Aby zachować odpowiedni stan zdrowia i utrzymać skórę i włosy we właściwej kondycji, niezbędna jest wieloskładnikowa codzienna dieta. Nieodpowiednia kompozycja posiłków oraz niedobory pokarmowe spowodowane źle zbilansowaną dietą mogą być przyczyną problemów skórnych, w tym przebarwień, plam, trądziku, suchości, łojotoku, łuszczenia czy świądu. Co jeść, żeby cieszyć się piękną skórą i zdrowymi włosami? Okazuje się, że osoby z problemami dermatologicznymi powinny zwrócić szczególną uwagę na określone składniki spożywanych pokarmów.
Wygląd skóry wynika z prowadzonego przez nas stylu życia. Niedobory wybranych składników w diecie, palenie tytoniu czy nadużywanie alkoholu odbijają się negatywnie na stanie cery. Szczególnie dotyczy to osób, które mają predyspozycje do wystąpienia chorób skóry. Przez odpowiednią kompozycję codziennego jadłospisu można ograniczać ich występowanie lub łagodzić dolegliwości.
Co jeść na zdrową cerę
Aby mieć zdrową cerę, w codziennej diecie powinny znaleźć się pokarmy zawierające odpowiednią dawkę witamin oraz minerałów. Naszemu organizmowi niezbędne są witamina E zwana witaminą młodości (zmniejsza nadmierne rogowacenie naskórka oraz ułatwia gojenie się ran), witaminy z grupy B (wpływają na stan nawilżenia i pomagają zapobiegać przetłuszczaniu się cery i przebarwień skóry), witamina C (niezbędna do produkcji kolagenu, działa antyoksydacyjnie) oraz witamina A (chroni błony komórkowe, wspomaga funkcjonowanie nabłonka, spowalnia proces starzenia się skóry).
Co jeść na ładną cerę? W diecie powinny znaleźć się również takie składniki mineralne, jak jod (niedobór może prowadzić do łuszczenia się skóry i jej szorstkości), żelazo (niedobór prowadzi do suchości skóry), miedź (jest niezbędna do prawidłowego gojenia się ran oraz odtwarzania kolagenu, czyli białka odpowiadającego za stan napięcia skóry), cynk (pierwiastek stosowany w leczeniu trądziku, zmian zapalnych), selen (silne działanie antyoksydacyjne), kwasy omega-3 (działają przeciwzapalnie, ułatwiają gojenie się wyprysków, regulują wydzielanie sebum, zmniejszają obrzęki) oraz polifenole (zwalczają wolne rodniki, spowalniają proces starzenia się skóry) .
W trosce o zdrową skórę i włosy należy zadbać o odpowiednie urozmaicenie diety. W posiłkach powinny pojawiać się pełnoziarniste produkty zbożowe (grube kasze, brązowy ryż, pełnoziarniste pieczywo, otręby), mięso i jego przetwory będące źródłem hemowego żelaza, tłuste ryby morskie (łosoś, makrela, śledź), jaja, nasiona roślin strączkowych (fasola, soczewica, soja, ciecierzyca), oleje roślinne tłoczone na zimno i spożywane na surowo, orzechy i nasiona (włoskie, laskowe i brazylijskie, migdały, sezam), kiełki np. pszenicy, buraki, brokuły, jarmuż czy natka pietruszki.
Dieta na cerę
Co jeść na piękną cerę? Codzienny jadłospis powinien obfitować przede wszystkim w świeże owoce i warzywa (spożywane zarówno w postaci surowej, jak i gotowanej, przecieranej i soków). Można je dodawać praktycznie do każdego posiłku. Minimalna ilość warzyw w ciągu dnia wynosi 400 g, ale rekomenduje się wyższe spożycie nawet do ok. 700 g. W ten sposób dostarczymy wiele składników odżywczych pozytywnie wpływających na cerę bez konieczności spożywania suplementów diety.
Dieta na piękną cerę musi zawierać warzywa i owoce, które są bogatym źródłem antyoksydantów (witaminy A, C, E, beta-karotenu, selenu oraz flawonoidów), które chronią przed działaniem wolnych rodników. Ważne jest urozmaicenie warzyw i owoców pod względem koloru. Każda z grup (zielone, żółte, czerwone, niebiesko-purpurowe i białe) wyróżnia się zawartością różnych substancji cennych dla skóry. Owoce, choć obecne w codziennej diecie, powinny być spożywane nieco rzadziej niż warzywa.
Warto pamiętać, że witaminy A, D, E i K są rozpuszczalne w tłuszczach, dlatego w codziennym komponowaniu posiłków ważne jest uwzględnienie kilku prostych zasad: do surówek i sałatek trzeba dodawać odrobinę jogurtu lub oleju roślinnego, np. oliwy z oliwek, posypać danie garścią orzechów, pestek dyni czy nasion słonecznika, a ryby będące źródłem tłuszczów oraz inne produkty białkowe łączyć z dużą ilością warzyw.
Co jeść na ładną cerę i włosy
Dietetycy radzą: jeśli masz suchą skórę, a zmiany dermatologiczne trudno się goją, prawdopodobnie brakuje ci witaminy A. W tym celu warto uzupełnić dietę o takie produkty, jak wątróbka, masło i sery pleśniowe. Jeżeli cera pozbawiona jest elastyczności, trzeba sięgnąć po produkty będące źródłem witaminy E (olej, kukurydza i soja). Gdy skóra jest blada i zmęczona, najpewniej cierpi na niedobór kwasu foliowego. W takich sytuacjach mogą nam pomóc marchewka, kapusta i szparagi.
Jeśli martwisz się z powodu cieni i opuchnięć pod oczami, twoje problemy mogą wynikać z braku witaminy K. Pomyśl wtedy o wzbogacenie codziennej diety o brokuły, szpinak, ziemniaki i nabiał. Równie ważna dla organizmu jest witamina C. Dzięki niej skóra nie będzie blada, a naskórek nie ulegnie nadmiernemu rogowaceniu. Wśród najbogatszych źródeł witaminy C wymienia się porzeczki, natkę pietruszki, paprykę i jarmuż.
Dieta na ładną cerę powinna zawierać jak najmniej produktów zawierających tłuszcze trans (twarde margaryny, chipsy, produkty cukiernicze z kremem), alkoholu, cukru, słodyczy, kawy, soli i czekolady oraz fast foodów. Tłuste i ostre dania powodują rozszerzenie naczyń włosowatych, przyczyniając się do powstawania krost i przebarwień na skórze. Skóra traci wyrównany dotąd koloryt. Osobom ze zmianami trądzikowymi przybywa nieestetycznych wyprysków.