Domowe maseczki do włosów to dobry sposób na przywrócenie im blasku, miękkości i gładkości. Jeśli zostaną wykonane z dobrej jakości naturalnych składników, skutecznie nawilżają i regenerują włosy. Jest to niezbędne szczególnie po zimie, gdy włosy są matowe i bez połysku na skutek noszenia czapki oraz kapryśnych warunków atmosferycznych. Przygotowanie domowej maski do włosów nie wymaga szczególnych umiejętności. Trzeba jednak wiedzieć, jak to się robi.
Pod wpływem częstych kąpieli, klimatyzacji, podróży, zmian klimatu czy działania promieni słonecznych włosy mogą stać się suche i łamliwe. Na szczęście, istnieje wiele domowych sposobów na ich wzmocnienie. W poprawie kondycji włosów mogą pomóc maseczki domowej roboty.
Domowe maski do włosów
Domowe maski do włosów są sprzymierzeńcem pięknych włosów. Wszystko zależy od tego, jakich produktów użyjesz do ich przyrządzenia i czy trafisz w potrzeby swoich włosów. Domowe maseczki są tanie, łatwe w przygotowaniu, możesz je przygotować przy pomocy składników powszechnie dostępnych. Ważną ich zaletą jest naturalny skład oraz to, że sama decydujesz, co się w nich znajdzie.
Maseczki do włosów możesz przygotować z produktów, które masz w kuchni. Są to artykuły żywnościowe, takie jak siemię lniane, banany, awokado, oliwa, jogurt naturalny, miód, jajka. Jeśli chcesz wzmocnić ich działanie, możesz dodatkowo skorzystać z soku z aloesu, hydrolatów czy olejków eterycznych.
Maska do włosów domowa
Najprostszym domowym sposobem na zniszczone włosy jest maseczka z żółtek jaj kurzych. Witaminy A i E zawarte w żółtku mają kluczowe znaczenie dla kondycji włosów. Witamina A wzmacnia ich strukturę, a witamina E wpływa na odżywienie mieszków włosowych oraz jest źródłem przeciwutleniaczy, które zapobiegają niszczeniu włosów. Żółtko zawiera siarkę, która może być pomocna w walce z uciążliwym łupieżem, a także białko oraz lecytynę, które nawilżają i wzmacniają włosy, zapobiegając ich wypadaniu i łamaniu się.
Aby sporządzić taką najprostszą maskę, wymieszaj ze sobą dwa żółtka, cztery łyżki oliwy i sok z połowy cytryny. Otrzymaną masę nałóż na głowę i pozostaw na co najmniej pół godziny. Pamiętaj, aby nie podgrzewać włosów w trakcie zabiegu, gdyż zbyt wysoka temperatura może ściąć jajko i zamiast maseczki będziesz miała… jajecznicę. Maskę jajeczną wystarczy stosować raz w miesiącu. Jeśli korzystasz z maski z samych białek, aplikuj ją raz na dwa tygodnie.
Najlepsza maska nawilżająca do włosów domowa
Rekomendacje dermatologów ma mocno nawilżająca maska do włosów domowa z miodem. Aby ja sporządzić, potrzebujesz dwie łyżki miodu oraz trzy łyżki oliwy. Miód i oliwę dokładnie mieszamy ze sobą, nakładamy na włosy, a następnie zawijamy folią i ręcznikiem. Maseczkę trzymamy na głowie tylko 15 minut, gdyż przytrzymanie jej przez dłuższy czas może utrudnić spłukanie włosów. Staną się wtedy poplątane i zbyt natłuszczone.
Maseczkę nawilżającą do włosów możesz także zrobić po wymieszaniu żółtka z miodem i awokado. Potrzebujesz do tego żółtko, pół awokado oraz dwie łyżki miodu. Na wstępie awokado przekrój na pół, wydrąż łyżką miąższ z jednej połówki do miseczki i rozgnieć je na jednolitą papkę widelcem. Rozbij jajko i oddziel żółtko od białka. Żółtko dodaj do awokado.
Następnie do awokado i żółtka dodaj dwie łyżki miodu. Całość dobrze wymieszaj na jednolitą masę, a następnie nałóż na umyte, mokre włosy. Owiń je folią lub czepkiem. Maskę pozostaw na włosach przez ok. godzinę. Na koniec umyj włosy szamponem bez SLS i letnią wodą. Jeżeli masz suche włosy, maskę wykonuj dwa razy w tygodniu.
Domowe maski proteinowe do włosów
Proteiny odpowiadają za grubość włosa i bujność czupryny. Najlepiej włosom dostarczać dwóch rodzajów protein – małocząsteczkowych oraz wielkocząsteczkowych. Te pierwsze wnikają w strukturę włosów i wypełniają ubytki, a drugie osadzają się na powierzchni włosów, rzeczywiście je pogrubiając. Po maseczki proteinowe powinny więc sięgać osoby ze zniszczonymi włosami, które wymaga regeneracji.
Skutecznym sposobem na regenerację zniszczonych włosów jest maseczka jogurtowa. Do jej sporządzenia potrzebujemy pół małego jogurtu naturalnego, jajko, banana oraz po łyżeczce soku z cytryny i olejku z witaminą E. Miksujemy jogurt, ubijamy jajko i łączymy oba składniki, dodajemy zmiksowanego banana, olejki i dokładnie mieszamy. Maseczkę proteinową należy trzymać na włosach przez kwadrans pod przykryciem z folii i ręcznika, a następnie spłukać wodą.
Domowa maska do włosów wysokoporowatych
Włosy wysokoporowate są konsekwencją zbyt intensywnych zabiegów kosmetycznych, w tym farbowania, prostowania, zakręcania oraz długotrwałej ekspozycji na gorące powietrze suszarki. W efekcie są przesuszone i pozbawione blasku, rozdwajają się na końcach, mają tendencję do puszenia się pod wpływem warunków atmosferycznych, silnie elektryzują się i trudno rozczesują.
Pomocna na powyższe problemy może się okazać maseczka z 1/3 szklanki oleju roślinnego, łyżeczki rumianku, żółtka, łyżki miodu oraz łyżki soku z cytryny. Podgrzewamy olej, dodajemy rumianek, mieszamy i zostawiamy na pół godziny. Odcedzamy płyn, dodajemy do niego żółtko, miód i sok z cytryny. Całość dokładnie mieszamy i nakładamy na wilgotne włosy. Po pół godzinie spłukujemy maseczkę i myjemy głowę.
Jeżeli potrzebna ci jest domowa maska do włosów przetłuszczających się, potrzebujesz 100 g rozgniecionych drożdży oraz szklankę ciepłego mleka. Wymieszaj oba składniki, a zawiesinę, która powstanie, nałóż na włosy na pół godziny, po czym spłucz ją wodą. Tak przygotowana maseczka doskonale reguluje pracę gruczołów łojowych i ogranicza nadprodukcję sebum.