Well-being, czyli dobrostan oznaczający dobrą kondycję zarówno fizyczną i psychiczną jest w zasięgu reki. Jak go osiągnąć?
Jak znaleźć harmonię dla ciała?
Na well-being składają się harmonia ciała, duszy i umysłu. Każdy z tych 3 elementów powinien być traktowany jako równie ważny. Jak osiągnąć harmonijny stan równowagi ciała? Niebagatelne znaczenie ma tu zdrowie fizyczne. Ważne są: regularna dieta, ruch, regularne badania – to wszystko może sprawić, że będziemy w naprawdę dobrej kondycji. Przez odpowiednią dietę rozumiemy tutaj nie ciągłe odchudzające kuracje, ale takie odżywianie się, aby dostarczać swojemu organizmowi wszelkich pozytywnych składników, przeciwdziałających uwalnianiu się wolnych rodników, zapobiegających procesom starzenia, wzmacniających organizm i jego odporność. Jeśli z kolei chodzi o ruch, wszelkie formy aktywności fizycznej, które pomagają poprawić wydolność naszego organizmu, jego kondycję, pozwalają na wydzielanie endorfin, pomogą zachować ciało w dobrej formie przez długie lata. Warto też na bieżąco wykonywać podstawowe badania, które pomogą stwierdzić, czy na przykład naszemu organizmowi nie brakuje konkretnych mikroelementów lub minerałów. W dzisiejszym zagonionym świecie, taka kompleksowa dbałość o ciało zwróć nam się w dwójnasób.
Jak zadbać o harmonię umysłu?
Mózg jest z każdej strony przebodźcowany. Social media, serwisy streamingowe towarzyszące nam wieczne poczucie tzw. „FOMO”, sprawiają, że nasz mózg pracuje na najwyższych obrotach i nawet, kiedy mamy wolne od pracy, nie potrafimy odpoczywać. Dlatego też warto zadbać o harmonię umysłu. Wybierając aktywności rozwojowe dla mózgu, starajmy się je realizować w taki sposób, aby nauka przebiegała systematycznie i spokojnie. Nie ustawiajmy sobie nieosiągalnych celów, nie narzucajmy sobie napiętego planu nauki, który pozwoli nam zdobyć daną umiejętność na przykład w 30 dni. Dużo korzystniejsze dla umysłu będzie zdobywanie nowych umiejętności w taki sposób, aby mózg miał czas na przyswojenie wiedzy, utrwalenie, jej powtórzenie. Najprostszym przykładem jest tu nauka języków obcych – nerwowe uczenie się przed testem zazwyczaj niewiele daje. Systematyczna nauka połączona z praktycznym wykorzystywaniem zdobytej wiedzy pozwala mózgowi poukładać sobie informacje w taki sposób, aby nie czuł się on przemęczony, a ponadto pozytywnie wpływa na powstawanie nowych powiązań nerwowych.
Jak zadbać o harmonię duszy?
Wydaje się, że to jest najtrudniejsze pytanie – jak zadbać o harmonię duszy? Warto postawić na różnego rodzaju techniki pozwalające się wyciszyć i odnaleźć wewnętrzny spokój. Takie działania pomogą naszej duszy znaleźć ukojenie, szczególnie jeśli nasza praca zawodowa i codzienne funkcjonowanie wiążą się z działaniem na najwyższych obrotach. Świetnie na aspekt emocjonalny codziennego funkcjonowania działa też kontakt z naturą – tak zwane kąpiele leśne czy pobyt nad wodą, pomagają duszy odnaleźć wewnętrzną harmonię. Warto też dostarczyć sobie pozytywnych bodźców, może to być muzyka, kontakt ze sztuką w innej formie (na przykład taniec czy malowanie), a czasem po prostu rozmowa z drugim człowiekiem. Wszystko to, co pozwala nam znaleźć równowagę i harmonię będzie miało pozytywny wpływ dla nasze życie.
Artykuł sponsorowany.