Sól do kąpieli Epsom

sól epspom.

Od XVII wieku sól Epsom cieszy się dużym i stale rosnącym uznaniem milionów użytkowników na całym świecie. Jedni cenią jej zastosowanie w medycynie, farmakologii i weterynarii, inni zaś w kosmetologii lub… ogrodnictwie. Są też tacy, którzy podkreślają dobroczynny wpływ soli Epsom na psychikę, który polega na łagodzeniu objawów stresu, lęku czy depresji. Ile w tych zachwytach jest prawdy?

 

Sól Epsom zwana także solą emską, angielską lub gorzką to siarczan magnezu, czyli nieorganiczny związek chemiczny będący połączeniem soli kwasu siarkowego i magnezu. Swoją nazwę zawdzięcza angielskiej miejscowości Epsom w hrabstwie Surrey, gdzie po raz pierwszy ją wydobyto.

 

Co leczy sól Epsom?

 

Wyglądem przypomina gruboziarnistą sól kuchenną, ale w jej składzie nie ma chlorku magnezu. Jest biała, bez zapachu, gorzka, a nie słona. Zawiera głównie magnez oraz siarkę. Siarka ma właściwości przeciwgrzybicze, bakteriobójcze, antyłojotkowe oraz przeciwtrądzikowe, a magnez relaksujące i regenerujące oraz pozytywnie wpływa na układ nerwowy, mięśniowy, stawowy i kostny.

 

Właściwości soli Epsom są szeroko wykorzystywane w przemyśle spożywczym, kosmetycznym czy farmaceutycznym. W medycynie stosuje się ją przede wszystkim w leczeniu objawów przeziębienia czy bólu gardła lub w łagodzeniu dolegliwości układu pokarmowego (zaparcia). Może też wspomagać procesy odchudzania, gdyż przyśpiesza metabolizm.

 

W ogrodnictwie stosowana jest jako nawóz i oprysk dla warzyw. W ten sposób można zwiększyć plony, a jednocześnie odstraszyć szkodniki, w tym ślimaki, mszyce czy pasożyty. Wystarczy odrobinę soli wysypać w okolicach roślin zaatakowanych przez ślimaki. Tego typu substancję traktuje się też jako naturalny pestycyd, który poradzi sobie z inwazją mszyc. Sól gorzka wspiera wzrost pomidorów, papryki i ogórków.

 

Sól Epsom gdzie kupić?

 

Siarka zawarta w soli Epsom posiada zbawienny wpływa na skórę i włosy. Dzięki właściwościom łagodzącym stany grzybicze i bakteryjne polecana jest przede wszystkim osobom zmagającym się z cerą trądzikową, tłustą oraz łojotokową. Wspomaga regulacje wydzielania sebum oraz oczyszcza pory znajdujące się na skórze.

 

Sól gorzka jest naturalnym składnikiem oczyszczającym, dlatego dodana do szamponu pomaga oczyścić skórę oraz zapobiega nadmiernemu przetłuszczaniu się włosów, a w odżywce sprawi, że nasze włosy będą się mniej puszyć oraz elektryzować. Wpływa również na ich gęstość, regenerację oraz łatwość układania.

 

Produkt dostępny jest w aptekach, sklepach z artykułami ekologicznymi czy hipermarketach.

 

Sól Epsom do kąpieli właściwości

 

Sól emska stosowana jest również do inhalacji, picia, ssania w formie tabletek, płukania gardła, peelingu, maseczek na twarz i włosy oraz szamponów. Jednak najczęściej używa się jej do kąpieli. Obok olejków eterycznych jest popularnym dodatkiem do wody w wannie podczas domowego spa. Badania wykazały, że zawarte w gorzkiej soli składniki mineralne są wchłaniane przez skórę, a ich działanie utrzymuje się nawet kilka godzin.

 

Co daje kąpiel w soli Epsom? Kąpiel z dodatkiem soli Epsom ukoi nerwy, odpręża oraz relaksuje nas po całym dniu pracy. Zalecana jest także w przypadku zapalenia stawów, problemów ze snem, w stanach przemęczenia, wyczerpania nerwowego i ogólnego osłabienia organizmu, wpływa na regenerację mięśni po treningu. Moczenie stóp oraz rąk w roztworze solnym pomaga pozbyć się starego naskórka i powszechnego problemu pękających pięt.

 

Sól Epsom – jak stosować do kąpieli

 

W przypadku osób dorosłych stosuje się zwykle 1-2 szklanki soli Epsom na wannę wody, w zależności od wielkości wanny, temperatury wody czy naszych preferencji. Jeśli czujemy dyskomfort, pojawia się nadpobudliwość lub drażliwość, oznacza to, że soli jest za dużo. Dlatego najlepiej zaczynać od jednej łyżki i później stopniowo zwiększyć dawkę.

 

Sól należy rozpuścić w gorącej wodzie, a następnie uzupełnić wannę ciepłą do wysokości talii. Do wody można dodać kilka kropli naturalnego olejku eterycznego dla przyjemnego nastroju. Nie należy używać mydła i detergentów. Jeśli po kąpieli skóra jest zbyt sucha, należy użyć olejku lub mleczka do ciała. Trzeba uważać, aby nie pić wody, bo może to powodować biegunkę. Relaksująca kąpiel w roztworze soli angielskiej powinna trwać ok. 15 minut.

 

Ile sól Epsom do moczenie nóg

 

Czy po kąpieli w soli Epsom trzeba się spłukać? Zaabsorbowany przez skórę siarczan magnezu utrzymuje się we krwi 4-9 godzin i po tym czasie zostaje wydalony z moczem. Aby wydłużyć jego działanie, można pozostawić zasoloną wodę do wyschnięcia na skórze.

 

Jeśli chcesz moczyć nogi w  Epson, do miski z ciepłą wodą dodaj pół szklanki soli. Mocz nogi przez 20-30 minut. Możesz dodać do wody 1-2 krople olejków eterycznych o działaniu przeciwgrzybiczym i przeciwbakteryjnym, np. z drzewa herbacianego, cytrynowego lub mięty pieprzowej.

 

Sól Epsom do kąpieli przeciwwskazania

 

Wśród przeciwskazań do stosowania soli Epsom jest ciąża, karmienie piersią, niedociśnienie tętnicze, niewydolność nerek, hipermagnezemia, niedrożność jelit oraz miastemia.

 

Sól Epsom do kąpieli dla dzieci

 

W sieci znaleźć można informacje na temat stosowania kąpieli z dodatkiem soli Epsom u dzieci powyżej 2. lat. Zwraca się uwagę, że pH soli jest obojętne dla wrażliwej skóry dzieci, a substancja łatwo wchłania się przez skórę. Jeśli dziecko jest przeziębione, możemy wzbogacić kąpiel olejkami eterycznymi, które działają udrożniająco na drogi oddechowe i rozgrzewają ciało. Wszystkie działanie powinny jednak zostać skonsultowane z lekarzem.