Wycisnęłam pryszcz – i co dalej?

Wypryski, pryszcze – wszyscy je mieliśmy,  i szczerze mówiąc, wszyscy mamy na sumieniu wyciśnięcie niejednego. I mimo świadomości, że mamy trzymać dłonie i paznokcie z dala od pryszczy, coś sprawia, że kusi nas ich wyciskanie i wyduszanie. Niestety problem polega na tym, że pogarsza to tylko sprawę, a nie poprawia stanu skóry. I tu pojawia się pytanie – co zrobić, by zmniejszyć zaczerwienienie i opuchliznę po tym nie tak małym grzeszku? 

Jeżeli wycisnęłaś już pryszcz trzeba pozwolić skórze na zregenerowanie się i wyleczenie, więc nie należy skóry drapać ani wyciskać. Należy delikatnie oczyścić okolicę i jeśli pojawia się opuchnięcie warto nałożyć chłodzący kompres, by zmniejszyć obrzęk i  zaczerwienienie. W miejscu ranki unikaj substancji złuszczających, które mogą zwiększyć podrażnienie, zaognić stan zapalny. Nie zapomnij o kremie z filtrem, ponieważ promienie UV mogą dodatkowo podrażnić i zahamować proces gojenia.

Czy konieczne jest stosowanie kremu na pryszcze?

W momencie, w którym pojawia się zaczerwienienie i podrażnienie łatwiej usunąć je typowymi środkami przeciwzapalnymi, ale lepiej unikać takich z alkoholem, lepiej sięgnąć po łagodne wersje przeciwzapalne w kremach lub emulsjach np. Duetus – cała linia zawiera substancje hamujące rozwój bakterii, łagodzące podrażnienia, normalizujący krem do twarzy Vianek, żel punktowy na wypryski Sylveco . Aplikacja substancji łagodzącej podrażnienie również jest dobrym pomysłem, idealne będą tutaj łagodzące kremy o naturalnym składzie.

Czy wyciskanie jest rzeczywiście takie straszne?

W trakcie wyciskania siłą przeciskamy bakterie, zanieczyszczenia i sebum przez skórę, po prostu ją rozrywając. Zwiększa to stan zapalny, może roznieść bakterie na dalszą część skóry i spowodować wysyp większej ilości pryszczy. Istnieje też prawdopodobieństwo wciśnięcia zawartości głębiej pod skórę, wtedy stan zapalny się powiększa, a pryszcz staje się jeszcze większy.

Nie powinniśmy wyciskać niczego dopóki nie pojawia się biała lub żółta główka pryszcza. Dopiero w takim momencie wyciskanie jest bezpieczne – zanieczyszczenia umiejscowione są płytko pod powierzchnią skóry i nie ryzykujemy pojawieniem się blizn. Oczywiście warunkiem jest to, że skóra jest czysta, sprzęt służący do wyciskania również.

Jak należy wyciskać pryszcze (jeśli już musisz to robić)?

Przed wyciskaniem należy umyć twarz ciepłą wodą, by otworzyć pory skóry. Pryszcz powinien wyjść bez problemu, jeśli tak się nie dzieje to należy dać mu więcej czasu. Wyciskanie, ściskanie i ugniatanie tylko podrażni skórę i zwiększy ryzyko powstawania blizn. Czyli mówiąc krótko, musisz wiedzieć kiedy wyciskać, a kiedy odpuścić.

WYBIERZ SWÓJ KOSMETYK DO CERY TRĄDZIKOWEJ

NASZ WYBÓR NA PRYSZCZE

[ts_row] [ts_one_fourth][ps_product_list id_product=4562 tpl=product-list-blog.tpl][/ts_one_fourth] [ts_one_fourth][ps_product_list id_product=581 tpl=product-list-blog.tpl][/ts_one_fourth] [ts_one_fourth][ps_product_list id_product=2682 tpl=product-list-blog.tpl][/ts_one_fourth] [ts_one_fourth][ps_product_list id_product=2919 tpl=product-list-blog.tpl][/ts_one_fourth][/ts_row]

Dodaj komentarz