Naturalne metody nawilżania skóry – od olejków po maski domowej roboty

Do przesuszenia skóry może dojść na skutek nieodpowiedniej pielęgnacji, niedoborów witamin i minerałów czy złych warunków atmosferycznych. Problem może dotyczyć osób w każdym wieku. Wraz z nim pojawiają się podrażnienie, świąd, zaczerwienienie, dyskomfort i uczucie ściągnięcia. Dodatkowo dochodzi do nadmiernego łuszczenia się naskórka, wzrasta ryzyko powstanie łupieżu. Nie martw się, można z tym skutecznie walczyć. Oto co polecamy!

Naturalne metody nawilżania skóry

Przyczynami utraty wilgotności skóry mogą być zły stan środowiska naturalnego, przetworzona żywność, przebywanie w pomieszczeniach o niskim poziomie wilgotności, silny stres i pośpiech codziennego życia czy szkodliwe i drażniące substancje zawarte w produktach kosmetycznych.

Naturalne metody nawilżania skóry

W takich warunkach może dojść do zaburzeń prawidłowego funkcjonowania naturalnych zdolności ochronnych i regeneracyjnych skóry, która szybciej ulega procesom starzenia. Oprócz suchości i szorstkości skóry czynniki te mogą stać się przyczyną chorób o podłożu alergicznym. Zwiększa się także ryzyko powstania łupieżu suchego oraz pogarsza się ogólny stan włosów.

Jeśli spotkały cię opisane wyżej dolegliwości, możesz skorzystać ze skutecznych domowych sposobów przywracania prawidłowego nawilżenia skóry. Jedną z naturalnych metod zapobiegającej nadmiernej utracie wilgoci z powierzchni skóry jest jej nawilżanie od wewnątrz. Oznacza to konieczność prawidłowego nawodnienia organizmu przez spożywanie co najmniej dwóch litrów wody dziennie. Nie należy jednak wypijać wody w zbyt dużych ilościach, co może spowodować pozbawienie organizmu mikro i makroelementów.

Nawilżanie skóry od wewnątrz domowe sposoby

W utrzymaniu dobrej kondycji skóry pomoże ci spożywanie pokarmów bogatych w witaminy i minerały. Dotyczy to w szczególności owoców i warzyw obfitujących w witaminy C, E i A oraz cynk, miedź i selen. Co najlepiej nawilża skórę twarzy? Dermatolodzy zalecają używanie masek nawilżających na bazie takich naturalnych produktów, jak miód, awokado, jogurt czy oliwa. Ok. 20 proc. wody, którą dostarczamy organizmowi, bierze się z posiłków. W ok. 85 proc. składają się z niej ogórki, selery, buraki i marchew. Ważne, by uwzględnić te warzywa w codziennej diecie.

Uwaga na zalety zielonej herbaty. Dzięki flawonoidom jest silnie antyoksydacyjna, oczyszcza i tonizuje skórę, działa przeciwstarzeniowo i nawilżająco. Na nawilżenie skóry dobrze wpływają oleje roślinne. Awokado i orzechy wspomagają elastyczność skóry oraz nadają jej gładkości, miękkości i nawilżenia. Dzięki nim skóra nie łuszczy się i nie jest szorstka. Wskazane są kąpiele w mleku, które nawilża skórę i sprawia, że jest jędrna i miękka w dotyku (wystarczy szklanka mleka do wanny z ciepłą wodą).

Olejki nawilżające do skóry

Najbardziej polecane olejki nawilżające do skóry to olejek z migdałów (bogaty w witaminę E), masło karite, znane także jako shea (idealne dla skóry dojrzałej i pozbawionej składników odżywczych), olej z awokado (bogaty w kwasy tłuszczowe, dodaje skórze blasku i odmładza ją) czy olej róża mosqueta (pobudza regenerację skóry). W zależności od potrzeby można wybrać jeden olejek lub połączyć kilka z nich.

Krem nawilżający do skóry trądzikowej, który ma w składzie m.in. niacynamid, skwalan czy panthenol nie tylko działa przeciwtrądzikowo, ale również koi skórę, dogłębnie ją nawilża i odżywia.

Tabletki nawilżające skórę od wewnątrz

Jeżeli kosmetyki nawilżające przynoszą ci tylko krótkotrwałą ulgę, sięgnij po tabletki, które dostarczą organizmowi substancji niezbędnych do odzyskania równowagi hydrolipidowej skóry. Częstą przyczyną przesuszenia skóry jest niedobór witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego działania mechanizmów chroniących komórki przed nadmierną utratą wody. W takiej sytuacji warto sięgnąć po preparaty w kapsułkach dostarczające organizmowi cennych związków pomagających utrzymać właściwy poziom nawilżenia skóry.

Tabletki powinny posiadać w składzie nienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w olejach roślinnych oraz rybich, które mają działanie ochronne na skórę, przeciwdziałają stanom zapalnym i utracie wody z komórek. Z kolei kwas hialuronowy o małych cząsteczkach przenikając w głąb komórek skóry, wiąże wodę, zapewniając odpowiedni poziom nawilżenia, a spirulina jest odpowiedzialna za tworzenie bariery ochronnej skóry. Zawarte w tabletkach witaminy A, C i E oraz karotenoidy chronią wrażliwe komórki skóry przed negatywnym działaniem wolnych rodników tlenowych.

Nawilżanie skóry głowy

Podobnym podrażnieniom i wysuszeniu jak skóra na twarzy oraz na ciele może ulegać skóra głowy. Jeśli jest niedostatecznie nawilżona i zbyt szybko traci wodę, może dawać objawy takie, jak swędzenie, uczucie ściągnięcia i napięcia, zaczerwienienie. Kosmetyki, które zaleca się w przypadku skóry suchej powinny zawierać mocznik, glicerynę i kwas hialuronowy.

Do włosów suchych idealnie nadaje się maska nawilżająca do skóry głowy. W tym celu trzy łyżki siemienia lnianego zalewamy szklanką wody i gotujemy na małym ogniu przez ok. 10 minut. Następnie przecedzamy powstały żel od nasion i odstawiamy do wystygnięcia. Żel lniany trzeba wetrzeć w skórę głowy po myciu. Pół godziny z taką naturalną maseczką gwarantuje efekt świetnie nawilżonej skóry.

Przyda się także dobry szampon nawilżający skórę głowy, który w składzie ma aloes (nawilża, odżywia i przywraca naturalne pH skóry) oraz witaminy A i E wraz z kwasami omega 3 (wspierają pozostałe składniki w nawilżaniu i utrzymaniu odpowiedniego poziomu wilgoci w skórze głowy).