Garść sprawdzonych sposobów na pozbycie się opuchlizny pod oczami

Worki pod oczami nie zawsze są objawem choroby. O wiele częściej przyczyną ich powstawania jest przemęczenie czy niewłaściwa dieta. Istnieje wiele sposobów na zmniejszenie obrzęku wokół oczu. Od bardzo prostych, jak picie większej ilości wody aż po operacje plastyczne. Zastanawiając się, jak zlikwidować worki pod oczami, warto rozpocząć od oczyszczenia organizmu z toksyn. Jeżeli domowe sposoby na opuchliznę pod oczami nie przynoszą efektów, zaleca się wykonanie profesjonalnych zabiegów.

jak sie pozbyć worków pod oczami

 

Problem obrzęków dolnych powiek może dotyczyć osób niezależnie od wieku. Bardzo często za powstawanie opuchlizny odpowiadają geny, choć przyczyn może być dużo więcej. Do najważniejszych czynników sprzyjających powstawaniu worków pod oczami należą ogólna niewydolność krążenia, choroby nerek, tarczycy i oczu (szczególnie powiek), zaburzenia hormonalne, różne alergie czy przyjmowanie niektórych leków.

Opuchlizna pod oczami rano

Przewlekłe obrzęki pod oczami i zaburzenia przemiany materii w komórkach są przyczynami przerostu tkanki tłuszczowej. W workach tłuszczowych pod dolną powieką zbierają się woda i toksyczne produkty przemiany materii. Zastój tworzy się najczęściej w nocy, gdy mimika twarzy jest ograniczona, co dodatkowo utrudnia przepływ krwi. Worki pod oczami to także efekt starzenia się skóry oraz osłabienia struktury włókien kolagenowych. Skóra wtedy wiotczeje i łatwiej się naciąga.

Ponadto opuchlizna pod oczami pojawia się w wyniku zmęczenia lub małej ilości snu. Delikatny obrzęk twarzy może być rezultatem długotrwałego płaczu, ukąszenia lub użądlenia przez owady bądź zmian hormonalnych, jakie zachodzą w ciele kobiety na kilka dni przed miesiączką. Wreszcie również ciąża może prowadzić do pojawienia się opuchlizny pod oczami. W wielu przypadkach obrzęk znika w ciągu dnia.

Opuchlizna pod oczami jak zlikwidować

Sposobów radzenia sobie z problemem jest wiele. Do dyspozycji mamy szereg domowych metod, kosmetyki z apteki czy drogerii, np. krem na opuchnięte oczy czy krople do oczu. Lekarze podpowiadają, że w celu skutecznej likwidacji worków pod oczami należy wspomóc odpływ limfy, pobudzić mikrokrążenie, usprawnić metabolizm w komórkach, uszczelnić naczynia krwionośne oraz nawilżyć i odżywić skórę pod oczami.

Najskuteczniejszym domowym sposobem na opuchnięte oczy są zimne okłady. Należy je stosować na skórę bardzo delikatnie, w żadnym wypadku nie przyciskać do oka. Kostki lodu lub żelowe kompresy pomogą obkurczyć naczynia krwionośne i pobudzić krążenie. W przypadku worków pod oczami o poranku warto zaopatrzyć się w specjalną maseczkę pod oczy, którą schładza się w lodówce lub zamrażarce. Możesz także przykładać do powiek kostki lodu owinięte w suchą ściereczkę.

Popularnym sposobem na opuchliznę pod oczami są okłady ze świeżego ogórka lub cukinii. Najlepiej, aby warzywo było wcześniej trzymane w lodówce. Jeśli jest w temperaturze pokojowej, pokrójmy w plastry i włóżmy na trochę do zamrażarki. Efektem zabiegu jest napięta, rozjaśniona, odświeżona skóra. Opuchlizna staje się mniej widoczna lub zanika. Okład z zimnego ogórka powinien trwać około 15-30 minut. Przy zwykłych obrzękach lekarze medycyny estetycznej zalecają masaże, które pobudzają krążenie.

Jak pozbyć się opuchlizny pod oczami

Przeciwobrzękowo i kojąco działają okłady z torebek herbaty zielonej lub czarnej. Rezultat taki uzyskujemy dzięki zawartości kofeiny i garbników, które są związkami o właściwościach przeciwzapalnych i ściągających. Torebki powinny być letnie lub schłodzone w lodówce, a okład trwać około 15-20 minut. Metodą odziedziczoną po naszych babciach jest okład z surowych ziemniaków w formie  plasterków lub papki. Pomaga usunąć nadmiar wody z tkanek i zlikwidować obrzęk. Zabieg powinien trwać ok. 15 minut.

Efekt opuchniętych oczu może zniwelować regularny sen. Przyjmuje się, że dorośli potrzebują około 7-9 godzin snu w nocy. Aby mieć pewność, że śpisz wystarczająco dużo i dobrze, nie pij napojów z kofeiną oraz alkoholu co najmniej sześć godzin przed snem. Ostatni posiłek zjedz trzy godziny przed snem, wyłącz telewizor i telefon na godzinę przed snem. Śpij z kilkoma poduszkami pod głową, aby uniknąć osadzania się płynu wokół oczu.

Krem na opuchliznę pod oczami

Pij codziennie co najmniej 1,5 l wody, unikaj alkoholu i innych napojów, które mogą powodować odwodnienie. Ogranicz spożycie soli, która jest przyczyną zatrzymywania płynów w organizmie. W tym samym celu unikaj przetworzonych produktów, szczególnie gotowych dań. Obecnie naukowcy przyjmują, że bezpieczna dawka soli wynosi 5 g dziennie.

Jedz więcej potasu, który może pomóc zredukować nadmiar płynów w organizmie (banany, fasola, jogurt, warzywa liściaste). Złagodzić obrzęki mogą kremy na opuchliznę pod oczami. Na rynku dostępnych jest ich wiele. Warto zwrócić uwagę na te, które zawierają rumianek, ogórek czy arnikę. Działanie wszystkich polega na napinaniu skóry i zmniejszaniu stanu zapalnego.

Co na opuchliznę pod oczami

Jeśli opuchlizna oczu nie przechodzi, a dodatkowo towarzyszy temu ból, podrażnienie lub silny obrzęk w oku lub wokół niego czy opuchlizna w innych częściach ciała i nie pomagają zmiana stylu życia lub inne środki zaradcze, należy skonsultować się z lekarzem. W poważnych przypadkach obrzęku może on zalecić zabiegi laserowe, peelingi chemiczne lub leki na receptę. Możesz także rozważyć zabieg plastyczny. Jednym z rodzajów operacji jest blefaroplastyka, czyli operacja powiek.