Olej z czarnej porzeczki – kiedy warto wprowadzić go do swojej pielęgnacji?

Owoce czarnej porzeczki znane są ze swoich cenionych właściwości zdrowotnych, czyli wysokiej zawartości witamin, minerałów, flawonoidów oraz innych związków, przez co mają działanie przeciwszkorbutowe i antyoksydacyjne. Owoce można mrozić, dzięki czemu możemy włączać je do naszej diety przez cały rok. Wykonuje się z nich dżemy, konfitury, soki i syropy, ale mało osób wie, jakie zastosowanie ma olej z czarnej porzeczki. Okazuje się, że jest ono szersze niż samych owoców!

olej z czarnej porzeczki

Na świecie czarna porzeczka uprawiana jest głównie w klimacie umiarkowanym Europy Środkowej, Nowej Zelandii, Rosji, części Azji Północnej i Europy Wschodniej. Dzięki cennym właściwościom można ją zaliczyć do grupy tzw. superfoods. Szacuje się, że około 90 proc. polskich zbiorów tych owoców jest wykorzystywane do dalszego przetwórstwa na terenie Polski. Mało popularnym rozwiązaniem jest sięganie po olej z czarnej porzeczki. Okazuje się, że zastosowanie tego produktu jest szersze niż owoców.

Olej z nasion czarnej porzeczki właściwości

Olej z pestek czarnej porzeczki zawiera znacznie więcej substancji odżywczych niż same owoce. Wyróżnia się stosunkowo niską zawartością nasyconych kwasów tłuszczowych oraz dużą zawartością wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Niezwykle cennym kwasem tłuszczowym znajdującym się w oleju jest kwas γ -linolenowy (GLA). W mniejszych ilościach zawiera kwasy α -linolenowy (ALA) oraz stearydonowy, a także witaminę E, fitosterole, karotenoidy, flawonoidy, tokochromanolom i kwasy fenolowe.

Olej z czarnej porzeczki właściwości

Olej z czarnej porzeczki uzyskuje się w wyniku tłoczenia pestek na zimno, przez co produkt zachowuje zalecany, zrównoważony stosunek kwasów omega-3 do omega-6, których obecność może przekładać się na działanie przeciwzapalne. Flawonoidy, fitosterole oraz karotenoidy mają działanie przeciwutleniające i wspomagające zwalczanie wolnych rodników. Obecne witaminy, w tym witamina E mogą przyczyniać się do poprawy funkcjonowania wzroku oraz kondycji skóry. Olej można stosować również zewnętrznie, np. aplikować na twarz do pielęgnacji skóry i włosów albo jako dodatek do sosu sałatkowego lub chłodnika.

Olej z pestek czarnej porzeczki działanie

Tłoczenie na zimno, brak rafinacji oraz filtracji zapewnia zachowanie wszystkich wartości odżywczych. Swoje cenione właściwości utrzymuje w niezmienionej postaci przez około pół roku od otwarcia butelki, o ile jest przechowywana szczelnie zamknięta w chłodnym i zacienionym miejscu. Na rynku dostępne są również suplementy w formie kapsułek zawierających olej z pestek czarnej porzeczki. Taka forma może ułatwić jego regularne przyjmowanie.

Olej ma działa przeciwzapalnie, reguluje ilość produkowanego przez skórę sebum, chroni przed różnego rodzaju chorobami serca, wspiera pracę układu krwionośnego i pomaga uregulować problemy z krzepliwością krwi, wspiera organizm w walce z wolnymi rodnikami, ma działanie przeciwreumatyczne, wspiera w walce z różnego typu alergiami oraz chroni przed bakteriami oraz wirusami, przez co poprawia odporność.

Olej z pestek czarnej porzeczki działanie

Olej z nasion czarnej porzeczki może mieć pozytywny wpływ na serce, stawy, wzrok, skórę czy włosy. Jego regularne spożywanie może przyczynić się do obniżenia poziomu złego cholesterolu we krwi. Działanie przeciwzapalne może okazać się pomocne dla osób cierpiących na schorzenia takie, jak atopowe zapalenie skóry, łuszczyca lub reumatoidalne zapalenie stawów i zapobiegać postępom choroby. Stosowanie oleju z czarnej porzeczki na włosy może przyczynić się do ich regeneracji i odżywienia. Często także zapobiega puszeniu się kosmyków.

Olej z pestek czarnej porzeczki zastosowanie

Olej z czarnej porzeczki na twarz może być stosowany nawet przez osoby ze skórą wrażliwą, gdyż jest to wyrób naturalny, bogaty w składniki, które przyczynia się do łagodzenia objawów podrażnionej cery. Zawartość antyoksydantów może przekładać się na działanie przeciwstarzeniowe. Właściwości te mogą się przyczynić do poprawy stanu zdrowia całego organizmu. Jedynym przeciwwskazaniem do spożywania oleju z czarnej porzeczki są zaburzenia krzepnięcia krwi.

Olej z czarnej porzeczki na twarz

Kwas γ-linolenowy pełni funkcję wzmacniającą barierę skóry. W postaci kremów kwas ten przechodzi do warstwy rogowej naskórka, gdzie wypełnia przestrzeń międzykomórkową. Podając go doustnie, przechodzi do skóry właściwej, wzmacnia ją oraz zapobiega nadmiernej utracie wody. Kwas γ jest skuteczny w leczeniu owrzodzeń, rumienia i egzemy. Broni skórę przed infekcjami, działa przeciwzapalnie i zwiększa ukrwienie komórek skóry. Poprawia odżywienie, dotlenienie skóry i usuwanie toksyn, przez co poprawia koloryt i wygląd skóry. Opóźnia starzenie się skóry, silnie nawilża skórę, zmiękcza ją, ujędrnia, uelastycznia, odżywia i regeneruje. Działa przeciwzmarszczkowo. Chroni twarz przed nowymi zmarszczkami, a te już istniejące delikatnie wypełnia i wygładza.

Olej z nasion czarnej porzeczki na włosy

Warto stosować olej z nasion czarnej porzeczki na włosy. Nawilża je i chroni przed odwadnianiem, łagodzi podrażnienia, wspomaga walkę z łupieżem. Polecany jest dla kobiet posiadających włosy wysokoporowate, które puszą się, sterczą na wszystkie strony, wyglądają na zniszczone i suche. Olej silnie nawilża, regeneruje, zmiękcza i wygładza, ułatwia rozczesywanie i stylizację.

Aby odczuć dobroczynne działanie oleju, wystarczy na kilkadziesiąt minut przed myciem włosów wsmarować w nie olejek, a następnie dwukrotnie umyć włosy i zaaplikować ulubioną odżywkę. Można także masować głowę dłońmi lub masażerem z kilkoma kroplami oleju.