Wiele czynników ma wpływ na stan skóry. To styl życia, dieta, opalanie na słońcu lub w solarium, palenie papierosów, przyjmowanie leków, przebyte choroby. Nie bez znaczenia są również predyspozycje genetyczne i indywidualne skłonności. Jeśli chcesz mieć ładną cerę, unikaj czipsów, napojów gazowanych czy zupek instant, gdyż do produkcji żywności przetworzonej dodawane są cukier, oleje, sztuczne barwniki, konserwanty oraz duża ilość soli. Co jeść, żeby ładnie wyglądać?
Jeśli chcesz, aby twoja skóra była czysta, jedwabiście gładka i pełna blasku, trzeba pamiętać o odpowiedniej i regularnej pielęgnacji cery. Zabiegi obejmują m.in. demakijaż twarzy na noc, peelingi i maseczki oczyszczające do twarzy oraz stosowanie kremów odżywczych na noc i żelu pod oczy. Należy stosować wyłącznie kosmetyki hipoalergiczne.
Dieta a zdrowie skóry
Aby mieć piękną i zdrowa skórę, niezbędne jest przede wszystkim zdrowe odżywianie, na co składają się witaminy i minerały w ilościach zalecanych przez dietetyków. Do najważniejszych składników diety należą witaminy A, C i E – przede wszystkim dlatego, że neutralizują niszczycielskie wolne rodniki. Każda z nich ma udział w odbudowie włókien kolagenu i elastyny, od których zależy jędrność i elastyczność skóry. Zbilansowana dieta powinna zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze.
Witamina C jest antyoksydantem, czyli przeciwdziała starzeniu się skóry. Bierze udział w syntezie kolagenu, który jest niezbędny dla zachowania optymalnej jędrności skóry, wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych i usprawnia mikrokrążenie, działa złuszczająco. Najwięcej jest jej w warzywach i owocach, np. w papryce, zielonej pietruszce, porzeczkach, czy pomarańczach. Witamina C jest wrażliwa na wysoką temperaturę, najlepiej więc owoce i warzywa spożywać na surowo.
Wpływ żywności na cery
Witamina A ma nie tylko działanie przeciwutleniające, ale pozytywnie wpływa na kolor cery. Redukuje proces rogowacenia naskórka, pobudzając produkcję nowych komórek. Jej źródłem są m.in. oleje oraz czerwone i pomarańczowe warzywa. Duże ilości tej substancji zawarte są np. w marchwi, dyni, morelach. Bez prawidłowego odżywiania eliminacja problemów skórnych nie jest możliwa.
Witamina A znajduje się też w jajkach, produktach mlecznych i rybach. Dieta bogata w witaminę A jest szczególnie korzystna w okresie dużej ekspozycji na promieniowanie UV, gdyż działa ochronnie na skórę, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko powstania poparzeń.
Skóra potrzebuje witaminy E, która pomaga jej utrzymać gładkość i jednolitą barwę. Stanowi naturalną ochronę przed niekorzystnym wpływem promieniowania słonecznego. Witamina E pobudza metabolizm tkanki łącznej, chroni warstwę lipidową naskórka. Tę witaminę najłatwiej znaleźć w tłustych rybach i olejach. Bogatym jej źródłem są orzechy włoskie i ziemne, migdały, pestki dyni i nierafinowane oleje roślinne.
Pokarmy dla pięknej skóry
Do prawidłowego funkcjonowania organizm człowieka potrzebuje również składników mineralnych, czyli mikroelementów i makroelementów. Dla zdrowia skóry niezbędne są m.in. wapń, magnez, fosfor, żelazo oraz cynk. Dobrym źródłem wapnia są nie tylko produkty mleczne, ale również warzywa. Wysoko przyswajalny wapń można znaleźć np. w natce pietruszki, szczypiorku, szparagach, brokułach, kalafiorze czy selerze naciowym. Wapń pomaga regenerować błony komórkowe i łagodzi podrażnienia występujące na skórze.
Cynk reguluje wydzielanie sebum, pomaga zachować nawilżenie i jednolity kolor cery. Ten mikroelement znajduje się np. w marchewce, burakach, kaszy gryczanej, pestkach dyni i migdałach.
Pierwiastkiem ważnym dla zdrowia skóry jest magnez, który w dużych ilościach występuje w kakao, orzechach, a także burakach i nabiale. Magnez wspomaga regenerację komórek i spowalnia proces starzenia. Podobną funkcję pełni fosfor, który zawarty jest m.in. w ziemniakach, jajkach oraz roślinach strączkowych. Do zachowania gładkiej skóry potrzebne jest również żelazo, które znajduje się w mięsie i nabiale oraz w brokułach i szpinaku.
Nawodnienie i skóra
W trosce o jakość skóry konieczne jest właściwe nawodnienie. Pożądanego efektu nie zapewni tylko spożywanie wody, gdyż nie jest ona składnikiem na tyle skutecznym, by utrzymać skórę nawilżoną, jędrną i gładką. Szybko wyparowuje z jej powierzchni, a wraz z nią naturalne oleje znajdujące się na skórze.
Dlatego niezbędne są substancje nawadniające, które wiążą wodę w głębszych warstwach skóry. Należą do nich m.in. kwas hialuronowy, gliceryna, miód, śluz ślimaka, kwas mlekowy i cytrynowy czy aloes. Oczywiście, w nawadnianiu skóry pomoże picie odpowiednich ilości wody oraz dieta wzbogacona w produkty bogate w wodę, np. ogórki, truskawki czy arbuzy.
Naturalne suplementy
Zimą, gdy dostęp do świeżych warzyw i owoców jest bardzo ograniczony, konieczne jest uzupełnianie diety o naturalne suplementy. Suplementowanie niezbędne jest również w przypadku osób intensywnie ćwiczących i pracujących fizycznie oraz umysłowo, a także preferujących dietę wegetariańską lub wegańską. Przez brak dostępu do zdrowej żywności i ciągły pośpiech współczesny człowiek coraz częściej sięga po silnie przetworzoną żywność, która nie dostarcza wartościowych składników poza pustymi kaloriami.
Suplementy diety mogą pomóc w zapobieganiu stresowi oksydacyjnemu i działaniu wolnych rodników, które uszkadzają komórki, prowadząc do stopniowego pogorszenia się stanu zdrowia oraz przyspieszają procesy starzenia.