z rzędu zamiast śniadania posiłku w postaci kefiru z dodatkiem mąki lnianej. Przez pierwszy tydzień wystarczy jedna łyżka mąki lnianej z dodatkiem 100 ml kefiru, w drugim tygodniu dwie łyżki mąki, a w trzecim trzy łyżki mąki lnianej z dodatkiem 100 ml kefiru.

Olej lniany

Właściwości zdrowotne oleju lnianego znane były już w starożytnym Egipcie. Jest on wytwarzany z nasion lnu tłoczonych na zimno. To preparat bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, które warunkują prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu człowieka. Nie jest on w stanie ich samodzielnie wytworzyć, przez co muszą być dostarczone wraz z pożywieniem.

Nienasycone kwasy tłuszczowe obniżają ogólny poziom cholesterolu, zapobiegają rozwojowi choroby wieńcowej, działają przeciwzapalnie, chronią przed rozwojem wielu schorzeń, m.in. przed cukrzycą, nowotworami czy chorobami układu nerwowego.

Picie oleju lnianego – skutki uboczne

Negatywne skutki picia oleju lnianego pojawiają się bardzo rzadko. Najczęstszymi przyczynami wystąpienia skutków ubocznych są alergia na olej lniany lub przyjmowanie niektórych leków. Do głównych skutków ubocznych należy podrażnienie układu pokarmowego, które może objawiać się w postaci biegunki lub wzdęć. Olej lniany może zaburzać wchłanianie substancji czynnych z niektórych leków, nie jest też wskazany dla osób, które skarżą się na problemy z niedrożnością układu pokarmowego, cierpią na schorzenia wątroby czy tarczycy.