Zwykło się uważać, że ojczyzną sushi jest Japonia. Ta egzotyczna potrawa cieszy się ogromną popularnością na całym świecie i z roku na rok zdobywa coraz większe uznanie Polaków. Polscy smakosze dopiero poznają orientalną kuchnię, dlatego trudno się dziwić, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z istnienia wielu odmian tego przysmaku. W naszym artykule piszemy o najpopularniejszych i czego powinniśmy się po nich spodziewać. Surowa ryba potrafi zadziwić!
Sushi kojarzy się z tradycyjną kuchnią japońską, ale sprawa pochodzenia tej potrawy jest znacznie bardziej skomplikowana. Praprzodkiem sushi jest piklowana ryba kiszona w beczce wraz z gotowanym ryżem. Ta metoda konserwacji ryb pochodzi z Chin, skąd sprowadzono ją do Japonii. W Kraju Kwitnącej Wiśni najpierw przyswoili ją mnisi buddyjscy, którzy ze względów religijnych nie jedli mięsa.
Rodzaje sushi
Wielu osobom sushi kojarzy się z surową rybą, owocami morza, ryżem i wodorostami. Jednak to część wielkich możliwości sushi. O tym, jaką postać może uzyskać ta smaczna potrawa decyduje fantazja sushi mastera oraz składniki dania i sposób podania. W Japonii konsumpcja sushi jest związana ze ścisłą etykietą.
W Japonii istnieje wiele odmian sushi, co wynika nie tylko z regionalnych upodobań kulinarnych, ale także z lokalnej dostępności składników. Poszczególne odmiany różnią się nie tylko składem, lecz także sposobem podawania. W niektórych ryż umieszczany jest na zewnątrz, a w innych w środku. Do najbardziej podstawowych odmian należą maki, sashimi oraz nigiri. Czym się różnią?
Rolka sushi
Sashimi to mięso, zwykle surowe, podawane samodzielnie bez ryżu. To kawałek owoców morza lub mięsa spożywany z sosem sojowym lub wasabi. Nigiri jest podobne do sashimi, ale podawane na prostokątnym kawałku ryżu. Zwykle zawiera ryż i kawałek surowego mięsa na wierzchu. Natomiast w uramaki składniki są zawijane w wodorosty, a ryż znajduje się na zewnątrz.
Sushi to ryż w occie z innymi składnikami, takimi jak mięso, warzywa i wodorosty (tzw. nori). Zwykle sushi podaje się w formie maki lub rolek. Maki to krojone sushi, które tradycyjnie przygotowuje się z arkusza nori zawiniętego w warstwę warzyw, ryżu i ryby. W restauracjach Japończycy najczęściej zamawiają rolki maki sushi z łososiem. Innym klasycznym maki jest rolada z kraba czy z awokado. Ta ostatnia adresowana jest do wegan. Kawałki świeżego awokado zawijane są z wodorostami nori i ryżem octowym.
Hosomaki sushi
Jednym z częściej spotykanych rodzajów sushi jest hosomaki. To cienka rolka z niewielką ilością ryżu i dodatkiem jednego składnika. W zależności od preferencji kulinarnych można wybrać wersję z rybą lub opcję wegetariańską. Najczęściej spotkamy hosomaki z łososiem zwane sake-maki. Delikatny dodatek ryżu, który nie dominuje w smaku potrawy, pozwala na wydobycie aromatu i tekstury ryby.
Sushi hosomaki bardzo często występuje w zestawach, które pozwalają na spróbowanie wielu wersji tego dania. W japońskiej restauracji warto wybrać zestaw kilku hosomaki, aby przekonać się, które składniki smakują nam najbardziej. W wersjach mięsnych hosomaki występuje najczęściej z łososiem, krabem, tuńczykiem, krewetką i węgorzem. Dla wegetarian przeznaczone jest sushi z awokado, ogórkiem, pędami bambusa i rzodkwią marynowaną.
Futomaki sushi
Odmianą bogatszą od hosomaki jest futomaki, które wyróżnia się grubszą rolką i zawiera minimum cztery dowolnie łączone składniki. Podstawą futomaki jest ryż. W tego rodzaju sushi możemy znaleźć szeroki wachlarz różnych składników, m.in. świeże i marynowane warzywa, takie jak awokado, marchew czy mango, które dodają potrawie różnych tekstur i smaków – od chrupkości marchewki do kremowości awokado czy słodkości mango. Ale futomaki to także ryby, owoce morza, surimi (pasty rybne) i kawior. Ich smak jest na tyle silny, że tworzy kontrast z delikatnym smakiem ryżu.
Z czym sushi
Dodatkami, które zwykle podajemy do sushi są marynowany imbir, który jest pocięty w cienkie plasterki, wasabi, czyli zielony ostry chrzan oraz sos sojowy. Imbir służy do przegryzania pomiędzy różnymi kawałkami sushi, gdyż „czyści” kubki smakowe. Wasabi kładziemy bezpośrednio na rolki. W sosie sojowym z kolei maczamy kawałki sushi.
Jaki ryż do sushi
Do przygotowania sushi w warunkach domowych potrzebujemy dobrej jakości ryżu. W handlu dostępny jest specjalny ryż przeznaczony do sushi, który charakteryzuje się krótkimi, klejącymi ziarnami. Nie powinniśmy zastępować go innym, gdyż rolki będą się wtedy rozpadały. Ziarna ryżu trzeba wypłukać kilka razy w wodzie . Następnie odstawiamy opłukany ryż na 15 minut, po czym gotujemy według przepisu podanego na opakowaniu. Ostatnim krokiem jest dodanie octu ryżowego. Zwykle na całe opakowanie ryżu dodaje się 2-3 łyżki.
Niezbędnym składnikiem sushi jest nori, czyli prasowane algi morskie. Rozkładamy je na macie błyszczącą stroną do dołu, a na środku kładziemy warstwę ryżu. Najlepiej robić to maczając co chwilę dłonie w wodzie, aby nie przywierały do alg. Wzdłuż krótszych boków nori zostawiamy puste końce, a na ryż kładziemy ulubione składniki pokrojone w paseczki.
Jak zrobić idealne rolki sushi? Brzegi alg posmarowane ryżem należy docisnąć do siebie w taki sposób, aby dokładnie się skleiły. Niezbędna do tego jest specjalna mata do zwijania rolek oraz ostry nóż, który pomoże później pokroić sushi na równe kawałki.