8 tradycyjnych zabiegów kosmetycznych z całego świata

Od kremów nawilżających z olejku emu po masaże gałązkami dębu, kobiety poszukują egzotycznych i atrakcyjnych zabiegów, by poprawić swą urodę, pozbyć się zmarszczek.

Chociaż na całym świecie w drogeriach można znaleźć taki sam pogrubiający tusz do rzęs, to tradycyjne rytuały piękna bardzo się różnią. Niektóre są mocno powiązane z kulturą danego kraju, oto lista tradycyjnych zabiegów kosmetycznych.

Wikimedia Commons

Tahiti – olej monoi: do masażu twarzy i ciała

Jeden powiew boskiego zapachu tego tahitańskiego olejku z ponad 2000-letnią tradycją i przepadniesz. Zrobione z kwiatów lub pąków gardenii tahitańskiej (uważana z królową kwiatów Tahiti) macerowanych w oleju kokosowym. Olejek monoi ceniony jest za swój luksusowy, romantyczny aromat, intensywne właściwości nawilżające i nadawanie cerze blasku. Jego naturalna działanie kwasu salicylowego pomaga wyrównać koloryt skóry, a zapach odstrasza komary.

Japonia – ryż: puder do twarzy, złuszcza i ma właściwości odtruwające

Japońskie rytuały piękna zaczynają się od tych przyziemnych (złuszczanie za pomocą odchodów jaskółek) poprzez praktyczne (napoje z kolagenem) aż do przerażających (pedicure zawierający moczenie stóp w wodzie pełnej rybek jedzących skórę). Jednak najbardziej ulubiony ze składników kosmetycznych to ten najpowszechniejszy: ryż.

Każde najmniejsze ziarno szczyci się szeregiem właściwości przyjaznych dla skóry. Skrobia ryżowa zmielona na proszek używana jest jako puder pochłaniający nadmiar sebum. Otręby ryżowe, bogate w nawilżające minerały i antyoksydanty, oraz ich łupiny często mielone są na bardzo skuteczny peeling. Nawet sake, napój alkoholowy, jest używany przez japońskie kobiety, które dodają szklaneczkę do kąpieli dla lśnienia skóry i właściwości odtruwających.

Chiny – Gua Sha – poprawia metabolizm i krążenie krwi

Akupunktura to dobrze znana w Chinach metoda lecznicza, ale gua sha jest równie skuteczna. Tłumaczona jako „wydrapywanie gorączki” gua sha to terapia polegająca na dociskaniu natłuszczonej skóry uderzeniami gładkim, okrągłym instrumentem wyglądającym jak Chińska łyżka.

Działanie to usuwa, „wydrapuje” zastoje krwi; krew zbliża się do powierzchni skóry w odpowiedzi na stymulację, pozostawiając pręgi, które znikają po kilku dniach. Gua sha pozwala znormalizować krążenie krwi i przyspiesza metabolizm, terapia może być również używana przy bólach przewlekłych, bólach głowy, problemach z górnymi drogami oddechowymi i problemach z układem trawiennym.

Maroko – olejek arganowy

Ten cudowny olejek pochodzi z drzew, które rosły dziko w Maroku, teraz są zagrożone i są chronione przez UNESCO. Jedno z niewielu drzew, które przetrwało ponad 65 milionów lat, drzewo arganowe jest wyjątkowo wytrwałe. Może przetrwać ponad 200 lat (plotki głoszą, że mogą się odrodzić). Ma ono wyjątkowo trwały układ korzeniowy i jest w stanie przetrwać ogromne upały i susze. Olejek jest bardzo bogaty w witaminę E, kwas linolowy i kwasy tłuszczowe, które odżywiają skórę i wygładzają włosy, usuwają zmarszczki, rozstępy i blizny potrądzikowe.

WikiCommons

Indie: kurkuma – krem przeciwtrądzikowy, nawilżacz

Kiedyś używana do farbowania, kurkuma teraz ceniona jest dzięki swym właściwościom przeciwzapalnym, antyseptycznym, odtruwającym i niwelującym ból. Analizowano kurkumę nawet pod względem jej właściwości antynowotworowych. W kosmetyce kurkumę stosuje się, by zwalczać trądzik (należy wymieszać kurkumę z wodą i miodem i nałożyć na ogniska zapalne trądziku) oraz by zmiękczyć skórę i nadać twarzy blasku.

Meksyk – czekolada: nawilżanie

Źródło zdjęcia – Wikipedia Commons

Drzewo kakaowca i jego owoce odkryto ponad 2000 lat temu w lasach tropikalnych Południowej Ameryki, jednak to Meksykanie i Aztekowie w Meksyku zaczęli wytwarzać z niego czekoladę. Wypełniona przeciwutleniaczami czekolada ma efekty nawilżające (w końcu zawiera masło kakaowe) i zmiękczające skórę.

Dennis Wong dla WikiCommons

Egipt – kąpiel w mleku: złuszcza i odtruwa

Uroda Kleopatry jest już legendarna, a jednym z jej ulubionych rytuałów dla urody była kąpiel w mleku i miodzie. Kwas mlekowy, który występuje naturalnie w mleku delikatnie złuszcza, usuwa martwe komórki, a zawarte w nim witaminy A i D odżywiają i zmiękczają skórę. Mleko może zdziałać cuda w przypadku włosów, którym brakuje połysku, gdyż odżywi je i nada im blask. Mleko dobrze działa zarówno od zewnątrz jak i od wewnątrz.

Juan Carlos Fonseca Mata: WikiCommons

Indonezja – jaśmin: aromaterapia, środek przeciwbólowy

Zapach wydostający się tych maleńkich kwiatków w kształcie gwiazdki pojawia się w wielu legendarnych perfumach, jednak jego zalety to coś więcej niż zapach. Pachnący olejek jaśminowy działa przeciwbólowo; w Indonezji wcierany jest w skórę kobiet podczas porodu, by zmniejszyć bóle porodowe.  Jest używany również w aromaterapii jako środek uspokajający. Herbata jaśminowa stosowana jest jako środek przeciwdepresyjny, to również afrodyzjak.

Jaśmin to symbol piękna, miłości, czystości i świętości, dlatego indonezyjskie panny młode w dniu ślubu wplatają we włosy tuziny kwiatów jaśminu.

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz