Od czasów starożytnych miód wykorzystywano w celach leczniczych przede wszystkim do przyspieszenia gojenia ran, owrzodzeń i zakażeń skóry. Kleopatra brała kąpiele w mleku i miodzie, który był jednym z głównych składników jej kremów. Zdobycze starożytnych kosmetologów wykorzystuje współczesny przemysł kosmetyczny, który na bazie miodu produkuje liczne preparaty do pielęgnacji włosów, ciała i twarzy. Dodatek miodu pomaga w problemach dermatologicznych. Czy zawsze i u wszystkich?
Badania wykazały, że w miodzie znajduje się ok. 200 substancji aktywnych. Miód składa się w 60-80 proc. z cukrów prostych (glukozy i fruktozy), 10-20 proc. wody oraz substancji aktywnych biologicznie, do których zalicza się białka, enzymy, peptydy, związki fenolowe (flawonoidy i kwasy fenolowe), aminokwasy, biopierwiastki i witaminy.
Miód – kosmetyczne właściwości
Do najważniejszych właściwości biologicznych miodu zalicza się działanie przeciwutleniające, antybiotyczne, przeciwzapalne, przeciwbólowe, odżywcze, odnawiające tkanki, nawilżające, oczyszczające skórę ze szkodliwych metabolitów, podwyższające napięcie skóry oraz usuwające złuszczony naskórek. Dlatego miód znalazł zastosowanie w wytwarzaniu kosmetyków upiększających (maseczek do twarzy, kremów, kąpieli, balsamów, odżywek do włosów) i używany jest do sporządzania kosmetyków leczniczych przeznaczonych do leczenia chorób dermatologicznych, m.in. grzybic, łupieżu pstrego, łojotokowego zapalenia skóry.
Miód przyspiesza gojenie się ran, gdyż usuwa chore tkanki, a w ich miejsce tworzą się zdrowe (tzw. proces ziarninowania). Miód może pobudzać do tworzenia komórek nowego naskórka, przyspieszając proces odnowy. Badania wykazują również skuteczność przy leczeniu trądziku różowatego. Ponadto wchłania ropę oraz zabezpiecza uszkodzoną skórę przed przedostaniem się drobnoustrojów. W terapii leczenia skóry miodem stosuje się jego płynną postać w formie opatrunków.
Lekarze polecają również picie naparów ziół z dodatkiem miodu, który może zmniejszać objawy towarzyszące alergiom czy zapaleniom skóry, takim jak obrzęk, wysięk oraz zaczerwienienie. Węglowodory występujące w miodzie wykazują działanie nawilżające. Glukoza ogranicza dyfuzję, co wiąże się z zatrzymaniem wody w naskórku oraz jej stałym nawilżaniu. Regularne stosowanie miodu wpływa na poprawę stanu skóry.
Miód w kosmetykach co daje
Miód jako składnik kosmetyczny poprawia koloryt cery, zmniejsza wydzielanie sebum oraz zwiększa ochroną skóry, co wiąże się z zawartością witamin z grupy B. Witaminy z tej grupy opóźniają proces starzenia się skóry oraz hamują procesy degradacji komórek. Dzięki witaminom E i C miód poprawia kondycję naczyń krwionośnych, przez co polecany jest dla posiadaczy cery naczynkowej.
Jaki miód sprawdza się jako kosmetyk?
Istnieje wiele rodzajów miodu, które mogą być stosowane do pielęgnacji, a każdy ma unikalne zalety. Np. miód gryczany ma silne właściwości przeciwzapalne, antyoksydacyjne i antybakteryjne, dzięki czemu jest korzystny dla skóry problematycznej. Miód wielokwiatowy może być stosowany w celu złagodzenia suchości skóry, zmniejszenia zaczerwienienia i poprawy ogólnego wyglądu skóry. Miód spadziowy jest naturalnym przeciwutleniaczem, który pomaga zwalczać wolne rodniki i zapobiega oznakom starzenia skóry (np. spłyca zmarszczki i odżywia skórę od wewnątrz).
Aby sporządzić domową maseczkę, potrzebujesz łyżeczkę rozgniecionego awokado, łyżeczkę jogurtu naturalnego oraz łyżeczkę miodu. Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj, gotową maseczkę nałóż na twarz i trzymaj około 20-30 minut, a następnie zmyj letnią wodą. Stosuj kilka razy w tygodniu.
Diy domowe kosmetyki z miodem
Jeśli chcesz używać miodu do pielęgnacji skóry, możesz kupić produkty stworzone na jego bazie lub przygotować własne mieszanki w domu. Doskonałym zabiegiem dla skóry jest kąpiel z dodatkiem miodu. Idealnie sprawdza się też do pielęgnacji skóry ust, a szczególnie ukojenie przynosi spękanym i spierzchniętej skórze. Miód świetnie sprawdzi się jako maska do włosów przesuszonych lub przetłuszczających się oraz z łupieżem.
Aby zadbać o swoje włosy, pomieszaj trzy łyżki oleju kokosowego z ¼ szklanki miodu. Miksturę nałóż na głowie i pozostaw około 20 minut. Dla lepszych rezultatów warto owinąć włosy folią i ciepłym ręcznikiem, dzięki czemu składniki łatwiej wnikną w głębokie włókna włosów i doskonale je odżywią.
Miód doskonale oczyści i tonizuje skórę, a przy tym jej nie wysuszy i pozostawi na twarzy miękki, nawilżający film, który rozświetli cerę i nada jej zdrowego naturalnego kolorytu. Zwilż letnią wodą twarz i wmasuj kolistymi ruchami łyżkę miodu, a po chwili zmyj go ciepłą wodą. Mimo usunięcia substancji na skórze pozostaną wszystkie minerały i witaminy miodu, które będą zapobiegać utracie wody i odświeżą cerę.
Kosmetyki z miodem dla kogo
Miód jako baza dla kosmetyków jest bardzo uniwersalny, co oznacza, że nadaje się dla wielu rodzajów skóry. W przypadku cery tłustej może być składnikiem zarówno kremów do twarzy, jak i peelingów. Peelingi złuszczają martwy naskórek, co jest kluczowe w pielęgnacji cery tłustej i mieszanej.
Przy skórze suchej potrzebujesz nawilżenia i odżywienia, gdyż jest odwodniona. Dzięki miodowi skóra ponownie będzie elastyczna i miękka. Miód może przysłużyć się skórze wrażliwej dzięki właściwościom kojącym, ochronnym i regenerującym, które łagodzą podrażnienia.